Zespół mięśnia gruszkowatego – przyczyny, obraz, sposoby leczenia schorzenia

Fot. Staras / Getty Images

Zespół mięśnia gruszkowatego objawami może przypominać rwę kulszową, czyli schorzenie z grupy chorób korzeniowych pochodzenia kręgosłupowego, ze względu na bezpośredni kontakt z nerwem kulszowym w przebiegu swojego brzuśca mięśniowego. Schorzenie jednak rozwija się wskutek innych mechanizmów.

Diagnostyka zespołu mięśnia gruszkowatego wykorzystuje badania obrazowe oraz szereg testów funkcjonalnych służących wykluczeniu podobnych objawów schorzeń układu mięśniowo-nerwowego kończyny dolnej, w celu ustalenia odpowiedniego postępowania usprawniającego. Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego wykorzystuje głównie metody postępowania zachowawczego, m.in. rehabilitację – w tym ćwiczenia i fizykoterapię, masaże i farmakoterapię.

Polecamy: Rwa kulszowa, czyli popularne korzonki: przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia

Zespół mięśnia gruszkowatego

Zespół mięśnia gruszkowatego, zwany również rwą gruszkowatą, to zbiór objawów charakterystycznych dla wzmożonego napięcia włókien mięśnia i wywołania jego patologicznym stanem podrażnienia nerwu kulszowego przebiegającego w bezpośrednim sąsiedztwie brzuśca mięśnia. Charakteryzuje się dolegliwościami bólowymi w okolicach swojego położenia, tzn. pomiędzy drugim a czwartym kręgiem kości krzyżowej, otworem kulszowym większym a wierzchołkiem krętarza większego kości udowej, z tendencją do promieniowania wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego przez pośladek do kończyny dolnej.

Ćwiczenia na zespół mięśnia gruszkowatego oraz intensywna fizykoterapia w znacznym stopniu wspierają uwolnienie struktur nerwowych, powrót sprężystości włókien mięśniowych i ustąpienie uciążliwych objawów schorzenia. Zaniechane leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego może prowadzić do przewlekłych zespołów bólowych obręczy biodrowej, trwałego ucisku i bliznowacenia nerwu kulszowego, a ostatecznie może stać się przyczyną jego porażenia.

Polecamy: Ból nerwu kulszowego – co go powoduje? Co robić, gdy wystąpi?

Czym jest rwa kulszowa? Jak wygląda leczenie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Rwa kulszowa, objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6

Zespół mięśnia gruszkowatego – przyczyny

Etiologia zespołu mięśnia gruszkowatego jest bardzo rozległa, ze względu na rozbudowaną anatomię okolicy ciała, w której znajduje się mięsień gruszkowaty oraz specyficzny przebieg nerwu kulszowego w okolicy mięśnia, tzn. nerw może przebiegać tuż pod mięśniem lub przechodzić przez jego brzusiec, dzieląc go na dwie części, co zwiększa ryzyko uszkodzenia jego włókien na skutek wszelkich zmian trwających w obrębie mięśnia, np. skrócenie włókien i stany zapalne mięśnia gruszkowatego, uszkodzenie struktur okołomięśniowych, uraz mechaniczny.

Wśród innych przyczyn zespołu mięśnia gruszkowatego wyróżnia się zmiany przeciążeniowe mięśnia wynikające z siedzącego stylu życia, wad postawy i błędów treningowych, np. nieprawidłowe wzorce ruchowe, dysharmonia mięśniowa. Zespół mięśnia gruszkowatego może być też efektem innych schorzeń, np. uszkodzeń krążka międzykręgowego.

Zespół mięśnia gruszkowatego – objawy

Poza dolegliwościami bólowymi w pośladku i na bocznej powierzchni uda z tendencją do promieniowania wzdłuż kończyny dolnej oraz nasilające się podczas długotrwałego siedzenia, stania i leżenia, wstawania, kucania czy wchodzenia po schodach, do grupy objawów schorzenia zalicza się m.in.:

  • parestezje sięgające nawet stopy,
  • tkliwość palpacyjną pośladka,
  • ograniczenie rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym,
  • ustawienie spoczynkowe stawu biodrowego w rotacji zewnętrznej z predyspozycjami do powstania przykurczu mięśnia gruszkowatego i rozwinięcia się asymetrii kończyn dolnych, co często mylnie kojarzone jest z zablokowaniem stawu krzyżowo-biodrowego,
  • ból podczas wypróżniania.

Polecamy: Staw biodrowy – budowa. Skąd się bierze ból w pośladku lub pachwinie?

Zespół mięśnia gruszkowatego – diagnostyka

Diagnostyka zespołu mięśnia gruszkowatego polega na wykluczeniu chorób o podobnych objawach, np. stenozy kanału kręgowego czy dyskopatii. W tym celu wykonuje się szereg badań obrazowych, np. RM kręgosłupa lędźwiowego oraz testy funkcjonalne, m.in. test Freiberga na zespół mięśnia gruszkowatego, gdzie pacjentowi w leżeniu tyłem terapeuta ustawia biernie kończynę dolną w rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym przy wyprostowanym kolanie, wywołując kompresję nerwu kulszowego przez mięsień gruszkowaty i prowokowanie dolegliwości bólowych. Ból bocznej strony pośladka i uda świadczy o dodatnim wyniku badania.

Polecamy: Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jakie rozciągać kręgosłup lędźwiowy, piersiowy i szyjny?

Jak leczyć zespół mięśnia gruszkowatego?

Leczenie schorzenia skupia się na uwolnieniu nerwu kulszowego, zmniejszeniu stanu zapalnego mięśnia i wzmożonego napięcia jego włókien. W tym celu polecana jest przede wszystkim rehabilitacja zespołu mięśnia gruszkowatego, uwzględniająca m.in.:

  • zabiegi fizykalne, m.in. miejscową krioterapię, elektroterapię, ultradźwięki,
  • masaż poprzeczny mięśnia gruszkowatego,
  • ćwiczenia rozciągające mięsień gruszkowaty i kręgosłup lędźwiowy oraz rozluźnianie rotatorów, prostowników i odwodzicieli stawu biodrowego po stronie zespołu,
  • terapię mięśniowo-powięziową oraz rozprężanie punktów spustowych,
  • kinesiotaping pośladka i stawu biodrowego.

Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego często uzupełnia się o farmakologię przeciwbólową i przeciwzapalną. W przypadku braku efektywności rehabilitacji wprowadza się metody inwazyjne, uwalniające struktury mięśnia gruszkowatego, np. poprzez nacięcie jego włókien.

Bibliografia:

  1. K. Zaworski, „Terapia manualna w diagnozowaniu i leczeniu zespołu mięśnia gruszkowatego – studium przypadku”, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015, Tom 21, Nr 2, Wydawnictwo Instytutu Medycyny Wsi, Lubin.
Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej