Zawał mięśnia sercowego – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc 

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Pierwsze objawy zawału to zwykle rozrywające bóle w klatce piersiowej. Zawał mięśnia sercowego powoduje zatrzymanie upośledzenie jego pracy.. Przyczyną tego stanu może być, np.: podwyższony poziom cholesterolu, rozwijająca się choroba niedokrwienna serca, nadwaga, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. 

Na zawał serca są narażone osoby z chorobą wieńcową, czyli chorobą niedokrwienną serca. Ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego wzrasta wraz z wiekiem. Mogą go przyspieszyć: stres, dieta bogata w zły cholesterol, nadwaga czy czynniki genetyczne.

Zawał mięśnia sercowego – definicja

Zawał mięśnia sercowego jest równoznaczny ze śmiercią komórek mięśniowych serca. Ich obumieranie wynika z zamknięcia światła naczyń wieńcowych z powodu blaszki miażdżycowej. Do serca przestaje być dostarczana krew, a co za tym idzie tlen oraz substancje odżywcze, co doprowadza do śmierci komórek mięśnia sercowego.

Zobacz film: Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Źródło: 36,6.

Zawał serca – objawy

Pierwsze niepokojące objawy zawału mięśnia sercowego to gniotący, rozrpierający i bardzo silny ból w klatce piersiowej i często towarzyszące mu uczucie lęku. Dyskomfort najczęściej odczuwa się za mostkiem. Zdarza się, że ból promieniuje do rąk, pleców, karku bądź ramion i nasila się przy aktywności fizycznej. Osoby chorujące na cukrzycę w czasie zawału mogą nie czuć żadnych dolegliwości bólowych! Niepokojącym objawem, nieprawidłowości w działaniu serca, to także obfite pocenie się (lepki pot) oraz bladość skóry – w szczególności dłoni oraz ust.

Pierwsza pomoc przy zawale

Kiedy wystąpią objawy zawału serca, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, zaznaczając przez telefon, że podejrzewa się zawał mięśnia sercowego. Jeżeli osoba poszkodowana jest przytomna, trzeba pomóc jej usiąść lub usadowić w pozycji półleżącej, okryć oraz poluzować ubranie, np. krawat, koszulę czy pasek od spodni. W przypadku zatrzymania krążenia u osób nieprzytomnych przeprowadza się sztuczne oddychanie i masaż serca w proporcji 30 uciśnięć na 2 wdechy. Czynności należy wykonywać aż do przyjazdu karetki.

Zawał serca – przyczyny

Zawał serca jest efektem rozwijającej się choroby wieńcowej, w następstwie której dochodzi do uniemożliwienia swobodnego przepływu krwi do mięśnia sercowego. Do tego stanu rzeczy przyczynia się miażdżyca tętnic wieńcowych, na skutek której ściany tętnic zwężają się, blokując przepływ tlenu i substancji odżywczych do mięśnia sercowego. Przyczyna zawału serca to również podwyższony poziom cholesterolu, spowodowany złą dietą. Ryzyko wystąpienia niedokrwienia serca zwiększają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, do których należą, np.:

  • palenie papierosów (szkodliwe jest zarówno czynne, jak i bierne palenie),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadwaga,
  • brak lub bardzo mała aktywność fizyczna,
  • nadużywanie alkoholu,
  • cukrzyca.

Zobacz film: Zatrzymanie pracy serca - pierwsza pomoc. Źródło: 36,6

Dieta po zawale

Podwyższony poziom cholesterolu w organizmie powoduje miażdżycę, na skutek której dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, co w efekcie grozi zawałem serca. Żeby go uniknąć należy niezwłocznie zmienić nawyki żywieniowe – przede wszystkim rezygnując z produktów bogatych w zły cholesterol, jak: margaryna, masło, smalec, wieprzowina, majonez, jaja czy podroby. 

Dieta po zawale powinna zawierać duże ilości warzyw i owoców. Tłuszcze zwierzęce najlepiej zastąpić olejami roślinnymi, np. rzepakowym czy oliwą z oliwek. Zawierają one zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu. Rybami można zastąpić tłuste mięso, ponieważ są one bogatym źródłem kwasów omega-3. Bezpieczne produkty żywieniowe dla osób po zawale to również: jogurty, chude mleko czy pieczywo pełnoziarniste bogate w błonnik i ułatwiające trawienie.

Zawał serca – leczenie

Życie po zawale wymaga zmiany wcześniejszych złych nawyków, np. diety. Osoby otyłe powinny rozpocząć zdrowe odchudzanie i rozsądnie zwiększyć aktywność fizyczną – najlepiej w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem. Leczenie zawału serca to również stosowanie farmakoterapii oraz zabiegów kardiologicznych.

Zabieg angioplastyki wieńcowej polega na wszczepienie do tętnicy specjalnego cewnika ze stentem. Ma to na celu poszerzenie zwężonego miejsca w naczyniu krwionośnym, co umożliwia ponowny swobodny przepływ krwi. Innym inwazyjnym zabiegiem jest umieszczenie w okolicach klatki piersiowej by-passów. Są to specjalne pomosty, które omijają zwężone tętnice i inną drogą doprowadzają krew do komórek mięśniowych serca. 

Zobacz także: Ucisk w klatce piersiowej – czy należy się niepokoić?

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków, które rozpuszczają skrzep w tętnicach. Dzięki temu, możliwe jest swobodne przepływanie krwi. U osób, które doświadczyły zawału, stosuje się również leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe. Rekonwalescencja polega również na skutecznym leczeniu chorób towarzyszących, np. cukrzycy. 

Zobacz film: Objawy zawału serca. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.02.2018,
Opublikowano: 13.07.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej