Zespół Mirizziego jako jedno z powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego. Jak się objawia i jak go leczyć?

Fot.: Carlo107 / Getty Images

Zespół Mirizziego to rzadki zespół chorobowy objawiający się żółtaczką cholestatyczną. Występuje na równi u kobiet i mężczyzn, częściej u osób w podeszłym wieku. Przyczyną powstania choroby jest upośledzenie odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego. Leczenie opiera się na podawaniu choremu środków przeciwbólowych i kroplówek nawadniających.

Charakterystycznym objawem dla zespołu Mirizziego jest ból w okolicy prawego podżebrza, który uniemożliwia wzięcie choremu pełnego wdechu. Wyczuwalny może być także jego pęcherzyk żółciowy. Ponadto pacjent ma przyspieszone tętno i nierówny szybki oddech. Klasyczne symptomy nie wystarczą jednak, aby postawić diagnozę. Rozpoznanie opiera się także na badaniach laboratoryjnych i obrazowych.

Charakterystyka zespołu Mirizziego

Objawem zespołu Mirizziego może być żółtaczka cholestatyczna. Po raz pierwszy opisany został w 1968 roku przez Pablo Luisa Mirizziego – argentyńskiego gastroenterologa. Zaklasyfikował on zespół jako jedno z powikłań przewlekłej kamicy żółciowej, a za czynnik sprawczy choroby uznał zaleganie kamieni żółciowych w szyjce pęcherzyka lub we wnętrzu jego przewodu. Miało to skutkować uciskiem na przewód wątrobowy wspólny i tym samym jego przewlekłym zapaleniem oraz wtórnym zwężeniem światła, co doprowadzało do zastoju żółci.

Na zespół Mirizziego cierpi około 1% osób, które są po cholecystektomii (operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego) i 0,1% chorych na kamicę żółciową. Tendencję do zachorowania mają osoby w podeszłym wieku, niezależnie od płci. W 10% przypadków choroba ma charakter niekamiczny i ujawnia się zazwyczaj w ciężkich schorzeniach ogólnoustrojowych.

Jak powstaje zespół Mirizziego? Klasyfikacja choroby według Csendesa

Główną przyczyną zachorowania na zespół Mirizziego jest gromadzenie się licznych i dość dużych kamieni w zatoce Hartmanna pęcherzyka żółciowego, w jego szyjce lub miejscu połączenia z przewodem wątrobowym wspólnym. W efekcie dochodzi do powstania stanu zapalnego, następnie martwicy, a potem bliznowacenia. Tworzy się przetoka przylegająca do przewodu żółciowego wspólnego. Powoduje to jego zamknięcie przez ucisk, czego skutkiem jest cholestaza i żółtaczka.

Zespół Mirizziego podzielono na cztery typy zgodnie z klasyfikacją Csendesa: typ I, w którym nie dochodzi do utworzenia się przetoki, typ II, w którym przetoka zajmuje >33% szerokości przewodu żółciowego wspólnego (CBD), typ III, w którym przetoka ma 33–66% szerokości cbd oraz typ IV, w którym utworzona przetoka ma ponad 66% szerokości przewodu żółciowego wspólnego.

Kamienie w pęcherzyku żółciowym: Skąd się biorą? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kamienie w pęcherzyku żółciowym: Skąd się biorą? Inne rodzaje kamieni: w śliniankach, kanalikach łzowych, miedniczkach nerkowych. Źródło: 36,6

Objawy zespołu Mirizziego

Do charakterystycznych objawów zespołu Mirizziego można zaliczyć kolkę żółciową trwającą ponad pięć godzin i dolegliwości bólowe w prawym podżebrzu, które uniemożliwiają choremu głębokie zaczerpnięcie powietrza. Występuje u niego tzw. dodatni objaw Murphy’ego, który sprawdza się za pomocą dłoni przyłożonej do miejsca pod prawym łukiem żebrowym. Pacjent jest proszony o wykonanie wdechu. Gdy jest to niemożliwe, symptom uznaje się za dodatni. Podobnie jest z objawem Chełmońskiego, przy którym chory odczuwa ból na skutek lekkiego uderzenia w tę samą okolicę.

U pacjentów z zespołem Mirizziego można wyczuć palpacyjnie pęcherzyk żółciowy. U części z nich występują też klasyczne objawy otrzewnowe takie jak: ból brzucha, zatrzymanie gazów lub stolca, gorączka, nudności i wymioty oraz osłabienie. Chory ma przyspieszone tętno i równie szybko oddycha. Może pojawić się cholestaza i żółtaczka.

Jak rozpoznać zespół Mirizziego?

Diagnostyka tej choroby nie jest trudna, ponieważ ma ona typowe dla zespołu objawy, ale rozpoznanie nie opiera się wyłącznie na badaniu przedmiotowym. U chorego należy wykonać szereg badań laboratoryjnych i koniecznie ultrasonografię jamy brzusznej (USG). Badaniem pomocniczym jest tomografia komputerowa (TK).

Analizy z krwi niezbędne do postawienia właściwej diagnozy to:

  • morfologia krwi obwodowej – widoczna jest w niej leukocytoza,
  • białko ostrej fazu CRP (wynik będzie podwyższony),
  • próby wątrobowe – aspat i alat,
  • fosfataza alkaliczna oraz amylaza,
  • oznaczenie poziomu bilirubiny we krwi (stwierdza się hiperbilirubinemię).

W obrazie USG chorego widoczny jest obrzęk ściany pęcherzyka żółciowego oraz złogi i zapalenie zgorzelinowe (obecność gazu w ścianie). Objaw Murphy’ego jest dodatni pod wpływem ucisku głowicy. W lżejszych przypadkach może to być jedynie pogrubienie ścian pęcherzyka lub obecność szlamu w jego świetle.

Leczenie zespołu Mirizziego

Leczenie zespołu Mirizziego jest zależne od stopnia nasilenia objawów. Chory musi być na ścisłej diecie. Powinno się go stale nawadniać za pomocą wlewów dożylnych. W razie bólu ma podawane środki rozkurczowe i przeciwbólowe.

Zespół Mirizziego leczy się również za pomocą antybiotyków. Pacjent ma podawaną cyklosporynę III generacji lub cyprofloksacynę. Jeśli zachodzi u niego podejrzenia zakażenia bakteriami, powinien otrzymać dodatkowo metronidazol lub amoksycylinę z kwasem klawulanowym. Terapia trwa około 5–7 dni. Chorych z ostrym kamicznym zapaleniem pęcherzyka żółciowego poddaje się operacji laparoskopowej.

Data aktualizacji: 13.05.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej