Znamię błękitne – czy konieczne jest usuwanie? Czym różni się od czerniaka?

Fot. damiangretka / Getty Images

Znamię błękitne jest zmianą łagodną. Mimo iż może ulec transformacji w zmianę złośliwą, to jednak następuje to rzadko. Znamię błękitne wymaga regularnej obserwacji i kontroli, szczególnie gdy przekracza 10 mm.

Znamię błękitne jest to zmiana powstająca z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Nie jest to taka sama zmiana jak czerniak, czyli nowotwór złośliwy skóry. Zawsze powinna być z nim różnicowana, jednak w przeciwieństwie do czerniaka nie wymaga leczenia, choć ze względów estetycznych możliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego celem jej usunięcia. Znamię błękitne może przypominać zwykły pieprzyk na skórze.

Jak wygląda znamię błękitne?

Znamię błękitne jest twardym, niewielkim guzkiem czy też grudką. Wykrywane jest od razu po urodzeniu lub w kolejnych latach życia dziecka. Ma błękitne, niebieskie bądź niebieskoszare zabarwienie. Nie boli. Mimo iż jest to najczęściej pojedyncza zmiana, to jednak może zajmować ogromną powierzchnię ciała. Zwykłe znamię błękitne najczęściej lokalizuje się w obrębie skóry rąk i stóp po ich grzbietowej skórze. Na ogół nie przekracza średnicy 10 mm. Bogatokomórkowe znamię błękitne jest zazwyczaj większe, osiąga średnicę nawet 30 mm. Jest twarde, czarne lub niebieskoszare i najczęściej lokalizuje się w obrębie kości krzyżowej.

Polecamy: Czym jest czerniak guzkowy? Objawy, rokowania i przyczyny powstania

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o skórze 

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Znamię błękitne a czerniak

Znamię błękitne obecne jest już w momencie narodzin lub powstaje we wczesnym dzieciństwie. Zdarza się, że pojawia się później, a tym samym rozpoznaje się je zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Znamię błękitne samo w sobie jest zmianą łagodną. A to już podstawowa różnica pomiędzy znamieniem błękitnym a czerniakiem. Czerniak bowiem również rozwija się z komórek barwnikowych, czyli melanocytów, jednak częściej wynika z nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, niż powstaje jako zmiana wrodzona (choć oczywiście zdarzają się przypadki czerniaka wrodzonego, są one jednak bardzo rzadkie).

Czerniak rozwija się albo na podłożu zmian barwnikowych, albo na skórze zdrowej. Dlatego też niepokój powinno budzić każde znamię, które ma inny wygląd niż pozostałe. Określa się je „brzydkim kaczątkiem”. Znamię błękitne, mimo iż jest łagodne, również może stanowić punkt wyjścia dla czerniaka. Za proces ten odpowiadają głównie czynniki genetyczne. Aby rozróżnić znamię błękitne od czerniaka, konieczna jest szczegółowa diagnostyka. Wstępnie takie zmiany pozwala odróżnić dermatoskop, czyli specjalne urządzenie stosowane przez dermatologa, które działa na zasadzie szkła powiększającego. Jednak, by nie mieć najmniejszych wątpliwości co do rodzaju zmiany, konieczne jest usunięcie znamienia błękitnego czy też pobranie wycinka i poddanie go badaniu histopatologicznemu.

Na transformację znamienia błękitnego w czerniaka wskazuje głównie gwałtowne powiększanie się zmiany, pojawienie się owrzodzenia, nierównej powierzchni, zmiana koloru (np. z błękitnej na czarną), czy też pojawienie się przebarwień na powierzchni znamienia.

Znamię błękitne – usunięcie

Nie każde znamię barwnikowe wymaga usunięcia. Pierwszym krokiem jest baczna obserwacja znamienia celem wykluczenia niepokojących zmian w jego obrębie. Początkowo, jak już wspomniano, dermatolog wykonuje badanie dermatoskopem, czyli urządzeniem pozwalającym na bezinwazyjne obejrzenie powierzchni zmiany pod znacznym powiększeniem. Może w tym celu również wykorzystać wideodermatoskop, czyli odmianę dermatoskopu z rzutowanym obrazem na ekran komputera. By jednak nie mieć absolutnie żadnych wątpliwości co do charakteru zmiany, konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego, które jako jedyne pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości i postawić właściwe rozpoznanie.

Polecamy: Co kryje skóra? Budowa i funkcje skóry

Jeśli zmiana nie przekracza 10 mm, nie powiększa się, ma gładkie brzegi, równy koloryt i nie zmienia się gwałtownie w krótkim czasie, najprawdopodobniej jest to znamię błękitne zwykłe. Takie znamię nie wymaga żadnej interwencji. Wtedy też bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej profilaktyki. Obejmuje ona przede wszystkim zabezpieczenie znamienia przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne czy sztuczne źródła promieniowania UV, a także przed ciągłym drażnieniem (drapanie, ocieranie o ubrania itp.). Ponadto bardzo ważna jest obserwacja zmiany, czy jej brzegi są równe, czy kolor się nie zmienia, a także czy nie ulega powiększeniu i zniekształceniu. Jeśli zmiana jest większa, warto wziąć pod uwagę usunięcie znamienia błękitnego. Tylko na tej podstawie można wykonać szczegółowe badanie histopatologiczne pozwalające na określenie rodzaju zmiany.

Jeśli rozpoznanie znamienia błękitnego zostanie potwierdzone, można spać spokojnie. Daje ono gwarancję zmiany łagodnej. Nie wymaga więc dalszego postępowania. Jeśli znamienia nie udało się wyciąć w całości, a np. pobrano wycinek, powinno się je regularnie kontrolować. Warto również zwracać uwagę na inne zmiany na ciele.

Data aktualizacji: 14.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej