Zdiagnozuj się bez wychodzenia z domu – telekonsultacja odpowiedzią na zagrożenie koronawirusem

Fot: Ariel Skelley / gettyimages.com

Konsultacja z lekarzem w większości kojarzy się z trudnościami w znalezieniu wolnego terminu i kolejkami do gabinetu. Tymczasem zachorowalność na koronawirusa zatacza coraz szersze kręgi, docierając także do Polski. W momencie, gdy system opieki zdrowotnej nie nadąża za stale rosnącą potrzebą szybkiej diagnozy, warto w trosce o własne zdrowie przemyśleć innowacyjne rozwiązania, takie jak telekonsultacja.

Opieka medyczna w Polsce nie działa według standardów XXI wieku. Podstawowa opieka zdrowotna wymaga od nas cierpliwości i czekania w długich kolejkach. Również prywatna opieka medyczna spopularyzowała się do tego stopnia, że posiadacze medycznych abonamentów coraz rzadziej mogą liczyć na błyskawiczny kontakt z lekarzem.

Tymczasem w branży medycznej dynamicznie rozwija się usługa, która jest odpowiedzią na większość przeszkód związanych z dostaniem się do lekarza na „cito”. Usługą tą jest telekonsultacja.

Bariery w kontakcie z lekarzem

Przypomnij sobie ostatnią wizytę u lekarza – zaczęło się od konieczności umówienia wizyty. Bez względu na to, czy wymagało to kontaktu telefonicznego czy rejestracji on-line, wybór dostępnych terminów z pewnością był ograniczony. Czas oczekiwania na wizytę z pewnością był zdecydowanie zbyt długi.

Następnie trzeba udać się do gabinetu. Najczęściej wiąże się to z podróżą i staniem w korkach lub koniecznością wyjścia do lekarza w godzinach pracy. W najgorszym przypadku bierzemy dzień wolnego.

Wreszcie dostajemy się do kolejki w rejestracji lub poczekalni w prywatnej przychodni. Spędzamy tam od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie innych pacjentów z objawami chorobowymi. Następnie dochodzi do badania, a potem oczekiwania na konsultację wyników i diagnozę. Na koniec otrzymujemy rekomendację wizyty kontrolnej – wiemy już zatem, że całą tę procedurę będziemy musieli przejść raz jeszcze za tydzień.

Diagnoza i wizyta u lekarza przestają być tożsame

Zgodnie z opinią lek. Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, ok. 80% wizyt u lekarzy rodzinnych jest niezasadnych. Często udajemy się jedynie po kolejną receptę, a wielokrotnie nasza wizyta w gabinecie nie wiąże się wcale z bezpośrednią koniecznością wykonania jakiegokolwiek zabiegu. Wynika jedynie z faktu, że tak właśnie funkcjonuje w naszej świadomości archaiczny model konsultacji z lekarzem.

Skoro więc większość przypadków jesteśmy w stanie skonsultować zdalnie, być może warto przed kolejną wizytą u lekarza przemyśleć skorzystanie z telekonsultacji.

Czym jest telekonsultacja?

Telekonsultacja to część telemedycyny, czyli forma świadczenia usług medycznych łącząca w sobie elementy telekomunikacji i informatyki. Pozwala na przeprowadzenie procesu diagnostycznego na odległość i z powodzeniem zastępuje tradycyjną wizytę w gabinecie m.in.

  • lekarzy pierwszego kontaktu, internistów i pediatrów
  • lekarzy m.in. takich specjalizacji jak dermatolog, diabetolog czy psychiatra

Choć w Polsce telekonsultacja dopiero zaczyna być stosowana na szerszą skalę, bynajmniej nie jest rozwiązaniem nowym. Stosowane jest u nas od kilku lat, a na zachodzie od kilkudziesięciu.

Najważniejsze zalety telekonsultacji

  • szybsza diagnoza i wdrożenie sposobów leczenia – telekonsultacje niwelują problem oczekiwania na wolny termin wizyty i czas oczekiwania w kolejce do gabinetu lekarza
  • niższy koszt – usługa jest znacznie tańsza niż tradycyjna wizyta w gabinecie lub wizyta domowa
  • brak granic – to duże ułatwienie dla każdego, ale szczególnie mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi, dla których dostęp do lekarza POZ jest szczególnie utrudniony
  • lepszy dostęp do stałej opieki medycznej – dzięki uproszczeniu formy kontaktu możemy dokonywać częstszych konsultacji ze specjalistą, kontaktować się z nim regularnie

W okresie wysokiej zachorowalności telekonsultacja okazuje się być usługą szczególnie przydatną. Minimalizuje do zera ryzyko pogłębienia objawów chorobowych np. przez kontakt z osobami chorymi w przychodni. Daje również komfort postawienia diagnozy w naszym własnym domu, biurze, a nawet w podróży – niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, lekarza mamy zawsze „pod ręką”.

Telekonsultacja ma jednak istotne ograniczenia – nie pozwala na dokonanie bezpośredniego badania lub wykonanie podstawowych zabiegów. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy w danym przypadku rzeczywiście zachodzi potrzeba ich przeprowadzenia. Na ogół zadaniem lekarza pierwszego kontaktu jest wyłącznie zebranie podstawowego wywiadu medycznego.

Telekonsultacja również w Polsce

Innowacyjność usługi coraz chętniej wdrażana jest w polskich placówkach medycznych oraz firmach z branży healthcare. Jak tłumaczy dr n. med. Marcin Nowak z HomeDoctor.pl , „Telekonsultacja w Polsce jest wciąż usługą dość nową, jednak równie niezawodną, co tradycyjna wizyta u lekarza”.

Szczególnie dużą wartość tego rozwiązania można dostrzec w kontekście postępującej informatyzacji polskiej służby zdrowia. „W dobie e-recepty oraz elektronicznego zwolnienia lekarskiego możliwości telemedycyny w Polsce stają się praktycznie nieograniczone” – tłumaczy Nowak. Wspomina również, że lekarze już teraz korzystają z tego typu rozwiązań zarówno podczas wizyt domowych, jak i telekonsultacji. „W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy znaczny wzrost ilości połączeń na infolinię telemedyczną HomeDoctor.pl, co potwierdza zainteresowanie Polaków tym rozwiązaniem” – dodaje.

Telekonsultacja w kontekście koronawirusa

Wszystko wskazuje więc na to, że dostępność do usług telemedycznych będzie w najbliższych latach w Polsce trendem rosnącym. Pierwszym poważnym sprawdzianem, który czeka to rozwiązanie, jest rosnące zagrożenie koronawirusem. Początkowe objawy choroby przedostającej się do Europy z Chin mogą być łatwo pomylone z objawami zwykłej grypy.

Należy pamiętać również, że zarówno wirus grypy jak i koronawirus mogą rozwijać się w organizmie człowieka równocześnie. Szczególnie narażone na takie przypadki są osoby podróżujące w ostatnim czasie poza granice kraju, a także te, które przebyły niedawno infekcję wirusową i cechują się przez to obniżoną odpornością.

Ponieważ wirus przenoszony jest drogą kropelkową, warto zminimalizować ryzyko ekspozycji na potencjalne drogi zarażenia. Tymczasem jednym z największych skupisk bakterii i wirusów są przychodnie i centra medyczne. Jeśli zatem podejrzewasz u siebie wystąpienie pierwszych objawów grypy, zachowaj spokój i rozważ telekonsultację – w większości przypadków objawy te nie będą oznaczały zarażenia koronawirusem, a dzięki rozmowie telefonicznej z lekarzem unikniemy realnego ryzyka zakażenia.

Data aktualizacji: 16.03.2020,
Opublikowano: 11.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej