Zespół Zollingera-Ellisona – objawy, rozpoznanie, sposoby leczenia

Fot. Phillip Waterman / Getty Images

Zespół Zollingera-Ellisona polega na wzmożonym wydzielaniu gastryny, czyli hormonu odpowiadającego za wydzielanie kwasu solnego. U znacznej części chorych nadmierna ilość kwasu przyczynia się do powstawania trudnych do wyleczenia, nawracających wrzodów żołądka.

Zespół Zollingera-Ellisona to stosunkowo rzadko występująca patologia układu neuroendokrynnego. Nieznacznie częściej stwierdza się go w populacji mężczyzn. Średni wiek wystąpienia choroby to 43 lata. Wobec niektórych chorych możliwe jest leczenie operacyjne, polegające na wycięciu guza. Dodatkowo stosowana jest farmakoterapia, opierająca się na lekach hamujących wytwarzanie kwasu solnego. Czynnikiem decydującym o możliwości efektywnego leczenia jest nieobecność przerzutów w momencie rozpoznania choroby.

Zespół Zollingera-Ellisona – co to jest?

Zespół Zollingera-Ellisona to zespół chorobowy (grupa objawów charakterystycznych dla danej choroby), który jest wynikiem nadmiernego wydzielania gastryny (hormon produkowany przez komórki G znajdujące się w początkowej części dwunastnicy i części odźwiernikowej żołądka, determinuje prawidłowy stan błony śluzowej żołądka) przez guz gastrynowy, zwany też gastrinomą, występujący przeważnie w trzustce lub dwunastnicy. Rzadsze lokalizacje stanowią: wątroba, jelito czcze, jajnik, przewód żółciowy wspólny, serce. Typowe w chorobie Zollingera-Ellisona jest wzmożone wydzielanie soku żołądkowego. Gastrinoma w ponad połowie przypadków ma złośliwy charakter, a w około 1/3 współistnieje z zespołem gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 1. Gastrinoma może dawać przerzuty do innych narządów, a przeważnie węzłów chłonnych, kości, śledziony, wątroby. To wolno rosnący nowotwór, a jego wczesne rozpoznanie daje pozytywne rokowania – przeżywalność na poziomie ponad 80% w ciągu 15 lat. Zachorowalność na gastronomię w skali roku szacowana jest na 0,5–3000000. Zespół Zollingera-Ellisona opisany został po raz pierwszy w 1955 roku przez pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki chirurgów Edwina H. Ellisona i Roberta M. Zollingera, od nazwisk których pochodzi jego nazwa.

Zobaczcie, czym są nowotwory neuroendokrynne na filmie poniżej:

Zobacz film: Czym są nowotwory neuroendokrynne? Źródło: 36,6

Zespół Zollingera-Ellisona w ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) zespół Zollingera i Ellisona przydzielony został do grupy E, czyli Zaburzenia wydzielania wewnętrznego, stanu odżywienia i przemiany metabolicznej, kategorii 16, czyli Inne zaburzenia wydzielania wewnętrznego trzustki i podkategorii 8, czyli Inne określone zaburzenia wydzielania wewnętrznego trzustki. Podsumowując, zespół Zollingera-Ellisona figuruje w ICD-10 pod numerem E16.8.

Choroba Zollingera-Ellisona – objawy

Choroba Zollingera-Ellisona objawia się licznymi owrzodzeniami żołądka i dwunastnicy, które wykazują sporą oporność na leczenie. Inne objawy stanowią m.in. biegunka, nudności, wymioty, brak apetytu, utrata masy ciała, osłabienie, ból w górnej części brzucha ustępujący po posiłku (mniejsze narażenie błony śluzowej żołądka na działanie kwasu wymieszanego z połkniętym pokarmem), upośledzenie perystaltyki jelitowej, a przez to wchłaniania płynów i elektrolitów. U chorych stwierdza się dodatkowo chorobę refluksową przełyku. Zespół Zollingera-Ellisona odpowiada w około 0,1% przypadków za powstanie choroby wrzodowej.

Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie zespołu Zollingera-Ellisona stawia się na podstawie dokładnie przeprowadzonego badania podmiotowego, przedmiotowego i charakterystycznego obrazu klinicznego. W diagnostyce zastosowanie znajdują badania obrazowe, w tym m.in. scyntygrafia receptorowa (polega na oznaczeniu rozmieszczenia komórek wrażliwych na działanie danej substancji w organizmie, przy czym zagęszczenie owych receptorów wskazuje na występowanie guza odpowiedzialnego za wydzielanie danej substancji, którą w omawianym przypadku jest gastryna), ultrasonografia endoskopowa (endosonografia), USG, TK, MRI. Dodatkowo badania laboratoryjne, które wskazują na zwiększone wydzielanie kwasu solnego (ocena podstawowego wydzielania żołądkowego – z ang. basal acid output, BAO) i podwyższony poziom gastryny (ocena stężenia gastryny we krwi na czczo u chorego nieprzyjmującego IPP). Część badaczy poleca również testy czynnościowe z użyciem sekretyny. Zespół Zollingera-Ellisona wymaga diagnostyki różnicowej z chorobą wrzodową, niedokrwistością złośliwą, zakażeniem Helicobacter pylori, zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka, stanami po resekcji żołądka.

Leczenie opiera się na operacyjnym usunięciu guza. Jednakże w wielu przypadkach resekcja jest niemożliwa ze względu na wieloogniskowość guzów. Szacuje się, że tylko 1/5 nadaje się do usunięcia. Farmakoterapia opiera się na stosowaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Jednym z częściej używanych jest omeprazol. Chorzy powinni zaprzestać palenia papierosów i o ile to możliwe – przyjmowania kwasu acetylosalicylowego i NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), gdyż są to czynniki utrudniające leczenie owrzodzeń.

Data aktualizacji: 14.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej