Żylaki nóg – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, objawy, przyczyny i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami

Fot: Fxquadro / fotolia.com

Żylaki na nogach mogą powstać na skutek siedzącego trybu życia bądź chorób układu krążenia. Symptomem alarmującym o tym, że na kończynach dolnych pojawią się żylaki, są: bardziej widoczne żyły, uczucie ciężkich nóg, puchnące kostki. Metodami leczenia zmian na skórze są: zabieg chirurgiczny bądź laserowy, gorąca para wodna lub skleroterapia.

Powstawanie pajączków na nogach może być początkiem przewlekłej niewydolności żylnej. Choroba prowadzi do powstawania, bardzo trudnych do wyleczenia, owrzodzeń.

Czym są żylaki?

Żylaki nóg to wydłużone i poszerzone żyły powierzchniowe, których występowanie zazwyczaj spowodowane jest zaburzeniami układu krążenia, zwłaszcza problemami ze swobodnym przepływem krwi. Najczęściej pojawiają się na nogach, ale zdarza się, że występują również na odbycie bądź przełyku (wynikają one wówczas najczęściej z chorób wątroby). Żylaki są skutkiem wzrostu ciśnienia krwi, która ma ograniczoną swobodę przepływania w naczyniach. Powoduje to rozpychanie żył, które zaczynają się uwypuklać i twardnieć. W początkowej fazie żylaki są bezbolesne i mało wyczuwalne. Kiedy się rozwiną, mogą doprowadzić do stanów zapalnych lub powstawania skrzeplin.

Żylaki nóg – przyczyny

Tendencja do powstawania żylaków ma podłoże genetyczne. Na ich rozwój może poza tym wpływać siedzący lub stojący tryb życia, kilka przebytych ciąż czy nadmierny wysiłek fizyczny, zwłaszcza związany z dźwiganiem ciężarów. Żylaki wtórne tworzą się na skutek zmian chorobowych, np. wadliwym działaniem układu krążenia w organizmie.

Żylaki na nogach – objawy

Pierwszym objawem żylaków są bardziej widoczne żyły, szczególnie w takich miejscach, jak łydki czy wewnętrzna strona ud. Symptomami problemów z krążeniem w nogach są także: uczucie ciężkich nóg, opuchlizna w okolicy kostek, wieczorne bóle łydek, w czasie siedzenia nieustanne poruszanie stopami bądź zakładanie nogi na nogę, częste skurcze, wilgotne stopy po całym dniu i wrażenie, że ma się za małe buty.

Symptomem upośledzenia drobnych żył znajdujących się tuż pod skórą są tzw. pajączki, czyli popękane naczynka, które tworzą różnej wielkość pręgi na nogach. Pojawienie się ich w okolicach kostek lub stóp prawie zawsze świadczy o zaburzeniach w działaniu układu krążenia organizmu. Objawem wewnętrznych żylaków jest uporczywy ból, pojawiający się po długim siedzeniu w jednej pozycji. Nie są widoczne na skórze, dlatego aby je wykryć wykonuje się specjalistyczne badanie żył, najczęściej przy pomocy urządzenia ultrasonograficznego.

Zobacz film: Zabieg klejenia żylaków kończyn dolnych. USG Dopplera. Źródło: Życie bez skazy

Żylaki nóg – do jakiego lekarza?

W przypadku rozpoznania niepokojących objawów mogących świadczyć o zaburzeniach układu krążenia, należy udać się do Lekarza rodzinnego lub do chirurga naczyniowego.

Żylaki nóg – leczenie

Istnieje kilka metod leczenia żylaków. Za każdym razem jej dobór należy do specjalisty, po wcześniejszym wykonaniu dokładnego badania dopplerowskiego (USG Dopplera), które bardzo precyzyjnie wykrywa nawet najmniejsze schorzenia żył oraz tętnic. Najczęściej stosowane metody leczenia żylaków i pajączków:

  • Skleroterapia, inaczej obliteracja – to zabieg, który polega na ostrzykiwaniu rozszerzonych żył specjalnym płynem obliterującym, który powoduje usunięcie nieestetycznych znamion na skórze. Kurację należy powtórzyć od 2 do 5 razy.
  • Laserowa operacja żylaków – polega na obkurczeniu i zamknięciu niewydolnej żyły za pomocą włókna laserowego.
  • Klasyczna operacja żylaków – to wykonanie licznych nacięć na skórze i usunięcie chorej żyły w całości lub częściowo. Po zabiegu na zranione miejsce nakłada się szwy bądź specjalne plastry opatrunkowe.
  • Usuwanie żylaków parą wodną – zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na zmykaniu światła niewydolnej żyły poprzez parę wodną o temperaturze około 110 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Zakrzepowe zapalenie żył

Żylaki nóg – leczenie domowe

W początkowym etapie powstawania żylaków mogą wystarczyć metody zachowawcze, jak zmiana stylu życia na bardziej aktywny. Na zmiany skórne pomagają również specjalne pończochy, opaski czy uciskowe podkolanówki na żylaki, a także masaże pneumatyczne. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie tabletek na żylaki nóg. Takie preparaty zawierają głównie: rutynę, hesperydynę oraz diosminę. W aptece bez recepty można kupić specjalny krem lub maść na żylaki.

Produkty zawierają w sobie, między innymi, wyciągi ziołowe z kasztanowca czy nostrzyka lekarskiego. Właściwości łagodzące nieestetyczne zmiany na skórze ma aloes oraz ocet jabłkowy. Preparaty można stosować w formie okładów, które zdejmuje się po kilkunastu minutach noszenia. Domowym sposobem na żylaki jest również pasta z zielonej glinki wymieszana z wodą. Substancję najlepiej nałożyć na zmienione chorobowo miejsce na całą noc.

Data aktualizacji: 03.06.2019,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Łucja 14.05.2018r.

Moi drodzy, co prawda nie mam jeszcze żylaków ale na moich nogach zaczęły pojawiać się pajączki. Niestety w moim mieście nie przyjmuje żaden flebolog toteż nie wiem, do kogo powinnam skierować się z tym problemem? Mama doradza, żebym na razie leczyła żylaki na własną rękę, varosinem lub innymi żelami tego typu tylko czy to aby bezpieczne? Czy nie powinnam wcześniej skonsultować się z lekarzem? Pozdrawiam serdecznie!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej