Zespół zamknięcia – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: Douglas Sacha / gettyimages.com

Zespół zamknięcia to stan, w którym chory na skutek uszkodzenia jednej z części mózgu nie jest w stanie wykonywać żadnych ruchów dowolnych. Wyjątek stanowią mięśnie oczu, powiek i część mięśni mimicznych twarzy.

Chorzy z zespołem zamknięcia są cały czas świadomi swojej choroby, zachowują zdolności intelektualne, w pełni rejestrują to, co dzieje się w otoczeniu, a przy użyciu specjalnych technik można z nimi nawiązać kontakt. Jednak ich stan rzadko poprawia się i do końca życia są zdani na opiekę innych osób.

Czym jest zespół zamknięcia?

Zespół zamknięcia (ang. locked-in syndrome) jest stanem chorobowym, który uniemożliwia przytomnemu wykonanie jakichkolwiek ruchów tułowia, szyi czy kończyn. Sprawność zachowuje jedynie niewielka grupa mięśni głowy – głównie poruszających oczyma i powiekami. Oddech i perystaltyka jelit są zachowane, ponieważ schorzenie dotyczy ośrodków, które zawiadują mięśniami poprzecznie prążkowanymi, a nie gładkimi. Chory wymaga karmienia i pojenia przy pomocy sondy, gdyż nie jest w stanie gryźć, przeżuwać ani połykać.

Pacjenci z zespołem zamknięcia tracą zdolność do mówienia, gdyż mięśnie krtani, gardła, jamy ustnej czy języka nie działają w sposób normalny. Jedyną możliwą formą kontaktu dla chorych jest wykorzystanie do tego celu ruchów oka i mrugania. W niektórych, rzadkich przypadkach zdarza się, że chory może wykonywać bardzo ograniczone ruchy ręką lub głową. To pozwala mu na kontrolowanie prostego urządzenia o działaniu podobnym do myszy czy joysticka, umożliwiającego sterowanie komputerem.

Czym różni się stan wegetatywny od zespołu zamknięcia?

Stan wegetatywny i zespół zamknięcia stanowią w pewien sposób przeciwieństwo. W obu wypadkach chory nie może się poruszać, ale różnicą jest tu poziom świadomości. W stanie wegetatywnym, na skutek urazu, udaru czy przedłużonego niedotlenienia, dochodzi do obumarcia dużej części kory mózgu odpowiadającej za zdolność myślenia, możliwość wykonywania dowolnych ruchów czy odbierania bodźców czuciowych i zmysłowych. Ośrodki niskopoziomowe, regulujące czynności życiowe są często sprawne, ale wskutek „milczenia” ośrodków korowych brak im impulsów mówiących, co zrobić i jak się poruszyć.

Sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie u chorych z zespołem zamknięcia. Pacjent czuje, słyszy, widzi, przeżywa emocje i w pełni zachowuje świadomość. Kora mózgowa funkcjonuje prawidłowo, chory jest potencjalnie zdolny do kontaktu z otoczeniem i do pracy. Problemem pozostaje absolutna niemożność podjęcia jakiejkolwiek aktywności i wyrażenia swojego stanu. Znane są nawet przypadki, gdy osoby z zespołem zamknięcia przez lata były uważane za nieprzytomne.

Przyczyny zespołu zamknięcia

Powodem powstania zespołu zamknięcia jest uszkodzenie przedniej części mostu – struktury pnia mózgu, w której przebiegają drogi ruchowe. Ta choroba ma zwykle nieodwracalny charakter. Jej przyczyną mogą być:

  • udary niedokrwienne (związane z dysfunkcją tętnicy podstawnej mózgu) i krwotoczne,
  • ciężkie urazy mózgu,
  • choroby degeneracyjne, takie jak np. stwardnienie boczne zanikowe,
  • działanie niektórych leków i innych substancji podanych w toksycznych dawkach,
  • tzw. środkowa mielinoza mózgu – stan, w którym uszkodzeniu ulegają osłonki mielinowe włókien nerwowych.

Zespół zamknięcia – przebieg choroby

Zespół zamknięcia jest bardzo rzadką jednostką chorobową. Najczęściej jej początek ma gwałtowny, niekiedy nawet zagrażający życiu przebieg. Dochodzi do nagłej utraty przytomności, a często – długotrwałej śpiączki. Po przebudzeniu chorzy są bezradni i załamani w związku z brakiem możliwości kontaktu z otoczeniem i wykonaniem jakiejkolwiek czynności.

Początkowo do kontaktu wykorzystuje się specjalne tablice z literami, które są odczytywane przez osobę asystującą choremu. Mrugnięciem czy innym ruchem potwierdzany jest wybór odpowiedniego znaku. Z kolejnych liter budowane są komunikaty. Metoda ta jest żmudna, ale pozwala na przekazanie informacji przez chorego. Dzięki długotrwałej, wieloletniej pomocy asystentki znany dziennikarz z zespołem zamknięcia był nawet w stanie napisać w ten sposób książkę o swoich przeżyciach.

Współczesna technika pozwala na usprawnienie tego żmudnego procesu. Komputery sprzężone z kamerą są w stanie rozpoznać, na jaką literę w tabeli czy na jaki przycisk wyświetlany na ekranie patrzy oko i rozpoznać mrugnięcie, które używane jest do potwierdzania czy wyboru określonych opcji. Dzięki temu chorzy mogą sprawnie komunikować się z otoczeniem za pośrednictwem tekstu pisanego lub wypowiadanego przez syntezator mowy.

Postępowanie pozwalające na wyleczenie zespołu zamknięcia nie jest obecnie znane. Terapia zmierza do:

  • usprawniania chorego,
  • stymulacji ułatwiającej ewentualną regenerację uszkodzonych dróg nerwowych,
  • zapewnienia obsługi i wsparcia,
  • stworzenia skutecznych i efektywnych metod komunikacji z otoczeniem.

Wieloletni przebieg choroby sprawia, że świadomi i sprawni intelektualnie chorzy często decydują się na podjęcie pracy naukowej, napisanie książki czy też realizują się w działaniach artystycznych (np. w poezji albo dzięki dostosowanemu sprzętowi informatycznemu w sztukach wizualnych lub muzyce).

Zobacz wideo: Jak jest zbudowany układ nerwowy?

36,6

Bibliografia:

1. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, Warszawa 2011.

2. R.J. Podemski, Kompendium neurologii, Gdańsk 2011.

Data aktualizacji: 29.08.2022,
Opublikowano: 31.08.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej