Żywienie pozajelitowe – wskazania, realizacja w domu, powikłania

Fot. SolStock / Getty Images

Żywienie pozajelitowe zapewnia możliwość funkcjonowania przez wiele lat osobom z chorobami układu pokarmowego, uniemożliwiającymi wchłanianie substancji odżywczych. Przyspiesza również powrót do zdrowia chorym, którzy ze względu na przebyte urazy i ostre schorzenia nie mogą być żywieni dojelitowo. 

Żywienie pozajelitowe to dostarczanie kompletu substancji odżywczych bezpośrednio do naczyń krwionośnych. Pozwala to na ominięcie niewydolnego układu pokarmowego, zrównoważenie dużego zapotrzebowania energetycznego w przebiegu niektórych stanów chorobowych oraz w przypadku stosowania ścisłej diety.

Żywienie pozajelitowe – cel

Człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania nie tylko odpowiedniej ilości kalorii i wody, ale również substancji budulcowych, witamin, mikro- i makroelementów. W warunkach normalnych przyswaja je układ pokarmowy. Kiedy jest on uszkodzony przez przewlekłą chorobę lub inny stan uniemożliwiający normalne odżywianie się i picie, wszystkich tych składników należy dostarczać pozajelitowo, czyli dożylnie. W innym wypadku organizm zużywa zgromadzone zasoby, początkowo korzystając z zapasów tłuszczów, a później białek. Odbywa się to kosztem różnych tkanek, głównie mięśni. W krańcowych sytuacjach niedożywania dochodzi do wyniszczenia i po pewnym czasie do śmierci, która w zasadzie jest śmiercią głodową.

Wskazania do stosowania żywienia pozajelitowego

Zespół krótkiego jelita i przewlekłe procesy zapalne przewodu pokarmowego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego) stanowią około 90% wskazań do przewlekłego (czasem nawet dożywotniego) żywienia pozajelitowego. Powierzchnia wchłaniania niezbędnych do życia składników zmniejsza się w tych stanach w sposób uniemożliwiający przyswojenie odpowiedniej dawki.

Postępujące wyniszczenie nowotworowe również powoduje konieczność intensywnego uzupełniania składników odżywczych, by nie dochodziło do utraty masy ciała i dodatkowego spadku odporności, spowodowanego niedoborami.

Wdrożenie żywienia pozajelitowego może być niezbędne doraźnie, ze wskazań takich jak:

  • długotrwała utrata świadomości (tu alternatywą jest żywienie przez stomię żołądkową lub jelitową),
  • stan po ciężkich urazach,
  • okres okołooperacyjny, kiedy musi być zachowana ścisła dieta,
  • ostre zapalenie trzustki (wymagana jest ścisła dieta, a choroba powoduje przyspieszenie metabolizmu),
  • rozległe poparzenia (przy których dochodzi do utraty przez skórę dużej ilości elektrolitów i białek),
  • niektóre przypadki radio-i chemioterapii nowotworów,
  • ostre stany spowodowane przymusowym głodowaniem, anoreksją lub bulimią.

Jeśli przewidywany okres pozajelitowego żywienia jest krótki, zleca się jedynie podawanie roztworów glukozy i elektrolitów. Jeśli czas ten przekracza kilka dni, podejmuje się pełną substytucję, z preparatami białkowymi i tłuszczami.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy człowieka oraz jak sposób gryzienia wpływa na trawienie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Żywienie pozajelitowe – przygotowanie chorego

Doraźne żywienie można prowadzić w formie typowej kroplówki, przez wenflon założony do żyły obwodowej. Konieczne są wtedy częste zmiany miejsca wkłucia ze względu na możliwe stany zapalne żył. Długotrwałe żywienie pozajelitowe wymaga jednak założenia centralnego wkłucia dożylnego. Koniec cewnika, wprowadzonego przez np. żyłę podobojczykową, trafia w pobliże prawego przedsionka, gdzie przepływ krwi jest duży i podawane substancje ulegają szybkiemu rozcieńczeniu.

Po założeniu wkłucia chory uczy się określać dawki preparatów, przygotowywać je na bieżąco oraz utrzymywać drożność cewnika i pielęgnować skórę w miejscu jego wprowadzenia (by zapobiec infekcjom). Prawidłowo obsługiwany cewnik może służyć nawet przez kilka lat, bez potrzeby wymiany.

Korzystanie z pompy infuzyjnej umożliwia utrzymanie właściwego tempa wlewów. Cały ich dobowy cykl może trwać nawet ponad 10 godzin.

Dobrze wyszkolona osoba może samodzielnie realizować cały proces żywienia pozajelitowego w domu.

Preparaty do żywienia pozajelitowego

Preparaty do żywienia pozajelitowego stanowią świetną pożywkę dla drobnoustrojów. Maja krótką ważność, muszą być przechowywane i podawane zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza. Dodatkowym problemem skracającym czas ich przydatności są procesy rozpadu i utleniania składników. Niektóre elementy – np. część witamin – są dodawane do roztworów (lub – w przypadku tłuszczów i białek – zawiesin) bezpośrednio przed podaniem dożylnym.

Worki lub butelki z płynami są przygotowywane przez specjalistyczne ośrodki, które gwarantują odpowiedni, często indywidualnie dobrany, skład, jakość i jałowość tych preparatów. Są one regularnie dostarczane chorym przebywającym w domach.

Żywienie pozajelitowe – powikłania

Powikłania żywienia pozajelitowego można podzielić na dwie grupy. Wczesne pojawiają się w okresie zakładania wkłucia centralnego, późne – w czasie użytkowania cewnika.

Wczesne powikłania to najczęściej:

  • zakażenia związane z zabiegiem,
  • przypadkowe uszkodzenie okolicznych struktur i związane z tym krwawienia lub odma opłucnowa,
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe.
  • W trakcie eksploatacji wkłucia centralnego częstymi komplikacjami są:
  • zakażenia powłok w okolicy wkłucia,
  • wprowadzenie drobnoustrojów do dużych naczyń przez cewnik (zaniedbanie higieny wkłucia lub zakażenie preparatów), powodujące powstawanie odległych ropni lub posocznicy,
  • zespoły niedoborowe (zła kompozycja składników pokarmowych),
  • niedrożność cewnika wymagająca założenia nowego wkłucia,
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Dużym problemem jest niewydolność niektórych narządów, która może zmusić do ciągłej obserwacji chorego i zmodyfikowania składu wlewów dożylnych lub harmonogramu ich podawania w ciągu doby. Przykładami są tu np. kontrola glikemii w przypadku chorób trzustki albo regulacja poziomu elektrolitów w niewydolności nerek.

Niezależnie od możliwych powikłań żywienie pozajelitowe zapewnia chorym możliwość długiego przeżycia. Po opanowaniu odpowiedniej techniki wlewów dożylnych – np. wykonywania ich w ciągu nocy – daje szansę powrotu do normalnego funkcjonowania w życiu prywatnym i zawodowym. 

Data aktualizacji: 19.07.2018,
Opublikowano: 20.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

basia 01.09.2019r.

nie moge przytyc moja waga stoi w miejscu a wstrzykuje jedzenie ardzo czesto bo zywie sie jedzeniem pozajelitowym

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej