Złamanie podstawy czaszki – objawy, pierwsza pomoc i leczenie

Fot. Andrew Brookes / Getty Images

Złamanie podstawy czaszki jest zwykle skutkiem rozległego, bardzo intensywnego urazu. Często towarzyszą mu obrażenia wielonarządowe, uszkodzenia twarzoczaszki, złamania lub wgłobienia kości pokrywy czaszki. Decydujące znaczenie w rozpoznaniu złamania podstawy czaszki mają charakterystyczne objawy kliniczne.

Złamanie podstawy czaszki jest uszkodzeniem utajonym, którego w bezpośredni sposób nie daje się zaobserwować. Może dochodzić do niego w poszczególnych częściach czaszki, co jest przyczyną objawów o różnej lokalizacji i charakterze.

Budowa podstawy czaszki

Podstawą czaszki nazywa się kompleks kostny tworzący dno mózgoczaszki. W jej skład wchodzą kości:

  • czołowe,
  • sitowe,
  • klinowe,
  • skroniowe,
  • potyliczne.

Podstawę czaszki dzieli się (ze względu na ukształtowanie jej wewnętrznej, przylegającej do mózgu powierzchni) na trzy zagłębienia, czyli tzw. doły: przedni, środkowy i tylny. W podstawie czaszki znajduje się wiele otworów, przez które wchodzą i wychodzą z mózgu ważne struktury anatomiczne, np. nerwy czaszkowe czy inne charakterystyczne elementy. W przedniej części są to m.in. nerwy węchowe, w obrębie dołu środkowego – nerwy wzrokowe, słuchowe, naczynia szyjne wewnętrzne (tętnicze i żylne). W tylnym dole czaszki znajduje się otwór wielki, przez który wychodzi rdzeń kręgowy. W efekcie złamania podstawy czaszki dochodzi często do przerwania ciągłości nerwów lub naczyń albo do znacznego ich uciśnięcia przez odłamy kości czy krwiak.

Polecamy: Kości czaszki – anatomia, połączenia, rak kości czaszki

Jakie są skutki uszkodzenia pnia mózgu? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Pień mózgu. Źródło: 36,6. 

Złamanie podstawy czaszki – objawy

Charakterystycznymi elementami pozwalającymi rozpoznać złamanie podstawy czaszki są objawy miejscowe, głównie w obrębie głowy. Przy rozległych urazach często dochodzi jednocześnie do innych obrażeń – złamań kości długich, krwotoków zewnętrznych lub wewnętrznych – czego skutkiem może być np. wstrząs lub zatrzymanie krążenia. Przez to objawy złamania podstawy czaszki mogą być w początkowej fazie udzielania pomocy niezauważone.

Symptomami, które mogą wskazywać na złamanie podstawy czaszki, są: utrata przytomności, pojawienie się objawów neurologicznych (porażeń, niedowładów), asymetria źrenic (świadcząca o rozwijającym się krwawieniu wewnątrzczaszkowym). Efekty złamania lub wgłobienia (wgniecenia) kości sklepienia czaszki mogą zamazywać obraz kliniczny i utrudniać rozpoznanie złamania podstawy czaszki. W badaniach stwierdza się czasami tachykardię (przyspieszoną pracę serca) i obniżone ciśnienie tętnicze albo głęboki, przyspieszony oddech.

Złamania podstawy czaszki w dole przednim skutkują takimi objawami, jak:

  • zaburzenia ruchomości gałek ocznych,
  • wyciek z nosa płynu – krwistego lub przejrzystego,
  • pojawienie się zaburzeń lub całkowitej utraty węchu,
  • powstanie krwiaka okularowego.

Złamania podstawy czaszki w obrębie środkowego dołu to:

  • wyciek z ucha płynu mózgowo-rdzeniowego, krwi albo wypełnienie tą treścią przestrzeni ucha środkowego,
  • krwiak podskórny za uchem, w okolicy wyrostka sutkowatego,
  • utrata słuchu lub szumy w uchu po stronie urazu,
  • zaburzenia równowagi i zawroty głowy.

Złamania w tylnym dole czaszki mają najgwałtowniejszy przebieg, gdyż wiążą się z zaburzeniami oddychania, rytmu pracy serca (skłonność do tachykardii) czy z obniżeniem ciśnienia tętniczego. Wynika to z faktu, że w rejonie urazu znajduje się pień mózgu, regulujący te ważne życiowe czynności.

W każdym przypadku złamania podstawy czaszki mogą wystąpić powikłania w postaci symptomów ciasnoty śródczaszkowej, wynikającej z pourazowego obrzęku mózgu. Pojawiają się wtedy nudności, wymioty, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, wysokie ciśnienie krwi wraz ze zwolnionym tętnem. Pogłębiające się zaburzenia oddychania i pracy serca mogą doprowadzić nawet do zatrzymania krążenia. Innym dość częstym powikłaniem związanym ze złamaniem podstawy czaszki jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak zbudowany jest mózg? Więcej informacji o nim znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Złamanie podstawy czaszki – pierwsza pomoc

Zakres pierwszej pomocy w złamaniu podstawy czaszki zależny jest od stanu chorego. Jeśli stwierdza się opisane powyżej objawy u chorego z licznymi obrażeniami, nie powinno się go w żaden sposób przemieszczać bez profesjonalnego personelu. Wyjątek stanowi zabezpieczenie zagrażającego życiu krwotoku, potrzeba udrożnienia dróg oddechowych u osoby nieprzytomnej albo podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W innej sytuacji należy jedynie ustabilizować głowę w takiej pozycji, w jakiej się znajduje (ze względu na możliwe uszkodzenie kręgosłupa szyjnego), okryć chorego i kontrolować podstawowe czynności życiowe. Jeśli poszkodowany ma otwarte rany, trzeba zabezpieczyć je jałowym materiałem opatrunkowym. Złamane kończyny powinno się w miarę możliwości prowizorycznie unieruchomić (np. zwiniętymi w wałek ręcznikami, kocami czy odzieżą), szczególnie jeśli chory ma zaburzenia świadomości i wykonuje mimowolne ruchy. Niezbędne jest wezwanie zespołu ratowniczego.

Leczenie złamania podstawy czaszki, niezależnie od zakresu objawów i innych współistniejących schorzeń czy zmian pourazowych, odbywa się w warunkach szpitalnych, na oddziale neurochirurgicznym lub ortopedyczno-urazowym. Jeśli nie pojawiają się żadne zagrażające życiu powikłania, pacjent ma duże szanse na pełną rekonwalescencję. W niektórych sytuacjach część powyższych objawów neurologicznych może się nie cofnąć i chory będzie miał np. do końca życia upośledzony węch, zaburzenia słuchu.

Data aktualizacji: 01.02.2019,
Opublikowano: 01.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej