1-MNA - niezwykła cząsteczka, która wspomoże walkę z infekcją

Fot: visualspace / gettyimages.com

1-MNA to niezwykła cząsteczka, która wspomaga przede wszystkim układ sercowo-naczyniowy. Najnowsze badania pokazują, że potrafi ona znacznie więcej. Okazuje się, że cząsteczka 1-MNA wykazuje działanie przeciwzapalne, tym samym może być pomocna w leczeniu infekcji.

1-MNA (1-metylonikotynamid) to substancja, która powstaje w czasie rozkładu witaminy B3, czyli niacyny. Występuje ona głównie w wątrobie, a w mniejszych ilościach także w nerkach, płucach, sercu i mózgu. Niestety wraz z wiekiem zdolność do przemiany witaminy B3 maleje, a to może się przełożyć na działanie całego organizmu.

Najnowsze doniesienia o 1-MNA

Do tej pory badacze sądzili, że cząsteczka oddziałuje przede wszystkim na układ krążenia. Pobudza wydzielanie prostacykliny, która zapobiega zakrzepom oraz odkładaniu się blaszek miażdżycowych. Najnowsze badania pokazują, że cząsteczka potrafi znacznie więcej i może być skuteczna także w leczeniu infekcji.

Okazuje się, że w przebiegu niektórych infekcji, np. wirusem RSV (ang. respiratory syncytial virus, syncytialny wirus oddechowy) stężenie cząsteczki 1-MNA obniża się. Ten spadek może być przyczyną osłabienia zdolności organizmu do zwalczania stanu zapalnego. Jej uzupełnienie może nie tylko zmniejszyć stan zapalny, a także przyspieszyć walkę z wirusem. W przeprowadzonym na początku roku badaniu przesiewowym naukowcy pracowali nad korelacją pomiędzy COVID-19, a wcześniej znanymi śmiertelnymi epidemiami koronawirusów (COV), SARS i MERS COV. Badaczom udało się wyselekcjonować grupę substancji przeciwwirusowych, zatwierdzonych przez FDA (Agencja Żywności i Leków, USA), które mogą być rekomendowane do włączenia w leczenie objawów COVID-19. Wśród 20 preparatów znalazły się m.in. witamina B12 i nikotynamid (witamina B3).

Dodatkowo najnowsze badania opublikowane przez chińskich i włoskich naukowców w Cell Death & Differentiation w marcu b.r. dotyczące odpowiedzi immunologicznej w infekcji COVID-19, również rekomendują podawanie nikotynamidu (witaminy B3) w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Witamina B3 w naszym organizmie przekształca się do cząsteczki 1-MNA. Następnie 1-MNA ulega dalszym przemianom, w efekcie których powstaje związek (H202- nadtlenek wodoru), który aktywuje odpowiedź immunologiczną organizmu na infekcję.

Źródło: materiały prasowe

Jak cząsteczka 1-MNA chroni przed infekcjami?

Błony śluzowe stanowią pierwszą i naturalną ochronę organizmu przed groźnymi patogenami. Aby błony śluzowe mogły spełniać swoją funkcję konieczna jest niacyna, czyli witamina B3. Cząsteczka 1–MNA jest gotową, już przekształconą formą witaminy B3.

1-MNA wpływa także na pracę śródbłonka, czyli warstwę nabłonka, która pokrywa wewnętrzne ściany naczyń i stanowi największy gruczoł wydzielania wewnętrznego. Wpływa on na napięcie ścian naczyń krwionośnych oraz reguluje ich aktywność zapalną. Nieprawidłowo działający śródbłonek może się przyczynić do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, przewlekłej niewydolności serca, dyslipidemii. Zdaniem badaczy może mieć związek także z cukrzycą, chorobami przewodu pokarmowego, wątroby i nerek.

Niestety istnieje wiele czynników negatywnie wpływających na funkcjonowanie komórek śródbłonka i zaburzenia w syntezie śródbłonkowej prostacykliny, która ma korzystny wpływ na układ krążenia. Należą do nich m.in. palenie papierosów, niewłaściwa dieta, stres czy brak aktywności fizycznej. Dlatego, aby wspomóc organizm warto zmienić styl życia i zrezygnować z używek.

Gdzie szukać 1-MNA?

Cząsteczka 1-MNA występuje naturalnie w niektórych produktach spożywczych. Jej bogatym źródłem są algi Wakame (niskokaloryczne, bogate w składniki mineralne, witaminy) i liście zielonej herbaty (obfitujące w polifenole, proteiny, aminokwasy). Oba produkty, wraz z warzywami, brązowym ryżem, owocami morza, rybami, stanowią podstawę diety Japończyków. To dzięki niej nie mają problemów z układem sercowo-naczyniowym, rzadko chorują na miażdżycę czy nowotwory, mają też znacznie niższy poziom wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu.

Ta niezwykła cząsteczka może być stosowana, jako dodatek do żywności. Jej skuteczność oraz bezpieczeństwo potwierdziły liczne badania kliniczne. Pozytywną rekomendację wystawił jej także Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). 

Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 17.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej