Zespół Treachera Collinsa – objawy, przyczyny, terapia

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Zespół Treachera Collinsa jest bardzo rzadkim schorzeniem. Charakteryzuje się znacznymi zniekształceniami tkanek twarzy, natomiast rozwój psychoruchowy jest często prawidłowy. Dziecko wymaga wielospecjalistycznej opieki medycznej.

Zespół Treachera Collinsa to choroba uwarunkowana genetycznie. Inaczej określana jest jako dyzostoza twarzowo-żuchwowa. Obejmuje zaburzenia rozwojowe w obrębie kości i innych tkanek twarzy, wyraźną dysmorfię twarzy, skośne ustawienie szpar powiekowych, niedorozwój kości jarzmowych i żuchwy. Dzieci z zespołem Treachera Collinsa mają małą, cofniętą bródkę, niedorozwinięte uszy, rozszczep podniebienia, natomiast ich rozwój intelektualny jest prawidłowy.

Przyczyny zespołu Treachera Collinsa

W rozwoju embrionalnym człowieka może dojść do zaburzeń rozwojowych pierwszego i drugiego łuku skrzelowego. Z tych elementów zarodkowych rozwijają się struktury ucha wewnętrznego, kość skroniowa, gnykowa, szczęka i żuchwa. Kiedy dochodzi do mutacji genów odpowiedzialnych za ten rozwój, następuje nieprawidłowe wykształcenie się danych struktur. Komórki odpowiedzialne za rozwój struktur czy tkanek twarzy ulegają destrukcji. Stąd znaczne zniekształcenie głowy i twarzy. Wykryto kilka możliwych mutacji odpowiedzialnych za wystąpienie zespołu Treachera Collinsa dziedziczonych autosomalnie dominująco lub recesywnie. Najczęściej mutacja występuje w genie TCOF1 (dziedziczenie autosomalne dominujące). Jest to gen zlokalizowany na długim ramieniu chromosomu 5.

Choroby rzadkie, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy zespołu Treachera Collinsa

Objawy obejmują zaburzenia morfologiczne głowy i twarzy. Zmienne jest nasilenie tych zmian, wobec czego u niektórych osób zniekształcenia będą znaczne, u innych bardzo dyskretne. Wśród zaburzeń dysmorficznych twarzy mogą wystąpić:

  • skośne ustawienie szpar powiekowych,
  • spiczasty nos,
  • zarośnięcie tylnych nozdrzy,
  • gęstsze owłosienie baków,
  • niedorozwój kości jarzmowej (brak policzków),
  • niedorozwój szczęki,
  • niedorozwój żuchwy,
  • niedosłuch wynikający z nieprawidłowości struktur ucha wewnętrznego,
  • przerost jednej strony ust,
  • niewielka bródka,
  • niedorozwój małżowin usznych,
  • niedorozwój struktur kostnych oczodołu.

Poza dysmorfią twarzy dziecko nie wykazuje istotnych zaburzeń w zakresie ruchu czy rozwoju umysłowego. Jednak znacznego stopnia zniekształcenia tkanek twarzy mogą przekładać się na problemy z karmieniem, układem oddechowym, wzrokiem.

Leczenie zespołu Treachera Collinsa

Nie istnieje szansa na przyczynowe leczenie zespołu Treachera Collinsa ani jego zapobieganie. Niejednokrotnie zdarza się, że po porodzie dziecko wymaga intubacji i wspomagania czynności oddechowej. Konieczne jest wczesne wdrożenie nauki mowy oraz ćwiczeń logopedycznych i prowadzenie przesiewowych badań słuchu. Dziecko musi podlegać wielospecjalistycznej opiece medycznej. Rodzina, w której pojawiło się dziecko z zespołem Treachera Collinsa, powinna zostać objęta opieką poradni genetycznej. Diagnostyka tego zespołu jest możliwa poprzez wykonanie inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Z czasem możliwe jest stopniowe prowadzenie zabiegów rekonstrukcji. Ich efekt zależy od nasilenia zmian dysmorficznych.

Jak wygląda leczenie chorób rzadkich? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Choroby rzadkie. Ile kosztuje leczenie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 19.11.2018,
Opublikowano: 19.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej