Zniszczone włosy: rozdwojone końcówki - przyczyny, najlepsze kosmetyki i domowe sprawdzone sposoby

Fot: iprogressman / gettyimages.com

Rozdwojone końcówki to zwykle efekt nadużywania stylizacji na ciepło, zabiegów koloryzacyjnych czy diety ubogiej w witaminy z grupy B, A oraz E. Domowym sposobem na zniszczone włosy jest maseczka z jajka, miodu i oliwy. Do odżywiania rozdwojonych końcówek sprawdzają się kosmetyczne olejki, np.: arganowy, rycynowy.

Rozdwojone końcówki wyglądają nieestetycznie i psują końcowy efekt ułożonej fryzury. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, kilku zdrowym nawykom i regularnym wizytom u fryzjera można odżywić włosy i poprawić ich wygląd.

Rozdwojone końcówki - najczęstsze przyczyny

Przyczyną rozdwojonych końcówek jest zwykle poddawanie włosów częstym stylizacjom na ciepło, np.: prostownicą, lokówką czy gorącym nawiewem suszarki. Zniszczone włosy to również efekt złej diety, regularnego farbowania, nadmiernej ekspozycji na słońce, wiatr, słoną wodę czy chlor, szarpanie w czasie czesania oraz brak podcinania końcówek (co należy robić nawet, w trakcie zapuszczania kosmyków). Rozdwojone końcówki mogą być efektem zaniedbania odpowiedniej pielęgnacji takimi kosmetykami, jak: serum, olejek, odżywka czy maseczka.

Rozdwojone końcówki - domowe sposoby na zdrowsze włosy

Niekiedy włosy są już tak zniszczone, że jedynym ratunkiem dla zachowania zdrowego wyglądu kosmyków jest wizyta u fryzjera i podcięcie poszarpanych końcówek. Aby tego uniknąć, warto na co dzień wprowadzić w życie kilka nawyków, które są łatwe w stosowaniu, a przynoszą zadowalające efekty.

Kosmetyki na rozdwojone końcówki włosów - które są najlepsze? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Kosmetyki na rozdwojone końcówki włosów. Źródło: Wiem co kupuję.

  • Mycie i stylizacja włosów

Włosy, niezależnie od rodzaju i stopnia zniszczenia, źle znoszą wysokie temperatury. Kosmyki, zwłaszcza jeśli mają rozdwojone końcówki, nie powinny być myte gorącą wodą, a jedynie letnią. Na zakończenie płukania warto użyć chłodnej wody, aby domknąć łuski włosów, dzięki czemu będą one wtedy mniej podatne na zniszczenia. W miarę możliwości warto ograniczyć stosowanie wszelkiego rodzaju urządzeń do stylizacji na ciepło, jak: prostownice, lokówki, karbownice, a jeśli to konieczne to przed układaniem należy użyć kosmetyku termoochronnego. Włosy najlepiej suszyć chłodniejszym nawiewem, zgodnie z kierunkiem ich wzrostu i w odległości ok. 15 centymetrów.

  • Dieta na zdrowe włosy

Na kondycję włosów wpływa również dieta. W codziennym jadłospisie nie powinno zatem zabraknąć produktów bogatych witaminy A i E, witaminy z grupy B, a także żelazo, miedź oraz cynk. W trosce o zdrowe i lśniące włosy można suplementować się gotowymi preparatami dostępnymi w aptece, zawierającymi, np.: biotynę, krzem, skrzyp polny.

  • Czesanie włosów i upięcia

Strukturę włosów osłabiają mocne upięcia, np. związywanie ciasno gumką. O ile to możliwe, lepiej zrezygnować z ciasnych upięć, które osłabiając cebulki włosa, negatywnie wpływają na całą ich kondycję. Kosmyki należy szczotkować delikatnie, bez szarpania i ciągnięcia. W przypadku, gdy włosy bardzo się plączą, najlepiej użyć lekkiej odżywki ułatwiającej rozczesywanie.

Rozdwojone końcówki - domowe maseczki na włosy

Domowe maseczki na włosy to jeden z najbardziej popularnych, ale i skutecznych sposobów na zdrowe i lśniące kosmyki. Na rozdwojone końcówki rewelacyjnie działa maska na bazie jajek, miodu oraz oliwy z oliwek. Żółtko jaja nawilża, odżywia i głęboko oczyszcza włosy. Z kolei miód oraz oliwa skutecznie regenerują uszkodzenia i wzmacniają struktury włosa, a także działają silnie nawilżająco. Do wykonania domowej maseczki na włosy potrzeba: 1 żółtka kurzego jajka, 1 łyżki miodu i 2 łyżek oliwy z oliwek. Składniki należy dokładnie wymieszać ze sobą i nałożyć na rozdwojone końcówki, a następnie po upływie ok. 30 minut, umyć ulubionym szamponem pielęgnacyjnym i spłukać go obficie wodą.

Czy olejowanie włosów to dobry pomysł? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Najlepsze olejki do włosów na rozdwojone końcówki

Sposobem na odżywienie rozdwojonych końcówek są ole kosmetyczne, takie jak: olejek arganowy, kokosowy lub rycynowy. Preparaty mają dość gęstą konsystencję, dlatego wystarczy zaledwie kilka kropel wetrzeć w zniszczone końcówki, aby wygładzić kosmyki i uodpornić je na uszkodzenia. Domowym sposobem na szybkie odżywienie włosów jest bogata w witaminę E oliwa z oliwek, która je skutecznie odżywi i zregeneruje. Raz w tygodniu można wykonać zabieg olejowania. Wystarczy podgrzaną oliwę zaaplikować na włosy, owinąć je folią, a po upływie 10-15 minut spłukać wodą z szamponem. Po każdym myciu włosów można również kilka kropel oliwy z oliwek wetrzeć w końcówki, bez spłukiwania ich.

Jakie kosmetyki do włosów stosować na rozdwojone końcówki?

Wśród gotowych kosmetyków na włosy o rozdwojonych końcówkach popularnością cieszą się lekkie serum bez parabenów, które nie tylko odżywia kosmyki, ale zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Kremy, fluidy, balsamy i odżywki na końcówki zwykle zawierają w sobie cenne dla włosów substancje, jak: olejek arganowy, lipidy, proteiny, kwas salicylowy, witaminę E czy olej z awokado, jojoba, moreli.

Skąd się biorą problemy z włosami? Dowiesz się  tego z filmu

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło:Klinika urody.

Data aktualizacji: 10.10.2018,
Opublikowano: 09.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej