Żel aloesowy - wszechstronne zastosowanie kosmetyczne i lecznicze. Żel z aloesu - na twarz, skórę i do picia 

Fot.: Olgaorly / Getty Images

Żel aloesowy jest preparatem o właściwościach pielęgnacyjnych, kosmetycznych i leczniczych. Działa nawilżająco, regenerująco i przeciwgrzybiczo, dlatego znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów i skóry głowy z problemem łupieżu. Żel z aloesu przyspiesza gojenie się ran oraz łagodzi objawy towarzyszące alergiom skórnym. 

Żel aloesowy jest produktem o wszechstronnym zastosowaniu. Wykazuje właściwości regenerujące, dlatego jest skutecznym preparatem do pielęgnacji włosów i skóry. Aloes wykorzystywany jest w pomocniczym leczeniu łupieżu, łuszczycy, pokrzywki alergicznej.

Żel aloesowy - czym jest?

Aloes jest rośliną wykazującą liczne właściwości zdrowotne i lecznicze. Jego liście zawierają galaretowaty miąższ, który jest źródłem cennych składników, takich jak: witaminy z grupy B oraz witaminy A, C, E należące do naturalnych przeciwutleniaczy. W składzie miąższu aloesu występują również minerały: potas, magnez, fosfor, miedź, wapń, siarka oraz kwasy organiczne. Żel aloesowy jest produktem otrzymywanym z liści aloesu. Odznacza się wszechstronnym zastosowaniem, gdyż posiada nie tylko właściwości pielęgnacyjne, ale również lecznicze. Żel aloesowy jest hypoalergiczny, ale tylko pod warunkiem, że w trakcie jego produkcji nie dodano do niego żadnych substancji o działaniu drażniącym, np. środków konserwujących. Zaletą żelu aloesowego jest to, że może być stosowany u osób z każdym rodzajem cery, a dodatkowo bardzo szybko się wchłania.

Zobacz film i sprawdź kto powinien sięgać po aloes: 

Zobacz film: Zdrowotna moc aloesu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Żel aloesowy - właściwości i działanie

Właściwości żelu aloesowego są szczególnie doceniane w kosmetyce. Ten roślinny produkt działa nawilżająco i regenerująco na skórę i włosy. Posiada również właściwości przeciwświądowe, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne skóry. Żel aloesowy przyczynia się do stymulacji wzrostu włosa i wzmocnienia płytki paznokciowej. Przyspiesza procesy gojenia się ran, oparzeń oraz różnego rodzaju podrażnień. Żel aloesowy zmniejsza obrzęk, dlatego znajduje zastosowanie w redukcji nieestetycznych worków i opuchlizny pod oczami. Jest również ceniony za swoje właściwości przeciwgrzybicze i bakteriobójcze.

Żel aloesowy - zastosowanie na włosy i skórę głowy

Zastosowanie żelu aloesowego jest bardzo szerokie. Produkt ten doskonale sprawdza się jako domowa kuracja wzmacniająca włosy. Żel aloesowy zaleca się wmasowywać w końcówki włosów. Takie zabiegi przyczyniają się do poprawy kondycji włosów oraz zapobiegają ich rozdwajaniu się. Żel aloesowy można stosować w formie regenerującej maski na włosy. Umyte i osuszone włosy należy natrzeć żelem, a następnie owinąć ręcznikiem lub folią i pozostawić na około 1-2 godziny. Po upływie tego czasu włosy należy dokładnie spłukać i rozczesać. Kurację maską aloesową można stosować do 3-4 razy w tygodniu. 

Żel aloesowy znajduje zastosowanie do nawilżania skóry głowy z problemem tzw. suchego łupieżu. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość żelu w skórę. Po takim zabiegu nie ma konieczności spłukiwania pozostałości produkty, gdyż nie przyczynia się on do przetłuszczania i obciążania włosów. Ponadto żel aloesowy ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry głowy z łupieżem łojotokowym.

Zobacz film i poznaj niezwykłe  właściwości aloesu:

Zobacz film: Aloes niezwykła roślina. Źródło: Dzień Dobry TVN

Żel aloesowy na twarz - jak stosować?

Żel aloesowy działa nawilżająco, kojąco i odżywczo, dlatego stosowany jest jako preparat do pielęgnacji każdego rodzaju cery. Produkt ten szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Można go wmasowywać w twarz z dowolną częstotliwością. Żel aloesowy jest szczególnie zalecany osobom z cerą wrażliwą i suchą. Żel z aloesu jest również skutecznym preparatem wspomagającym leczenie trądziku. Można go dodawać do domowych maseczek na twarz - wówczas przyczynia się do wzmocnienia ich działania.

Aloes - zastosowanie na skórę

Żel aloesowy posiada właściwości rozjaśniające i regenerujące. Smarując nim drobne rany i skaleczenia, przyspiesza się proces gojenia. Żel aloesowy można również wcierać w blizny i przebarwienia. Takie zabiegi skutkują zredukowaniem nieestetycznych zmian pod warunkiem, że są stosowane co najmniej dwa razy dziennie przez 4-8 tygodni. Żel aloesowy działa łagodząco i wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry

Wykorzystywany jest jako preparat wspomagający leczenie egzemy i łuszczycy. Żel z aloesu aplikuje się na waciki kosmetyczne, a następnie przykłada w miejsca występowania zmian łuszczycowych i pozostawia na około 3 minuty. Żel aloesowy ze względu na swoje właściwości przeciwświądowe, kojące i łagodzące stany zapalne znajduje zastosowanie u osób z alergiami w postaci wyprysków: pokrzywek, rumienia czy drobnych i swędzących krostek. Stosowanie żelu z aloesu przy alergiach skórnych skutkuje złagodzeniem uporczywego świądu i pieczenia. Żel aloesowy wykorzystywany jest także w postaci kompresu stosowanego po depilacji, opalaniu lub ukąszeniu owada. Tubkę z żelem zaleca się włożyć do lodówki na kilka godzin w celu jej schłodzenia. Po wmasowaniu produktu w skórę niemal natychmiast odczuwa się ulgę - żel aloesowy zmniejsza ból oraz głęboko nawilża skórę wysuszoną przez słońce.

Żel z aloesu do picia - jak działa?

Żel aloesowy może być stosowany nie tylko zewnętrznie na skórę ciała i głowy, ale również wewnętrznie. Żel z aloesu do picia jest szczególnie zalecany w okresie zwiększonej podatności na przeziębienia, grypę i inne infekcje górnych dróg oddechowych. Napój ten wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego, wzmacniając odporność organizmu. Żel z aloesu do picia wykazuje również właściwości przeczyszczające i detoksykacyjne, dzięki czemu sprzyja odchudzaniu, wspomaga procesy trawienne i oczyszcza organizm z toksyn. Dodatkowo, aloes do picia przyczynia się do obniżenia i uregulowania poziomu glukozy we krwi.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 25.09.2019,
Opublikowano: 06.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej