Zespół korzeniowy szyjny i lędźwiowy – objawy i postępowanie

Fot.: chombosan / stock.adobe.com

Zespół korzeniowy to zespół objawów klinicznych upośledzających codzienne funkcjonowanie. W ramach profilaktyki zaleca się właściwe ćwiczenia i redukcję masy ciała. Ostry napad zespołu korzeniowego łagodzi się poprzez odpoczynek i leki przeciwbólowe.

Zespół korzeniowy jest potocznie określany korzonkami. Są to dolegliwości przede wszystkim o charakterze bólu i zaburzeń ruchomości, które dotykają znakomitą większość populacji. Ze względu na epidemię otyłości, brak aktywności fizycznej w społeczeństwie, coraz więcej osób cierpi z powodu różnego typu zespołów korzeniowych. Najczęściej rozwijają się zespół korzeniowy szyjny oraz zespół korzeniowy kręgosłupa lędźwiowego. Objawy pojawiają się niespodziewanie i nagle, upośledzając codzienne funkcjonowanie.

Zespół korzeniowy – czym jest?

Zespół korzeniowy to zespół objawów klinicznych, które najczęściej są wynikiem ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych wychodzących z kanału kręgowego. Główną przyczyną jest dyskopatia, będąca przede wszystkim konsekwencją zwyrodnienia krążków międzykręgowych kręgosłupa. W tym schorzeniu jądro miażdżyste krążka międzykręgowego ulega przemieszczeniu i wywołuje ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. Zespół korzeniowy może być również konsekwencją urazu czy zapalenia korzeni nerwów. Podrażnienie korzeni nerwowych wywołuje ból promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu. Przyczynia się do upośledzenia ruchomości w zakresie unerwianych przez dany nerw mięśni. Pojawia się również często mrowienie czy drętwienie wzdłuż przebiegu nerwu. Ból w zespole korzeniowym jest objawem nagłym, powstającym często bez konkretnej przyczyny, choć zdarza się, że można uchwycić czynnik pośredniczący w wystąpieniu objawów zespołu korzeniowego.

Zobaczcie, jak można pomóc naszemu kręgosłupowi w codziennych czynnościach:

Zobacz film: Jak chronić kręgosłup w codziennych czynnościach? Źródło: Stylowy Magazyn

Zespół korzeniowy – typy

Zespół korzeniowy różni się pod kątem lokalizacji objawów w zależności od typu zaburzenia. Główne dwa typy zespołu korzeniowego to:

  • zespół korzeniowy kręgosłupa lędźwiowego – objawy obejmują ból promieniujący od odcinka lędźwiowego kręgosłupa do jednej z kończyn dolnych. Czasami ból promieniuje jedynie do pośladka, jednak często może sięgać aż do palców stopy. Chory ma problem z poruszaniem się, chodzeniem. Trudno mu znaleźć pozycję łagodzącą objawy bólowe. Zespół korzeniowy lędźwiowy może przybrać formę niedowładów w obrębie kończyny dolnej;
  • zespół korzeniowy szyjny – objawia się bólem w odcinku szyjnym kręgosłupa, promieniuje do ramienia, ręki, upośledza ruchomość szyi, może również powodować niedowłady czy przykurcze.

Polecamy: Dyskopatia lędźwiowa – objawy, leczenie, ćwiczenia i operacja

Zespół korzeniowy a ICD-10

Oznaczenie ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) to opracowana przez Światową Organizację Zdrowia międzynarodowa klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych. Każda grupa schorzeń ma konkretne określenie literowe i numeryczne. Choroby korzeni nerwów rdzeniowych, czyli zespoły korzeniowe, mają zazwyczaj oznaczenia z zakresu M50–M51, obejmują zaburzenia krążka międzykręgowego. Zapalenie nerwów bądź korzeni nerwów rdzeniowych znajduje się pod oznaczeniem M54.1.

Przyczyny zespołu korzeniowego

Podstawowym mechanizmem powodujący ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych jest zwyrodnienie krążków międzykręgowych i dyskopatia. Natomiast nie jest to jedyny czynnik wystąpienia objawów zespołu korzeniowego. Do przyczyn zaliczają się:

  • otyłość lub nadwaga;
  • brak aktywności fizycznej;
  • choroby zakaźne;
  • miejscowe stany zapalne;
  • zmiany reumatoidalne;
  • brak właściwej rozgrzewki przed treningiem;
  • przewianie pleców, co powoduje przykurcz mięśni przykręgosłupowych.

Zespół korzeniowy – postępowanie

Kiedy pojawiają się objawy zespołu korzeniowego, podstawą jest odpoczynek i stosowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych. Nie zawsze jednak jest to wystarczające rozwiązanie, tym bardziej jeśli podobne dolegliwości nawracają i upośledzają codzienne funkcjonowanie. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Czasami w stanie ostrego bólu konieczne jest włączenie domięśniowego leczenia rozluźniającego mięśnie, przeciwzapalnego i przeciwbólowego, a w ramach profilaktyki zmniejszającej częstość napadów – włączenie właściwych ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Konieczna jest redukcja masy ciała, a także zabiegi fizykoterapii typu masaż, elektroterapia czy pole magnetyczne. Ważna jest również właściwa ergonomia codziennych czynności i unikanie przeciążeń kręgosłupa.

Polecamy: Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Jak ćwiczyć?

Data aktualizacji: 10.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej