Żylaki powrózka nasiennego – objawy, przyczyny, sposoby leczenia i wpływ na płodność

Fot: Eugenio Marongiu / fotolia.com

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzone naczynia splotu żylnego wiciowatego. W prawidłowych warunkach rozwoju jest on odpowiedzialny za odprowadzanie krwi z worka mosznowego. Kiedy jego praca zostaje zaburzona, komórki jąder są niedotlenione, a w ich okolicach powstają żylaki powrózka nasiennego. Do leczenia stosuje się operację chirurgiczną lub mniej inwazyjną metodę embolizacji wewnątrzżylnej.

W profilaktyce żylaków powrózka nasiennego bardzo ważna jest samokontrola jąder. Mężczyzna może się zbadać, np. w trakcie codziennej kąpieli. Jeżeli w mosznie ponad jądrem znajduje się wyczuwalne zgrubienie, należy udać się do urologa na badanie kontrolne.

Czym są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego to rozszerzenie naczyń splotu żylnego wiciowatego, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie odtlenionej krwi z jąder. Dochodzi do tego na skutek zalegania krwi w naczyniach, co podnosi ciśnienie oraz rozszerza żyły, zakłócając prawidłową pracę układu krążenia. Żylaki jąder dzieli się na trzy stopnie zaawansowania:

  • 1 stopień – niewielkie i trudne do wyczucia, ujawniają się najczęściej w czasie napinania mięśni brzucha,
  • 2 stopień – większe od żylaków pierwszego stopnia, ale można je wyczuć bez konieczności napinania mięśni (ich napięcie spowoduje tylko powiększenie się zgrubienia),
  • 3 stopień – żylaki są zauważalne gołym okiem bez konieczności badania, powodują one zmianę kształtu moszny.

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Żylaki powrózka nasiennego mogą znacznie wpłynąć na pogorszenie się płodności u mężczyzny. Utrudniony dostęp krwi w jądrach powoduje, że ich komórki nie mają wystarczającej ilości tlenu. Na gorszą jakość plemników ma także wpływ wysoka temperatura.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy

Żylaki powrózka nie dają zazwyczaj wyraźnych i niepokojących objawów, dlatego trudno wykryć je w fazie 1 lub 2. Zazwyczaj mężczyźni trafiają do urologa, kiedy chcą mieć dziecko, jednak próby zapłodnienia partnerki nie przynoszą rezultatów. Kiedy żylaki jąder zaczynają mieć bardziej zaawansowane stadium, wtedy mężczyzna może odczuwać tępy ból w mosznie lub okolicach pachwiny, który nasila się w czasie długiego stania bądź erekcji.

Zobacz też: Hemoroidy czyli żylaki odbytu

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny

Pierwotne żylaki powrózka mają podłoże genetyczne. Często jest to wada żył jądrowych, co jest wynikiem wadliwej zastawki bądź jej całkowitego braku. Prowadzi to do znacznego pogorszenia się jakości nasienia. Przyczyną wtórnych żylaków jąder może być wysokie ciśnienie krwi, charakterystyczne w zespołach uciskowych żył. Zmiany na worku mosznowym mogą się także pojawiać na skutek występowania tętniaka aorty brzusznej, chłoniaka czy zespołu dziadka do orzechów, czyli ucisku lewej żyły nerkowej przez aortę i tętnicę górną krezkową.

Diagnoza żylaków jąder

Jeżeli choroba osiągnęła już zaawansowane stadium, wtedy lekarz jest w stanie rozpoznać zmiany na naczyniach krwionośnych już na pierwszy rzut oka. Dla dokładniejszej diagnozy zazwyczaj zleca się wykonanie ultrasonografii worka mosznowego z oceną przepływów żylnych.

Żylaki powrózka nasiennego – leczenie metodą embolizacji wewnątrzżylnej

Popularną i mało inwazyjną metodą leczenia żylaków jąder jest embolizacja wewnątrzżylna. Za pomocą specjalnej spirali, bez bolesnego nacinania skóry, zamyka się niedrożne naczynie żylne, które odpowiada za tworzenia się żylaków w okolicach worka mosznowego. Pacjent po zabiegu wraca do pełni zdrowia po około 10 dniach. Aktywność seksualną osiąga po mniej więcej 2 tygodniach.

Żylaki powrózka nasiennego – operacja

Żylaki jąder można usunąć za pomocą zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą. W przypadku bardzo dużych zmian w naczyniach, może dojść do nawrotów żylaków, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Zabieg polega na podwiązaniu powiększonego naczynia. Pacjent wraca do pełnej sprawności fizycznej i seksualnej po około 2 tygodniach. Operacja pozwala na zwiększenie ilości plemników i ich ruchliwości. Na pierwsze efekty kuracji trzeba poczekać około 3 miesięcy. Może zdarzyć się, że ilość plemników nie powiększy się, jednak wzrośnie ich jakość, przez co zwiększają się szansę, np. na sztuczne zapłodnienie.

Zobacz też: Sklerterapia żylaków nóg

Żylaki powrózka nasiennego – laparoskopia

Laparoskopowe leczenie żylaków powrózka nasiennego to operacja urologiczna, która wiąże się z takim samym przygotowaniem jak do metody klasycznej. W dzień zabiegu pacjent musi pozostać na czczo, a wieczorem przechodzi lewatywę. Operacja obywa się w znieczuleniu ogólnym i wykonuje ją zazwyczaj dwóch lekarzy. Zabieg trwa około 30 minut, jednak czas uzależniony jest od warunków, jakie panują wewnątrz jamy brzusznej. Na skutek żylaków powrózka nasiennego może dojść do wodniaka jądra. Zdarza się także nawrot żylaków.

Zobacz film: Diagnostyka żylaków. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 08.02.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej