Zgaga - skąd się bierze i do czego może doprowadzić? 

Fot. Kadr z filmu 36,6 °C, sezon 4, odcinek 4

Zgaga to cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Wbrew pozorom częsta zgaga jest niebezpieczna, może świadczyć o rozwijającej się chorobie refluksowej, a ta z kolei może mieć wpływ na rozwój nowotworów! 

Zgaga to bolesne uczucie pieczenia lub bólu w klatce piersiowej i gardle spowodowane cofającą się treścią żołądkową. Jeśli zgaga pojawia się często to można podejrzewać chorobę refluksową żołądka, a ta z kolei, jeśli zaniedbamy leczenie, może prowadzić do owrzodzeń, nadżerek, a nawet nowotworów!

Czym jest zgaga? Każdy z nas ma w żołądku enzymy trawienne, czyli bardzo żrące kwasy. U zdrowych osób nie cofają się one, jednak u pacjentów cierpiących na zgagę dochodzi do cofania się agresywnej treści żołądkowej do przełyku. Może się także zdarzyć tak, że część żołądka przeciśnie się przez zwieracz dolny żołądka i wtedy mówimy o przepuklinie rozworu przełykowego. 

Kwas żołądkowy, który drażni przełyk przez wiele lat, może powodować owrzodzenia, nadżerki, a także nowotwory! Zobaczcie, co o zgadze i refluksie mówią eksperci:

Zobacz film: Zgaga - skąd się bierze i kiedy może być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem? Źródło: 36,6

Kaszel, chrypka, przewlekłe zapalenie oskrzeli, krtani, ucha środkowego, astma - to także objawy zgagi i choroby refluksowej. Skąd te objawy? Otóż agresywna treść żołądka może się przelać do tchawicy, jeśli cofnie się zbyt daleko! Klasycznymi objawami zgagi są ból i pieczenie w klatce piersiowej. Niestety choroba refluksowa może równie dobrze bardzo długo nie dawać żadnych objawów, a objawy, jeśli już wystąpią są bardzo niecharakterystyczne i lekarze mają problem z postawieniem diagnozy. 

Co może nam pomóc w łagodzeniu objawów zgagi?

  • przede wszystkim zmiana diety - należy jeść mniej, a częściej. Ważne jest, aby unikać jedzenia na noc;
  • przy pojawiającej się zgadze powinno unikać się picia alkoholu i kofeiny;
  • przy problemach z żołądkiem dobrze jest rzucić palenie.

Przy łagodzeniu zgagi pomogą nam także: lukrecja, imbir, guma do żucia i siemię lniane (spożywane rano, ale namoczone na noc). Uwaga! Picie mięty wcale nie jest wskazane w chorobie!

Zobaczcie na filmie, w jaki sposób można leczyć zgagę:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego? Źródło: 36,6

Jakie leki na zgagę?

Wśród leków na zgagę znajdują się środki zobojętniające kwas żołądkowy oraz leki antyhistaminowe, które blokują działanie histaminy na komórki produkujące kwas w żołądku. 

O to, by zgaga nie nawracała, należy dbać - jeśli treści żołądkowe drażnią przełyk zbyt długo może dojść do rozwoju nowotworu. 

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z czwartego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz


Data aktualizacji: 01.10.2018,
Opublikowano: 01.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból brzucha po jedzeniu – przyczyny, o czym świadczy i jak się go pozbyć

Ból brzucha po jedzeniu to przypadłość, która dotyka wiele osób. Najczęściej świadczy o niestrawności, lecz przyczynami mogą być także choroby przewodu pokarmowego: refluks żołądka, choroba wrzodowa, zatrucie, nietolerancja pokarmowa, zespół jelita drażliwego oraz choroby pęcherzyka żółciowego.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Przepuklina rozworu żołądkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina rozworu żołądkowego nazywana jest potocznie przepukliną żołądka. Schorzenie dotyczy układu pokarmowego, polega na osłabieniu lub uszkodzeniu przepony. Leczenie opiera się zarówno na środkach farmakologicznych, jak i na operacji oraz lekkostrawnej diecie.

Czytaj więcej
Zgaga - jakie są jej przyczyny, objawy i jak ją leczyć?

Choroba refluksowa może doprowadzić do stanu zapalnego i zmian metaplastycznych w przełyku. Szacuje się, że aż 25-40% dorosłych doświadcza zgagi raz w miesiącu, a od około 7% do 10% ma ją codziennie. Zgaga występuje częściej u mężczyzn i osób w wieku powyżej 40 lat.

Czytaj więcej
Jak sobie poradzić z niestrawnością i wzdęciami z powodu przejedzenia? Poznaj 8 domowych sposobów

Wzdęcia i niestrawność to częste przypadłości, które mogą zakłócać przyjemność biesiadowania w czasie świąt. Winne są nie tyle same potrawy, co ich nadmiar i długie godziny spędzone za stołem w pozycji siedzącej. Jak sobie poradzić z objawami niestrawności domowymi sposobami?

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Burczenie w brzuchu – co powoduje tę dość krępującą dolegliwość?

Burczenie w brzuchu może być spowodowane przez wiele przyczyn. Z jednej strony stanowić może oznakę prawidłowej pracy układu trawiennego, z drugiej zaś informować o głodzie. Niekiedy bywa objawem chorobowym i pojawia się w przebiegu np. alergii pokarmowej.

Czytaj więcej
Sok z selera – właściwości i działanie. Jak samodzielnie zrobić sok z selera?

Sok z selera stał się w ostatnim czasie niezwykle popularnym daniem. Jego picie promuje wielu celebrytów, a na portalach społecznościowych tworzone są konta propagujące jego prozdrowotne właściwości. Napój najczęściej przygotowuje się z odmiany naciowej.

Czytaj więcej