Zmiany skórne: włókniaki, kaszaki i tłuszczaki - czy trzeba je usuwać?

Fot. Kadr z filmu 36,6, sezon 4, odc. 3

Na naszej skórze mogą pojawić się różne zmiany. Najczęściej występują włókniaki i kaszaki, ale może pojawić się także tłuszczak. Czym są zmiany skórne? Czy są niebezpieczne i czy należy je usuwać?

Nie wszystkie zmiany skórne są niebezpieczne, jednak lekarze zwykle zalecają ich usuwanie. Dlaczego? Otóż lepiej usuwać zmiany, nawet te niezłośliwe, zanim się zezłośliwią. Każda ze zmian wymaga rozpoznania przez lekarza i odrębnego leczenia. Każda daje także inne objawy. Jednak postępowanie ze wszystkimi jest jedno: najpierw należy udać się do dermatologa w celu rozpoznania, a potem podjąć leczenie. Nie należy żadnych zmian skórnych nacinać samemu, smarować domowymi specyfikami lub rozdrapywać. Zmiany skórne nie powinny być także drażnione przez odzież oraz wystawiane na słońce. A teraz po kolei.

Włókniaki - czym są?

Włókniaki tworzą się najczęściej w miejscach narażonych na większą potliwość, czyli na szyi, pod pachami i w pachwinach. Na ich rozwój narażone są kobiety ciężarne oraz osoby ze źle leczoną cukrzycą. Czym właściwie są te zmiany skórne? Włókniaki tworzą się z tkanki włóknistej i naskórka. Wyróżniamy dwa ich typy:

  • włókniak miękki – jest drobny i miękki w dotyku; często występuje z grupie i ma kolor zbliżony do koloru skóry;
  • włókniak twardy – występuje najczęściej na kończynach; jest twardy w dotyku, duży, pojedynczy i ma ciemny kolor (brązowy, czarny).

Czy włókniaki warto usuwać? Czy można się ich pozbyć samemu w domu? Prof. Krzysztof Łabuzek w programie 36,6 tłumaczy, dlaczego nie warto uciekać się do domowych sposobów i obwiązywać włókniaków nitką:

Zobacz film: Włókniaki - czym są? Źródło: 36,6

Włókniaki określane są jako nowotwory niezłośliwe skóry. Zwykle nie dają żadnych objawów, jednak należy je usuwać zwłaszcza, kiedy występują w miejscach, gdzie są narażone na drażnienie - jak pachwiny, okolice pasa, piersi. Można je usunąć chirurgicznie, za pomocą lasera lub prądu. Jak przebiega taki zabieg? Jest on całkowicie bezbolesny, a jego efekty zobaczycie na filmie:

Zobacz film: Usuwanie włókniaków. Źródło: 36,6

Kaszaki - co to za zmiany?

Kaszaki nazywane są także torbielą naskórkową lub torbielą łojową. To zatkany gruczoł łojowy lub mieszek włosowy, w którym doszło do infekcji. Kaszaki swoją nazwę zawdzięczają zawartości - znajduje się w nich naskórek oraz sebum. Te zmiany skórne warto usuwać zanim pękną lub sami je uszkodzimy. Ze względu na tłustą zawartość stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Jak powstają kaszaki? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kaszaki - czym są, skąd się biorą. Usuwanie zmian. Źródło: 36,6

Tłuszczak - łagodny nowotwór tkanki podskórnej

Tłuszczaki wyglądają groźnie i są bardzo bolesne. Nie mają specyficznego miejsca występowania, a na szczęście tylko wygląd mają przerażający - w rzeczywistości nie stanowią obciążenia dla organizmu. Jedyną skuteczną formą leczenia jest ich wycięcie, które powoduje, że tłuszczak nie odrośnie. Niestety mogą wystąpić w innym miejscu. Tłuszczaki częściej pojawiają się u osób otyłych, z nadwagą, ale nie jest to regułą. Mogą wystąpić nawet u dzieci!

Tłuszczaki wyglądają jak kuliste guzy, są miękkie i można  je przesuwać. Skóra nad nim nie jest zmieniona. Zwykle guzy nie rosną do dużych rozmiarów, ale powinny zostać zbadane. Prof. Łabuzek tłumaczy, dlaczego warto je usuwać:

Zobacz film: Tłuszczak - co to za nowotwór? Skąd się biorą tłuszczaki? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 25.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej