Żółte paznokcie u nóg i rąk – skąd się biorą? Skuteczne sposoby na przebarwienia

Fot: utkamandarinka / fotolia.com

Żółte paznokcie to problem, który dotyczy stosunkowo wiele osób. Nieprzyjemne i mało estetyczne przebarwienia mogą wynikać z palenia papierosów, stosowania niewłaściwego lakieru do paznokci, a także być objawem grzybicy i pozostałych infekcji paznokci.

Zażółcenie płytki paznokcia zdarza się dosyć często, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyczyn wywołujących żółte paznokcie u stóp oraz nóg jest sporo, lecz na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na wybielenie ich i pożegnanie się z problemem żółtych paznokci na dobre.

Przyczyny żółtych paznokci u nóg i rąk

Jak podkreślają dermatolodzy, przyczynami żółtych paznokci u nóg i rąk jest najczęściej nałogowe palenie papierosów (żółknięcie paznokci dłoni, zwłaszcza palca środkowego i wskazującego), a także niewłaściwe stosowanie lakierów do paznokci (żółknięcie paznokci u stóp i dłoni). Dzieje się tak, gdy na zewnętrzną warstwę paznokcia często nakłada się lakiery w ciemnych kolorach (granatowe, czerwone, czarne) bez wcześniejszego pokrycia ich bezbarwną odżywką (tzw. bazą lub lakierem podkładowym). Barwniki zawarte w ciemnych lakierach przechodzą do płytki paznokcia, co najczęściej objawia się jej zażółceniem. Ponadto, żółte paznokcie mogą ujawniać się w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby typu A oraz B, łuszczycy oraz w wyniku przyjmowania beta-karotenu i tetracykliny.

Nieestetyczna zmiana barwy paznokcia może mieć przyczynę w infekcji bakteryjnej, a także w grzybicy, która jest jedną z najczęstszych chorób paznokci. Grzybicą paznokci (zwaną także onychomikozą) bardzo łatwo się zarazić i stosunkowo trudno jest ją wyleczyć. Grzybica paznokci znacznie częściej dotyczy paznokci u stóp niż u dłoni. Zdaniem lekarzy, schorzenie występuje u 2–8% populacji, choć niektóre badania pokazują, że ta liczba jest znacznie wyższa. Grzybica paznokci jest wywołana przez 3 grupy grzybów (dermatofity, grzyby drożdżopodobne, a także grzyby pleśniowe). Chorobę dzieli się na 5 typów:

  • dalsza i boczna grzybica podpaznokciowa (obszar zajęty ma zabarwienie żółto-brązowe, paznokcie są kruche i łamliwe),
  • bliższa podpaznokciowa grzybica (na zajętym obszarze często występuje nie żółta, a biała plama),
  • powierzchowna grzybica paznokci (grzyby atakują płytkę paznokciową od strony powierzchni, barwa paznokcia może zmienić się na białą lub – w rzadszych przypadkach – na czarną),
  • wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci (grzyby wnikają od strony wolnego brzegu płytki paznokciowej, nie stwierdza się zażółcenia paznokci)
  • całkowita dystroficzna grzybica (choroba obejmuje cały paznokieć, widoczne jest silne rogowacenie podpaznokciowe, płytka paznokciowa jest zniszczona i przybiera żółte, brązowe lub białe zabarwienie).

Ponadto, typowymi objawami grzybicy jest łamliwość i łuskowatość paznokci, zakażenie na początku dotyczy najczęściej małej części paznokcia, lecz z czasem obejmuje coraz większy obszar, prowadząc do całkowitego zniszczenia lub odpadnięcia płytki i przenosi się na kolejne paznokcie. Jak podkreślają lekarze, w leczeniu grzybicy coraz częściej odchodzi się od chirurgicznych metod polegających na usuwaniu płytek paznokciowych, a także stosowania środków farmakologicznych zawierających ketokonazol, flukonazol oraz gryzeofulwinę ze względu na wysokie ryzyko działań niepożądanych. Skuteczną farmakoterapią jest stosowanie terbinafiny, itrakonazolu. Zaleca się używanie zewnętrznych preparatów do miejscowego leczenia grzybicy, lecz tylko w przypadku zakażeń grzybiczych obejmujących pojedyncze paznokcie. Wśród leków zewnętrznych w formie lakierów wskazuje się najczęściej amorolfinę, cyklopiroks.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Domowe wybielanie żółtych paznokci

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą być skuteczne w walce z żółtymi paznokciami, spowodowanymi paleniem papierosów lub niewłaściwą pielęgnacją. Jednym ze środków jest cytryna, którą należy pokroić w plasterki, a następnie wbić w nie końcówki paznokci i trzymać tak przez kilka minut. Później plasterki cytryny należy mocno wetrzeć w paznokcie i na koniec umyć dłonie ciepłą wodą. Jeśli zażółcenie się utrzymuje, należy powtórzyć kilkukrotnie zabieg.

Zwolennicy domowych sposobów polecają stosowanie kwasku cytrynowego. Zwilżoną szczoteczkę (do rąk lub zębów) należy posypać odrobiną kwasku cytrynowego i szczotkować zażółconą płytkę paznokcia przez kilkadziesiąt sekund, po czym przepłukać wodą. Na koniec należy posmarować płytkę paznokcia kremem w celu nawilżenia.

Na zażółcone paznokcie może pomóc wyczyszczenie ich za pomocą wody utlenionej (lub mikstury wody utlenionej z łyżką sody oczyszczonej), zamoczenie paznokci w misce ciepłego mleka (na kilka minut). Jeśli wymienione domowe sposoby na żółte paznokcie nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, warto wypróbować mieszaninę proszku do prania z wodą (należy pamiętać o jej drażniących właściwościach), a także roztwór dużej ilości szarego mydła z wodą.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 25.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Pofalowane paznokcie – czy mogą oznaczać chorobę?

Pofalowana płytka paznokciowa stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i nierzadko zdrowotny. Za pojawienie się pofałdowań odpowiadać mogą bowiem liczne jednostki chorobowe, w tym m.in. grzybica, czy nadczynność tarczycy. Zmiany te występują niekiedy na skutek niedoborów żywieniowych czy odwodnienia organizmu.

Czytaj więcej
Gotowa na żelową rewolucję? Poznaj Self Leveling Gel od Indigo Nails

Jeśli masz dość żeli do paznokci, które zalewają skórki, a piekące utwardzanie sprawia, że na samą myśl o robieniu stylizacji zgrzytasz zębami, to nadeszła dla Ciebie wiekopomna chwila. Na rynku właśnie pojawiły się niskotemperaturowe żele samopoziomujące z proteinami! Przed Tobą Indigo Self Leveling Gels with Proteins!

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej
Macierz paznokcia łatwo naruszyć lub uszkodzić. Czy można ją odbudować? Jak szybko rosną paznokcie?

Choroby paznokci najczęściej powstają w wyniku toczących się stanów zapalnych w organizmie. Jednak przyczyną uszkodzenia macierzy paznokcia jest uraz mechaniczny, taki jak zmiażdżenie, przygniecenie płytki, czy skaleczenie jej podczas manikiuru.

Czytaj więcej
Cynk pomaga walczyć z wirusami. Jakie objawy daje niedobór cynku, a jakie przedawkowanie?

Cynk jest niezbędnym do życia mikroelementem, który wpływa na przemiany metaboliczne, układ odpornościowy i prawidłowe wydzielanie insuliny. Ostatnie badania naukowe sugerują nawet, że niedobór cynku może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czytaj więcej
Olejek śliwkowy - doskonały zamiennik kremu i balsamu

Olejek śliwkowy to niedoceniany kosmetyczny skarb. W naturalny sposób, bez zawartości chemii, skutecznie zadba zarówno o skórę, jak i o włosy. Zawiera m.in. witaminę E, beta-karoten (prowitaminy A), witaminy z grupy B oraz kwas oleinowy i kwas linolowego. A na dodatek ma piękny marcepanowy zapach!

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Biotyna zapobiega łysieniu i... poprawia nastrój. 10 produktów, w których jest jej najwięcej

Biotyna, to witamina z grupy B. Jej niedobory najbardziej odbijają się na wyglądzie naszych włosów, skóry, a także samopoczuciu. Dowiedz się, których produktów nie powinno zabraknąć w twojej diecie.

Czytaj więcej
Niepokoi cię wygląd twoich paznokci? Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany

Wygląd naszych paznokci i zachodzące na nich zmiany mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Inna faktura, kolor, kształt mogą wskazywać na nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu.

Czytaj więcej