Zespół bólowy miednicy mniejszej u kobiet i mężczyzn – objawy, metody leczenia

Natali_Mis/gettyimages.com

Zespół bólowy miednicy mniejszej to grupa różnorodnych dolegliwości w okolicy dolnej części brzucha i krocza. Zjawisko wywołuje szerokie spektrum przyczyn ze strony układu płciowo-moczowego czy pokarmowego, a objawy każdego z nich są do siebie zbliżone. Leczenie rozpoczyna dokładna diagnostyka.

Zespół bólowy miednicy mniejszej może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej pojawia się u pań i stanowi najczęstszy powód wizyty u ginekologa. Etiologia problemu wyznacza metody leczenia i czas trwania rekonwalescencji.

Czym jest zespół bólowy miednicy mniejszej?

Zespół bólowy miednicy mniejszej, zwany także jako CPP (chronic pelvic pain), oznacza grupę różnorodnych dolegliwości w dolnej części brzucha, poniżej pępka, w okolicy kręgosłupa krzyżowego i krocza, utrzymujących się co najmniej 6 miesięcy. Zjawisko wywołuje szerokie spektrum przyczyn ze strony m.in. układu moczowego, rozrodczego i pokarmowego, z wyjątkiem dolegliwości związanych z miesiączkowaniem i okresem ciąży. Niejednoznaczna etiologia objawów utrudnia opracowanie programu leczenia i ograniczenie cierpienia pacjenta. Zespół bólowy miednicy mniejszej uznawany jest za objaw, a nie samodzielną jednostkę chorobową, dlatego w czasie diagnostyki problemu rozpoczyna się leczenie zachowawcze. CPP pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, choć znacznie częściej dotyczy pań i stanowi powód blisko 40% wszystkich wizyt ginekologicznych. Za powstanie dolegliwości, bez względu na płeć, odpowiadają zaburzenia ginekologiczne, urologiczne, mięśniowo-szkieletowe, żołądkowo-jelitowe, neurologiczne, a nawet psychosomatyczne. Zespół bólowy miednicy mniejszej u mężczyzn zwykle pojawia się na skutek zapalenia gruczołu krokowego, z kolei u pań rozwija się w wieku rozrodczym oraz pomenopauzalnym.

Zespół miednicy mniejszej – objawy

Mimo że przyczyny dolegliwości są złożone, objawy zespołu bólowego miednicy mniejszej to przede wszystkim nieustający ból, słabo reagujący na leczenie przeciwbólowe. W zależności od etiologii, przewlekły dyskomfort wpływa na pogorszenie jakości codziennego funkcjonowania pacjenta. Może stanowić również źródło stanów depresyjnych, wycofania zawodowo-społecznego i chronicznego zmęczenia. Dolegliwości bólowe w zespole miednicy mniejszej mogą również występować lub nasilać się w trakcie oraz po zakończeniu stosunku płciowego. Ponadto utrudniają one życie intymne, wywołując zaburzenia potencji i funkcji seksualnych oraz upośledzając zdolności w osiągnięciu i utrzymaniu erekcji. Dodatkowo ból pojawia się w czasie ejakulacji. Chorzy na zespół bólowy miednicy mniejszej często skarżą się na problemy ze strony dróg moczowych o charakterze obturacyjnym, jak powolny lub przerywany strumień mikcji, a także dostrzegają często- lub skąpomocz oraz uczucie parcia na pęcherz. Ból często pojawia się również podczas wypróżniania. Nierzadko w przebiegu zespołu miednicy mniejszej obserwuje się wzdęcia, zaparcia i biegunki. Do grupy objawów zalicza się również miejscowe uczucie palenia, ucisku i kłucia w genitaliach, z tendencją do rozprzestrzenia się i opasania dolnej okolicy brzucha i pleców. Zespół wywołuje również objawy ogólne, jak bóle stawowo-mięśniowe.

Zespół bólowy miednicy mniejszej – leczenie

Metody terapeutyczne dobierane są w zależności od fenotypu klinicznego pacjenta, czyli rodzaju i stopnia natężenia bólu. Dominującym środkiem łagodzącym dolegliwości jest farmakoterapia. Leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe środki przeciwzapalne, paracetamol i opioidy, stosowane są dla poprawy ogólnego stanu chorego. W dalszym etapie lub jako uzupełnienie leczenia, stosuje się leki:

  • hormonalne;
  • przeciwdepresyjne, regulujące system neuroprzekaźników i tempo ich działania;
  • rozluźniające napięcie mięśniowe;
  • antybiotyki;
  • preparaty ziołowe.

Terapię zespołu bólowego miednicy mniejszej uzupełnia się o dodatkowe nieinwazyjne metody, takie jak ćwiczenia fizyczne o lekkiej i umiarkowanej intensywności regulujące funkcje krążeniowo-oddechowe, poprawiające perystaltykę jelit i samopoczucie oraz kondycję mięśniowo-stawową. Optymalnym wysiłkiem zalecanym dla pacjentów bez względu na przyczynę dolegliwości są spacery, pływanie i joga oraz izolowane ćwiczenia oddechowe i stretching. Dolegliwości bólowe w przebiegu zespołu miednicy mniejszej słabną także na skutek zabiegów fizjoterapeutycznych, takich jak kinezyterapia (w tym ćwiczenia kegla), fizykoterapia (w tym kąpiele wodne i masaże wirowe), terapia manualna. Warto również podjąć się zmiany stylu życia na bardziej aktywny. Ponadto zespół bólowy miednicy mniejszej wspiera:

  • dieta dostarczająca odpowiednią ilość składników odżywczych dostosowanych do stanu, wieku i płci pacjenta; planując jadłospis, należy uwzględnić regularność i kaloryczność posiłków oraz nawodnienie;
  • psychoterapia i edukacja w kierunku radzenia sobie ze stresem związanym z chorobą.

Leczenie chirurgiczne to ostateczna metoda, zalecana wyłącznie na specyficzne wskazania, np. w przypadku rozszerzania zwężonej cewki moczowej.

Zobacz także: Układ moczowy - jak jest zudowany i jak działa?

36,6

Bibliografia:

1. D. Robak-Chołubek, Zespół bólowy miednicy mniejszej, “Przegląd menopauzalny” 2017, nr 2.

2. Zespół bólowy miednicy mniejszej, red. B. Śpiewankiewicz, Warszawa 2014.

Opublikowano: 23.04.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej