Zespół stresu pourazowego (syndrom PTSD): czynniki ryzyka, przyczyny, objawy, leczenie

Fot: lightpoet / stock.adobe.com

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest zaburzeniem psychicznym, powstającym na skutek silnych czynników stresogennych. Często jest on następstwem sytuacji traumatycznej, prowadzącej do wyczerpania fizyczno-emocjonalnego. Zespół stresu pourazowego zwykle dotyka ofiary gwałtu, światków kataklizmów żywiołowych oraz żołnierzy, uczestniczących w działaniach zbrojnych. Najczęściej objawia się on: stanami lękowymi, depresją i otępieniem.

Przebieg zespołu stresu pourazowego uzależniony jest od wielu czynników, m.in.: od usposobienia charakterologicznego osoby zmagającej się z tym zaburzeniem lękowym. Najczęściej objawy tego schorzenia ustępują po wdrożeniu indywidualnie dobranego do danego pacjenta leczenia. Zdarzają się przypadki, w których zespół stresu pourazowego trwa kilka lat, po których następuje trwała zmiana osobowości.

Zespół stresu pourazowego: czynniki ryzyka

Zespół stresu pourazowego, zwany również syndromem PTSD (od ang. post-traumatic stress disorder) oraz potocznie szokiem pourazowym, jest zaburzeniem psychicznym. Najczęściej jego podłożem jest traumatyczna sytuacja, która prowadzi do emocjonalnego wyczerpania. Co istotne, w psychologii wskazuje się na pewnie czynniki, które predysponują do pojawienia się tego zaburzenia lękowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu PTSD zwiększa się, jeśli dana osoba ma za sobą już traumatyczne zdarzenia, np. z okresu dzieciństwa. Istotnym czynnikiem ryzyka są także zaburzenia osobowości, przede wszystkim typu paranoicznego i antyspołecznego. Nie bez znaczenia jest również genetyczna skłonność do zaburzeń psychicznych, nadużywanie alkoholu oraz brak poczucia kontroli nad swoim życiem.

Przyczyny syndromu PTSD

Przyczyną szoku pourazowego są najczęściej traumatyczne zdarzenia lub sytuacje, z którymi jednostka nie jest w stanie sama sobie poradzić. Osoby, zmagające się z syndromem PTSD, często są ofiarami gwałtu, świadkami kataklizmów i wypadków komunikacyjnych czy uczestnikami działań wojennych. Niekiedy zespół stresu pourazowego pojawia się w wyniku zdiagnozowania nowotworu, czy innego schorzenia, stanowiącego bezpośrednie zagrożenie życia. Syndrom PTSD może pojawić się również na skutek doświadczenia, tzw. bad tripu, czyli ciężkiego stanu psychicznego po zażyciu substancji psychoaktywnych.

Objawy szoku pourazowego

Zespół stresu pourazowego jest zaburzeniem lękowym o bardzo charakterystycznych objawach. Ich natężenie oraz stopień intensywności uzależniony jest w głównej mierze od rodzaju traumatycznego zdarzenia oraz czynników predestynujących. Wśród najczęstszych objawów szoku pourazowego można wymienić:

  • unikanie miejsc i osób, mogących wywołać wspomnienia, związanie z traumatycznym przeżyciem, 
  • niezdolność w przywołaniu wspomnień, dotyczących zdarzenia, które jest podłożem syndromu,
  • odizolowanie się od bliskich,
  • stany lękowe i depresyjne, 
  • trudności z zasypianiem, które często spowodowane są koszmarami lub lękiem przed nimi,
  • nerwowość, agresja oraz towarzyszące jej wybuchy gniewu,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • bóle mięśniowe,
  • intensywne bóle głowy,
  • niezdolność do odczuwania przyjemności,
  • kołatanie serca, 
  • nadmierną potliwość.

Zobacz także: Co to jest trauma? Objawy i rodzaje traumy. Jak sobie z nią radzić?

Bardzo często wyżej wymienionym objawom syndromu PTSD towarzyszą myśli samobójcze oraz różnego typu zaburzenia, np. depresja maniakalna i jedzenie obsesyjno-kompulsywne. Częstym symptomem szoku pourazowego jest huśtawka nastrojów oraz emocjonalne reakcje na sytuacje, które u osób zdrowych wywołują lekki niepokój. Objawów zespołu stresu pourazowego nie można bagatelizować, ponieważ mogą one prowadzić do śmierci chorego lub do trwałej zmiany jego osobowości.

Leczenie zespołu stresu pourazowego

Rozpoznaniem oraz leczeniem zespołu stresu pourazowego zajmuje się psychiatra. Diagnoza tego zaburzenia lękowego opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem, a w niektórych przypadkach, także z jego bliskimi osobami. W zależności od natężenia i stopnia intensywności objawów syndromu PTSD leczenie może obejmować farmakoterapię oraz psychoterapię.

Farmakoterapia przy leczeniu zespołu stresu pourazowego polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków antydepresyjnych, w tym w głównej mierze selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSIR od ang. selective serotonin reuptake inhibitor). Wśród najczęstszych środków przepisywanych pacjentom zmagającym się z syndromem PTSD znajduje się, m.in.: sertralina i paroksetyna. Niekiedy chorym podaje się również leki przeciwpadaczkowe, które wspomagają pracę mózgu.

Zobacz także: Czym jest stres w pracy - techniki radzenia sobie ze stresem

Bardzo ważnym elementem leczenia syndromu PTSD jest psychoterapia. Skupia się ona przede wszystkim na próbie oswojenia się z traumatycznym przeżyciem oraz leczeniu stanów depresyjnych i lękowych. W psychoterapii dobiera się metodę leczenia dopasowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego usposobienia charakterologicznego. Efekty psychoterapii można wspomóc nowoczesnym sposobem leczenia, tzw. biofeedbackiem. Polega on na zwalczaniu objawów zespołu szoku pourazowego poprzez budowanie własnej wartości, poznanie siebie oraz odzyskanie kontroli nad swoim życiem.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.02.2018,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej