Zgaga to bolesne uczucie pieczenia lub bólu w klatce piersiowej i gardle spowodowane cofającą się treścią żołądkową. Jeśli zgaga pojawia się często to można podejrzewać chorobę refluksową żołądka, a ta z kolei, jeśli zaniedbamy leczenie, może prowadzić do owrzodzeń, nadżerek, a nawet nowotworów!
Czym jest zgaga? Każdy z nas ma w żołądku enzymy trawienne, czyli bardzo żrące kwasy. U zdrowych osób nie cofają się one, jednak u pacjentów cierpiących na zgagę dochodzi do cofania się agresywnej treści żołądkowej do przełyku. Może się także zdarzyć tak, że część żołądka przeciśnie się przez zwieracz dolny żołądka i wtedy mówimy o przepuklinie rozworu przełykowego.
Kwas żołądkowy, który drażni przełyk przez wiele lat, może powodować owrzodzenia, nadżerki, a także nowotwory! Zobaczcie, co o zgadze i refluksie mówią eksperci:
Kaszel, chrypka, przewlekłe zapalenie oskrzeli, krtani, ucha środkowego, astma - to także objawy zgagi i choroby refluksowej. Skąd te objawy? Otóż agresywna treść żołądka może się przelać do tchawicy, jeśli cofnie się zbyt daleko! Klasycznymi objawami zgagi są ból i pieczenie w klatce piersiowej. Niestety choroba refluksowa może równie dobrze bardzo długo nie dawać żadnych objawów, a objawy, jeśli już wystąpią są bardzo niecharakterystyczne i lekarze mają problem z postawieniem diagnozy.
Co może nam pomóc w łagodzeniu objawów zgagi?
- przede wszystkim zmiana diety - należy jeść mniej, a częściej. Ważne jest, aby unikać jedzenia na noc;
- przy pojawiającej się zgadze powinno unikać się picia alkoholu i kofeiny;
- przy problemach z żołądkiem dobrze jest rzucić palenie.
Przy łagodzeniu zgagi pomogą nam także: lukrecja, imbir, guma do żucia i siemię lniane (spożywane rano, ale namoczone na noc). Uwaga! Picie mięty wcale nie jest wskazane w chorobie!
Zobaczcie na filmie, w jaki sposób można leczyć zgagę:
Jakie leki na zgagę?
Wśród leków na zgagę znajdują się środki zobojętniające kwas żołądkowy oraz leki antyhistaminowe, które blokują działanie histaminy na komórki produkujące kwas w żołądku.
O to, by zgaga nie nawracała, należy dbać - jeśli treści żołądkowe drażnią przełyk zbyt długo może dojść do rozwoju nowotworu.