Zielona kupka u noworodka karmionego piersią lub butelką - powód do obaw?

Fot: detailblick-foto / stock.adobe.com

Zielona kupka u dziecka może wskazywać na rozwijające się problemy trawienne i inne dolegliwości. Może być spowodowana różnymi przyczynami, lecz większość z nich jest bardzo prozaiczna i nie wymaga interwencji lekarza.

Stolec wydalany przez niemowlaka stanowi jeden z wyznaczników tego, co dzieje się w organizmie dziecka. Konsystencja, zapach i kolor kupy informują o stanie zdrowia dziecka. Zmiany jej koloru są naturalnym i powszechnym stanem. Zielone zabarwienie kupy może, ale nie musi być powodem do zmartwień.

Pierwsza zielona kupka u noworodka, czyli smółka

Pierwszy stolec wydalony przez noworodka to tzw. smółka, która ma gęstą i lepką konsystencję oraz ciemnozielony kolor. Powstaje już podczas życia płodowego. Jelita dziecka zapełniają się od 20 tygodnia ciąży. Smółka składa się z mazi płodowej, wód płodowych, żółci, złuszczonych nabłonków, substancji z gruczołów trawiennych i narządów. Pierwsza kupa jest zazwyczaj bardzo obfita. Często po jej wydaleniu spada masa ciała dziecka. Wydalanie smółki powinno rozpocząć się w ciągu pierwszej doby od przyjścia na świat.

Ciemnozielona kupka u niemowlaka - stolce przejściowe

Kolejne po smółce są stolce przejściowe o zielono-brunatnym zabarwieniu, zawierające widoczne grudki mleka. Są luźne i niejednokrotnie spienione. Odpowiada za to zachodzący w jelicie grubym proces fermentacji laktozy i zawarta w mleku matki siara. Z biegiem czasu i wraz z urozmaicaniem jadłospisu dziecka, poprzez włączanie do diety nowych produktów spożywczych, kupa z zielonej zmieni kolor na brązowy.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Decydujący wpływ na kolor odchodów dziecka ma dieta. Zielone zabarwienie kupki u niemowlaka może wynikać z karmienia go modyfikowanym mlekiem wzbogaconym w żelazo lub mieszanką ze zhydrolizowanym białkiem. Dziecko, które spożywa mieszanki mleczne, może wydalać także stolce jasnożółte, żółto-brązowe czy brązowo-zielone. Mają one znacznie bardziej stałą konsystencję w porównaniu z kupką niemowlaka karmionego piersią. Jeśli u dziecka nie rozwijają się inne niepokojące dolegliwości, a zwłaszcza zaparcia, nie trzeba się martwić.

Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią

Kupka dziecka może być grudkowata, ziarenkowata lub o konsystencji musztardy, jeśli jego dieta opiera się wyłącznie na mleku matki. Przybiera kolor jasnożółty lub intensywnie zielony. W przypadku niemowlaków karmionych naturalnie zielone zabarwienie kupy może być determinowane techniką karmienia piersią. Podczas krótkiego podawania pokarmu naprzemiennie z obu piersi niemowlakowi dostarczane jest mleko pierwszej fazy, które zawiera dużą ilość laktozy. Jej nadmiar nasila proces fermentacji treści jelit, co może powodować zieloną kupę.

Zielona kupka ze śluzem - kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?

Koniecznie trzeba udać się do lekarza, gdy prócz zielonego koloru kupy pojawiają się niepokojące objawy takie, jak:

  • błyszczenie kupy,
  • tłusty stolec,
  • śluz i ślady krwi w kupie,
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • przewlekłe biegunki,
  • wymioty,
  • zahamowanie wzrostu,
  • brak zwiększenia wagi ciała.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Zielona kupka u niemowlaka - inne przyczyny

Mimo iż powszechnie przyjęto, że zielone zabarwienie kupy dziecka jest nieprawidłowe, taki kolor wydalanego przez niemowlę stolca jest bardzo popularny i nie musi świadczyć o chorobie. Kupa zabarwiona na zielono w późniejszym okresie może mieć różne przyczyny.

Źródłem zielonego stolca może być nadwrażliwość na nabiał. Małe dzieci karmione naturalnie piersią, z racji, że mają jeszcze słabo rozwinięty układ pokarmowy, są bardzo wrażliwe na produkty spożywcze powszechnie zaliczane do alergizujących. W wyniku rozwijającej się u dziecka alergii pokarmowej, którą najczęściej jest skaza białkowa, czyli nadwrażliwość na białko mleka krowiego, kupka oprócz tego, że jest zielona, ma też domieszkę śluzu i krwi. Warto wówczas wprowadzić u matki dietę eliminacyjną i wykluczyć z codziennego jadłospisu przede wszystkim mleko i nabiał. Efekty powinny być zauważalne już po upływie 1-2 tygodni.

Stolec w kolorze zielonym lub ciemnozielonym może zwiastować żółtaczkę. Zielonkawe kupy ustępują samoistnie wraz z powrotem dziecka do zdrowia. Mogą pojawić się u zdrowego niemowlęcia podczas ząbkowania, ponieważ wkłada ono do buzi przedmioty, na których mogą znajdować się bakterie odpowiadające za infekcję. Wówczas można podać dziecku probiotyk. Czasami taki kolor kupy jest wynikiem kuracji antybiotykowej. Zielonkawe zabarwienie stolca może być determinowane wpływem powietrza. Stolec utlenia się w momencie kontaktu z powietrzem. Jest to również wynik przyspieszonego pasażu jelitowego albo rozszerzania diety. Ciemnozielony odcień stolca może być spowodowany silnie barwiącymi pokarmami, jak groszek, brokuły i szpinak.

Zielony kolor kupy może wynikać z powstającego z bilirubiny barwnika -sterkobilinogenu. Dzieje się tak, gdy część bilirubiny zawartej w żółci pozostaje w stolcu w formie niezmienionej. Odpowiada za to przyspieszony pasaż jelitowy oraz zmieniona flora bakteryjna jelit.

Powstawanie zielonej kupki u dziecka warunkuje znajdująca się w niej krew, która może być wyraźnie widoczna w postaci strzępków, kłaczków, nitek lub ciemnych punkcików. Stan ten może świadczyć m.in. o rozwijającym się zapaleniu jelit czy wadzie budowy układu pokarmowego. W tym przypadku należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Krew w stolcu niemowlaka pojawia się także, gdy dziecko cierpi na zaparcia. Pochodzi wówczas z pękniętych naczynek.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Justyna 15.07.2018r.

Laktoza jest w mleku matki, samo się produkuje. Z pokarmu ono się nie wchłania. A z mleka chodzi o białko mleka krowiego, ono uczula. Trzeba rozgraniczyc obie te rzeczy

Kaosiem 06.06.2018r.

Co za brednie! Jak nabiał który spożywa matka może mieć wpływ na dziecko karmione piersią?! W mleku matki też jest laktoza i nic nam nie da ograniczenie a tym bardziej odstawienie nabiału u matki. Co za ekspert to pisał???

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej