Zespół Hakima – wodogłowie normotensyjne. Przyczyny, objawy i leczenie

Fot: YDL / gettyimages.com

Zespół Hakima jest schorzeniem nabytym, wynikającym z zaburzeń przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Na obraz choroby składają się takie dolegliwości, jak problemy z chodzeniem, nietrzymanie moczu albo uciążliwe, naglące parcie na mocz, a także apatia, depresja lub otępienie.

W przebiegu zespołu Hakima tworzy się niewielkie wodogłowie, bez znaczącego podwyższenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Objawy, które ono powoduje, wymagają szczegółowego różnicowania z zespołami otępiennymi i innymi chorobami neurologicznymi. Wdrożone w odpowiedniej fazie choroby leczenie operacyjne może przynieść znaczącą poprawę stanu zdrowia.

Czym jest zespół Hakima?

Zespół Hakima to schorzenie, które w oficjalnej nomenklaturze medycznej określane jest jako wodogłowie normotensyjne. Podstawowym objawem jest poszerzenie układu komorowego i wodociągu mózgu oraz zaleganie w nim nadmiernej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR). Przyczyna tego zespołu jest zwykle nieokreślona, jednak w badaniach statystycznych stwierdzono dodatnią korelację z niektórymi wcześniejszymi schorzeniami. Oznacza to, że większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Hakima u osób, które przebyły:

  • krwawienie podpajęczynówkowe,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu,
  • uraz głowy ze wstrząśnieniem lub obrzękiem mózgu albo z krwiakiem śródczaszkowym,
  • operację ośrodkowego układu nerwowego.

Wodogłowie normotensyjne może być wtórnym objawem rozwijającego się guza mózgu.Uważa się, że zespół Hakima powstaje wskutek nadprodukcji PMR lub w konsekwencji niewielkiej deformacji i częściowej niewydolności dróg wyprowadzających płyn mózgowo-rdzeniowy z układu komorowego mózgu.

Objawy zespołu Hakima

Wodogłowie normotensyjne pojawia się najczęściej u osób dorosłych, a ilość zachorowań zwiększa się po 50–60 roku życia. Na obraz kliniczny schorzenia składają się trzy główne grupy objawów:

  • naruszenie funkcji poznawczych i równowagi emocjonalnej;
  • zaburzenia ruchowe o typie ataksji;
  • nietrzymanie moczu lub inne objawy dotyczące układu moczowego.

Zmiany psychiczne w przebiegu zespołu Hakima mają w lekkich przypadkach charakter apatii lub depresji, w cięższych – są podobne do tych obserwowanych w zespołach otępiennych, z którymi schorzenie to należy różnicować. Chorzy mogą mieć zaburzenia orientacji w czasie, przestrzeni i co do tożsamości innych osób oraz siebie samego. Problemy może im stwarzać wykonywanie codziennych rutynowych zadań (higiena osobista, ubieranie się, zakupy). Ich wypowiedzi mogą być spowolnione, uproszczone, towarzyszą im problemy z doborem słów lub wielokrotne powtarzanie jednej frazy.

Zaburzenia ruchowe przyjmują formę ataksji (brak koordynacji ruchów, chodzenie na szeroko rozstawionych nogach i powłóczenie nimi), pojawiają się też niedowłady spastyczne i przykurcze. Potykanie się ze względu na nietypowy sposób chodzenia oraz spowolnione reakcje na nagłe zdarzenia mogą stać się przyczyną częstych upadków. Chorzy mogą też „zastygać” w pół ruchu. Kłopotliwe jest dla nich wykonywanie powtarzalnych ruchów naprzemiennych.

Podstawowym objawem ze strony układu moczowego jest nietrzymanie moczu. Niektórzy pacjenci skarżą się na uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza czy nagłe, częste parcie na mocz. Symptomy te są spowodowane nieprawidłowym pobudzeniem nerwów zaopatrujących pęcherz moczowy.

Rozpoznawanie zespołu Hakima

Rozpoznanie zespołu Hakima może być wstępnie postawione po zebraniu wywiadu i wykonaniu podstawowego badania przez neurologa. Istnienie jednak innych jednostek chorobowych o podobnych objawach powoduje konieczność wykonania dodatkowej diagnostyki. Najbardziej przydatne są wyniki:

  • badań obrazowych (rezonansu magnetycznego głowy lub tomografii komputerowej) – widoczne są w nich mierne poszerzenia komór mózgu oraz wodociągu, czyli niewielkiego stopnia wodogłowie wewnętrzne;
  • nakłucia lędźwiowego, podczas którego stwierdza się prawidłowe lub lekko podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Kluczowe znaczenie dla potwierdzenia rozpoznania ma test wykonywany podczas punkcji lędźwiowej. U pacjentów z dobrze wyrażonymi objawami dochodzi do widocznej, bardzo szybkiej poprawy po zmniejszeniu ciśnienia w układzie komorowym poprzez odessanie 20–30 ml płynu mózgowo-rdzeniowego. Po kilkudziesięciu godzinach lub kilku dniach objawy jednak powracają.

Leczenie zespołu Hakima i rokowanie

Leczenie zespołu Hakima opiera się na powyżej opisanym fenomenie – trwałe zmniejszenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu pozwala w wielu wypadkach na uzyskanie poprawy, która umożliwia choremu odzyskanie samodzielności i sprawności ruchów oraz na stabilizację stanu psychicznego i powrót do normalnego życia.

Leczenie ma charakter zabiegowy – w trakcie zabiegu neurochirurgicznego wszczepia się choremu do komory mózgu dren, który odprowadza PMR poza obręb czaszki – najczęściej do jamy otrzewnej lub do przedsionka serca. Przewód odprowadzający przebiega pod skórą. Wyposażony jest w zastawkę, która pozwala na przepływ płynu tylko w jedną stronę. W wyniku zabiegu poprawiają się zdecydowanie zdolności ruchowe i kontrola pęcherza moczowego. Zmiany poznawcze i zaburzenia nastroju cofają się w największym stopniu, gdy w chwili operacji nie są jeszcze zbyt zaawansowane.

Zobacz wideo: Układ nerwowy - jak działa?

36,6

Bibliografia:

1. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, Warszawa 2011.

2. A. Bilikiewicz, Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa 2003.

Data aktualizacji: 27.05.2022,
Opublikowano: 29.05.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej