Zioła na pasożyty – czy można je bezpiecznie stosować u dzieci i dorosłych?

Fot.: ake1150sb / Getty Images

Zioła na pasożyty, leki i odrobaczanie organizmu – ich stosowanie jest nadal powszechną praktyką w wielu krajach. W Polsce takie kuracje przeprowadza się znacznie rzadziej i nie są one obowiązkowe, chociaż obecność pasożytów w naszym organizmie nie należy do rzadkości. Warto wiedzieć, jakie pasożyty atakują dzieci i dorosłych.

W Polsce w latach 70. i 80. kuracje odrobaczające z zastosowaniem leków były powszechną praktyką. Obecnie przeprowadza się je rzadziej, mimo że statystyki wskazują, że około 80% dzieci ma jakiegoś pasożyta (np. owsiki).

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Zioła na pasożyty – kiedy wskazane jest odrobaczanie?

Pasożyty szczególnie często atakują najmłodszych. Przede wszystkim są to owsiki. Często występuje również lamblioza, czyli schorzenie pasożytnicze układu pokarmowego wywołane przez pierwotniaki. Wiele osób, również w starszym wieku, zmaga się np. z glistą ludzką. Rosnącym problemem jest alweokokoza, czyli bąblowica wielojamowa, także wywołana przez pasożyty.

Mimo istnienia dużego problemu, jakim są pasożyty, w Polsce nie ma obecnie procedur medycznych, które obejmują regularne, profilaktyczne odrobaczanie dzieci i dorosłych. Rodzice przeprowadzają je na własną rękę, stosując zioła na pasożyty, zwłaszcza po okresie wakacyjnym, kiedy najmłodsi wiele godzin spędzają na powietrzu, bawiąc się np. w piaskownicach, które są idealnym miejscem dla rozwoju niechcianych drobnoustrojów. Na ich szkodliwe działanie narażeni są także właściciele psów i kotów, ponieważ mają do czynienia np. z odchodami tych zwierząt.

Zioła na pasożyty ludzkie

Zioła na pasożyty ludzkie są zaliczane do naturalnych metod odrobaczania. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparaty nie są najskuteczniejszą metodą zapobiegania niechcianym patogenom, ponieważ, chociaż niekiedy są w stanie zahamować ich rozmnażanie, to mogą np. nie być w stanie pomóc wydalić ich z organizmu lub zabić pasożytów wewnątrzkomórkowych. Dlatego po odstawieniu ziół dokuczliwe objawy zaczynają powracać. Trzeba mieć świadomość, że tylko specjalistyczne leki pozwalają skutecznie pozbyć się pasożytów. Niebezpieczeństwo, jeżeli chodzi o zioła, polega również na tym, że w przypadku niektórych larw dochodzi do ich przemieszczania się do innych narządów. Tak dzieje się, jeśli w organizmie człowieka znajdują się młode osobniki tasiemca, które mogą się przenieść z układu pokarmowego do np. wątroby, płuc, a także do mózgu. Stosowanie ziołolecznictwa w walce z pasożytami nie jest zalecaną metodą terapii. Zawsze należy ją prowadzić pod kontrolą specjalisty. Preparaty niefarmakologiczne mogą jedynie stanowić jej uzupełnienie, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Zobacz film: Jak rozpoznać infekcję pasożytniczą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zioła na pasożyty jelitowe

Za skuteczne zioła na pasożyty jelitowe uważa się przede wszystkim rośliny tzw. gorzkie i ostre. Medycyna naturalne przypisuje takie właściwości m.in.: goździkom, owocom granatu czy pestkom dyni. Skuteczna jest mięta błotna, piołun pospolity, pieprz czerwony, tymianek i czosnek. Zastosowanie znajdują też rzadsze i mniej znane rośliny, takie jak cytwar czy dymnica pospolita. Mieszanką, która ma właściwości zmniejszające aktywność lamblii, glist jelitowych czy owsików, jest napar z ziela tymianku, kłącza tataraku, korzenia omanu, mięty pieprzowej oraz liści orzecha włoskiego z dodatkiem piołunu. Wiele podobnych przepisów można znaleźć w internecie, tak samo jak gotowych preparatów do walki z niechcianymi organizmami. Zawsze należy mieć świadomość, że ich stosowanie nie jest ani zalecaną, ani w pełni skuteczną metodą walki z pasożytami. Niebezpieczne jest także wykorzystywanie substancji nieznanego pochodzenia, które nie zostały oficjalnie dopuszczone do sprzedaży w Polsce. Mogą one spowodować więcej szkody niż pożytku.

Zioła na pasożyty dla dzieci i dorosłych

Jeżeli zioła na pasożyty dla dzieci i dorosłych nie są tak skuteczne, jak należy przeprowadzić odrobaczanie? W pierwszej kolejności trzeba skonsultować się z lekarzem, który zleci konieczne badania. Przed podjęciem walki z pasożytami należy wykonać dokładne testy krwi, kału i tzw. szkiełka przy podejrzeniu obecności owsików. Niekiedy wymagane jest przebadanie świeżo pobranej żółci i treści dwunastnicy. Dopiero na tej podstawie lekarz prowadzący może dobrać najskuteczniejszy lek i jego odpowiednią dawkę.

Dostępne środki farmakologiczne dzielą się na kilka grup, a podział wynika z mechanizmu ich działania. Jedne z nich np. prowadzą do porażenia układu mięśniowo-nerwowego pasożytów, czyli następuje ich unieruchomienie, a następnie wydalenie np. z jelita. Skuteczność tych substancji jest największa w przypadku dorosłych osobników. Jeżeli chodzi o larwy, które mają tendencję do migrowania do innych tkanek, sprawdzają leki zakłócające przemianę materii ich organizmu. Uniemożliwiają one wchłanianie glukozy i prowadzą do śmierci pasożyta.

Ponieważ są to substancje o silnym działaniu, ich przyjmowanie jest często związane z efektami ubocznymi w postaci m.in. biegunek, wymiotów czy zawrotów głowy. Przeciwwskazaniami do ich stosowania są ciąża i karmienie piersią, a także niewydolność wątroby.

Ważne jest, aby pamiętać, że kiedy dochodzi do konieczności odrobaczenia organizmu, procedurze powinni zostać poddani wszyscy domownicy.

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 23.06.2018,
Opublikowano: 14.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej