Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej

Fot: cosmin4000 / gettyimages.com

Zespół Gerstmanna jest efektem uszkodzenia niektórych funkcji mózgu na skutek uszkodzenia kory kojarzeniowej w płacie ciemieniowym mózgu. Leczenie jest zależne od przyczyny wywołującej ten zespół objawów.

Zespół Gerstmanna, czyli inaczej zespół tętnicy kątowej lub zespół zakrętu kątowego, to zespół różnych objawów neurologicznych wynikających z uszkodzenia płata ciemieniowego, zakrętu nadbrzeżnego i zakrętu kątowego. Może być efektem udaru (niedokrwienia), powstałego na skutek zablokowania przepływu krwi przez tętnicę kątową mózgu.

Zespół Gerstmanna – co to jest?

Zespół Gerstmanna, inaczej określany jako zespół tętnicy kątowej, został po raz pierwszy opisany przez Josefa Gerstmanna w 1924 r. Nie jest to jednostka chorobowa, lecz zespół objawów klinicznych, wynikających z ogniska niedokrwiennego i uszkodzenia płata ciemieniowego w mózgu w obrębie półkuli dominującej. Każdy obszar w mózgu człowieka odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie różnych zmysłów, czucia czy motoryki ciała.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Płat ciemieniowy najczęściej ulega uszkodzeniu na skutek niedokrwienia. Dzieli się go na kilka obszarów. Te zlokalizowane tuż za bruzdą środkową mózgu odbierają i przetwarzają bodźce zmysłowe. Zakręt zaśrodkowy płata ciemieniowego, tzw. pierwszorzędowa kora ciemieniowa, odpowiada za odbiór bodźców czuciowych. Ku tyłowi od zakrętu zaśrodkowego znajduje się drugorzędowa kora kojarzeniowa, która nadaje wrażeniom czuciowym bardziej złożony charakter. Jest to obszar, dzięki któremu człowiek potrafi rozpoznawać przedmioty za pomocą dotyku.

Trzeciorzędowa kora kojarzeniowa płata ciemieniowego znajduje się na pograniczu skroniowo-ciemieniowo-potylicznych obszarów mózgu. To właśnie tu mieści się zakręt kątowy i nadbrzeżny. Obszar ten jest odpowiedzialny za orientację przestrzenną (również w odniesieniu do własnego ciała i jego poszczególnych części), za planowanie, możliwość wykonywania wieloetapowych ruchów dowolnych, ekspresję mowy, umiejętność nazywania. Uszkodzenie tego obszaru w obrębie półkuli dominującej wywołuje właśnie zespół objawów określany mianem zespołu Gerstmanna.

Charakterystyka objawów zespołu Gerstmanna

Zespół Gerstmanna obejmuje następujące objawy:

  • agnozja – niemożność rozpoznania palców własnej ręki,
  • agrafia – utrata zdolności pisania i literowania,
  • aleksja – utrata umiejętności czytania,
  • akalkulia – utrata zdolności liczenia i „posługiwania się” liczbami,
  • afazja amnestyczna – upośledzenie nazywania przedmiotów i zjawisk (w tej odmianie afazji chory nie potrafi nadać obiektowi konkretnej nazwy, jednak jest w stanie opisać, do czego dana rzecz służy),
  • trudność w rozróżnieniu strony prawej i lewej,
  • mikro- lub makrosomatognozja – odczuwanie własnych części ciała jako nienaturalnie małe lub nienaturalnie duże.

Leczenie zespołu Gerstmanna

Nie można mówić o metodzie leczenia zespołu Gerstmanna, ponieważ nie jest to konkretna choroba, a szereg objawów uszkodzenia obszaru mózgu odpowiedzialnego za niektóre funkcje. Leczenie zależy więc od przyczyny, która wywołała objawy. Najczęściej uszkodzenie obszaru ciemieniowo-skroniowo- potylicznego półkuli dominującej wynika z udaru, czyli uszkodzenia mózgu na skutek jego niedokrwienia (udar niedokrwienny).

Postępowanie, leczenie i rokowanie zależą od rozległości ogniska udarowego, wieku pacjenta, czasu rozpoznania i podjęcia interwencji medycznej. Nie można przewidzieć stopnia powrotu niektórych funkcji mózgu po jego uszkodzeniu. Odpowiednia rehabilitacja i leczenie nie zawsze pozwalają na ich całkowite przywrócenie.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 10.05.2018,
Opublikowano: 10.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej