Zespół złamanego serca - czym jest choroba, na którą cierpi Paulina Drażba?
Fot.: Anetlanda / Getty Images
Paulina Drażba przyznała, że cierpi na bardzo rzadką chorobę, nazywaną zespołem złamanego serca. Na czym polega schorzenie i jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby?
Paulina Drażba na swoim blogu przyznała, że cierpi na bardzo rzadką chorobę serca - zespół takotsubo, nazywany również zespołem złamanego serca. Dziennikarka w maju 2017 roku trafiła do szpitala z powodu problemów zdrowotnych. Wtedy właśnie usłyszała diagnozę.
Po kilku dniach na intensywnej terapii stwierdzono u mnie kardiomiopatię takotsubo, niewydolność serca nazywaną również zespołem złamanego serca. A w moim... był maj. To bardzo rzadka choroba, opisana po raz pierwszy na początku lat 90. W światowym rejestrze pacjentów prowadzonym przez ośrodek w Zurychu figuruje 1750 osób. Zazwyczaj pojawia się w momencie silnego stresu, ważnych czy trudnych wydarzeń, a w moim życiu właśnie zaczynał się kolejny miesiąc. Spokojny, piękny, słoneczny…
Choroba wymusiła na dziennikarce zmianę nawyków, trybu życia, uporanie się ze stresem. Na szczęście Paulina Drażba świetnie sobie poradziła. We wpisie dziennikarka zachęca wszystkich do regularnych badań.
Zobacz film: Rekonstrukcja zastawki serca z użyciem tkanki z jelita świńskiego. Źródło: 36,6
Zespół takotsubo (zespół złamanego serca) - czym jest?
Zespół złamanego serca, kardiomiopatia stresowa, zespół takotsubo, zespół balotującego koniuszka - to wszystko nazwy jednej choroby. Objawia się ona przejściowym zaburzeniem czynności skurczowej lewej komory serca przy braku istotnych zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Zwykle chorobę powoduje bardzo silny stres, ale może ona dać o sobie znać bez czynnika stresowego. W przypadku silnych objawów zespół złamanego serca może przypominać zawał. Pojawiają się:
ból w klatce piersiowej
duszność
kołatania serca
nudności i wymioty
Może także dojść do omdlenia, wstrząsu kardiogennego lub nagłego zatrzymania krążenia.
Zespół takotsubo po raz pierwszy został opisany przez Hikaru Sato w 1990 r. w Japonii. Według ekspertów 90% pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą stanowią kobiety, będące pod wpływem stresu. W sytuacji stresowej wydzielają się katecholaminy, których wysokie stężenie jest toksyczne dla serca.
Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.
Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca.
Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.
Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.
Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.
Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny?
Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.
Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.