Zatrucie pokarmowe – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Fot: 9nong / fotolia.com

Zatrucie pokarmowe jest związane z zaburzeniami układu pokarmowego, co może skutkować wymiotami, biegunką, bólem brzucha, a nawet gorączką. Drobnoustroje chorobotwórcze trafiają do organizmu człowieka najczęściej z pokarmem. To choroba głównie okresu letniego.

Objawy zatrucia pokarmowego mogą się pojawić od razu po spożyciu zainfekowanej żywności albo następnego dnia. Choroba jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, osób starszych, a także tych z obniżoną odpornością. Po zjedzeniu produktów zakażonych bakteriami bądź innymi drobnoustrojami dochodzi do nieprawidłowej pracy układu pokarmowego.

Zatrucie pokarmowe może wystąpić na skutek działania różnych czynników. Specjaliści rozróżniają aż trzy podstawowe rodzaje schorzeń. Pierwsze to bakteryjne zatrucie pokarmowe, drugie – grzybicze zatrucie pokarmowe, a trzecim jest wirusowe zatrucie pokarmowe.

Zatrucie pokarmowe wywołuje duży dyskomfort. Lekarze przekonują, aby kupować tylko sprawdzone produkty, które są świeże i wysokiej jakości. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej higienie, m.in. o dokładnym myciu rąk.

Zatrucie pokarmowe – przyczyny

Zatrucie pokarmowe może mieć różne przyczyny, a symptomy zależą od patogenu, jaki dostał się do organizmu człowieka.

W przypadku zatrucia bakteryjnego, które jest wywoływane spożyciem żywych komórek bakterii albo ich toksyn, przyczyną może być intoksykacja. Jest to przedostanie się do przewodu pokarmowego toksyn wytworzonych przez konkretny rodzaj bakterii. Innym źródłem dolegliwości są infekcje, wskutek których drobnoustroje kolonizują się w komórkach nabłonka jelitowego, czego przykładem jest salmonella. Chory może się zatruć bakteriami oraz ich toksynami (toksykoinfekcje), co może objawiać się biegunką i bólem brzucha.

Zatrucie grzybicze pojawia się z powodu regularnego przyjmowania żywności zanieczyszczonej przez toksyny grzybów pleśniowych. W efekcie może doprowadzić do uszkodzenia organów miąższowych, w tym wątroby i nerek. Odradza się więc przyjmowanie pokarmów, na których nawet częściowo znajduje się pleśń.

Wirusowe zatrucie pokarmowe najczęściej występuje u dzieci. Drobnoustroje atakują żołądek i jelita, czego skutkiem są wymioty oraz biegunka. Najważniejsze w tym przypadku jest uzupełnianie płynów, aby nie odwodnić organizmu.

Jakie są objawy zatrucia pokarmowego?

Zatrucie pokarmowe, w zależności od patogenu, w odpowiedni sposób objawia się w organizmie człowieka. Bakteryjne zatrucie pokarmowe może występować pod postacią nudności, biegunki, wymiotów, bólów brzucha czy podwyższonej temperatury. W przypadku intoksykacji mogą pojawić się również zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy niedowład mięśni twarzy.

Zobacz także: Objawy zatrucia pokarmowego u dzieci i dorosłych. Po jakim czasie występują?

Infekcję i toksykoinfekcję chory przechodzi jak normalne zatrucie pokarmowe. Podobnie jest w przypadku grzybiczego zakażenia. Natomiast wirusowe zatrucie pokarmowe przejawia się wymiotami i biegunką.

Zatrucie pokarmowe – zapobieganie

Jak więc zapobiegać zatruciu pokarmowemu? Należy postawić jedynie na sprawdzone produkty i ich dostawców, a także sklepy, w których żywność jest dokładnie kontrolowana. Dodatkowo trzeba uważnie przygotowywać dania, nie zapominając o odpowiedniej higienie. Nie wolno również jeść niedogotowanego, niedopieczonego czy niedosmażonego mięsa, natomiast deskę, na której było ono krojone, trzeba dokładnie umyć.

Lekarze podkreślają, aby wystrzegać się kilkakrotnego zamrażania i odmrażania produktów. Ponadto żywność powinna być przechowywana zgodnie z zaleceniami dotyczącymi temperatury. Bardzo uważnym należy być w przypadku dań z jaj, gdyż często są one przyczyną salmonelli.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Leczenie zatrucia pokarmowego

Przeważnie zatrucie pokarmowe nie wymaga hospitalizacji szpitalnej, jednak są przypadki wymagające szybkiej interwencji lekarza, szczególnie w sytuacji zainfekowania organizmu przez bakterie salmonelli albo jad kiełbasiany. Szczególną troską powinny być obdarzone dzieci, kobiety w ciąży, niemowlęta oraz ludzie w podeszłym wieku. Pacjent potrzebuje hospitalizacji, gdy w stolcu pojawia się krew bądź żółtozielony śluz, albo jeśli dolegliwości trwają zbyt długo. Najważniejsze w leczeniu jest znalezienie przyczyny choroby.

Bardzo ważne jest uzupełnianie płynów w celu przeciwdziałania odwodnieniu. Wodę należy przyjmować małymi łyczkami albo stosować specjalne płyny nawadniające, które można nabyć w aptece w postaci saszetek do rozpuszczania. Tego typu preparaty doskonale sprawdzają się w sytuacji straty glukozy, potasu i sodu, pozwalają na zapobiegnięcie fatalnym skutkom wymiotów oraz biegunki.

Do uzupełnienia elektrolitów stosuje się tabletki musujące zawierające glukozę, witaminę C oraz sód. Natomiast naturalnym sposobem jest zrobienie mieszaniny z wody, miodu, soku owocowego oraz szczypty soli. Warto także zainwestować w węgiel medyczny, który nie pozwala na wchłanianie się toksyn w układ pokarmowy. Dodatkowo działa on osłaniająco oraz łagodzi podrażnienie przewodu pokarmowego. To naturalna odtrutka dla organizmu.

Okazuje się, że wymioty to także sposób na leczenie choroby. Prowokowanie ich może pomóc w odtruciu organizmu. Powinno się to robić nawet kilka razy do chwili przyjazdu lekarza. Można wypić ciepłą wodę z solą albo podrażnić przełyk za pomocą palca. Ratownicy przestrzegają jednak przed wymuszaniem wymiotów u osób zatrutych rozpuszczalnikami, środkami żrącymi lub pieniącymi się, a także u nieprzytomnych.

Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Bromadiolon – środek gryzoniobójczy o wysokiej toksyczności. Jakie objawy towarzyszą zatruciu trutką na szczury?

Bromadiolon jest wysoce toksycznym środkiem gryzoniobójczym. Jego spożycie przez zwierzę lub człowieka przy braku natychmiastowej pomocy medycznej może skończyć się śmiercią. Charakterystycznym objawem jego obecności we krwi są wybroczyny w spojówce oka i bladość powłok skórnych.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Jak przechowywać żywność, by była dłużej świeża i zachowała smak?

Twoja lodówka pęka w szwach od zapasów. Jak przechowywać żywność, żeby jak najdłużej była świeża i nic się nie marnowało? Warto skorzystać z kilu rad Michela Morana, który na sprawach kuchennych zna się najlepiej! Dowiedz się też, jak długo poszczególne produkty nadają się do jedzenia?

Czytaj więcej
Zatrucie wodne a zatrucie wodą – podobne pojęcia, różne choroby

Zatrucie wodą z kranu czy basenu to zupełnie inny typ schorzenia niż zatrucie wodne. Nie należy mylić ich ze sobą, ponieważ określają skrajnie różne stany, niezwiązane ze sobą. Inne są też objawy i leczenie.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować magnez? Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie?

Objawy przedawkowania magnezu zaczynają się ujawniać, kiedy stężenie tego pierwiastka we krwi znacznie przekracza normę. Umiarkowana hipermagnezemia nie jest groźna, ale wymaga stałego kontrolowania elektrolitów i wykonania badań diagnostycznych, bo może świadczyć o wielu chorobach, np. tarczycy.

Czytaj więcej
Co to jest nowiczok? Wpływ trucizny na organizm oraz sposoby leczenia zatrucia

Nowiczok to środek paralityczno-drgawkowy, który stanowi broń chemiczną. Zatrucie nim objawia się początkowo zwężeniem źrenic, szklistością oczu, pianą na ustach i konwulsjami. Letnią porą wystarczy tylko 2 g substancji, by uśmiercić nawet 500 osób. Nowiczoka prawdopodobnie użyto do zabicia Skripala.

Czytaj więcej
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu to bardzo częste połączenie, którego czasem nie da się uniknąć. Jednak skutki leczenia, a właściwie jego efekty uboczne, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego.

Czytaj więcej
Objawy Salmonelli - jakie występują najczęściej?

Salmonellozy to grupa chorób powodująca ostre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy Salmonelli zazwyczaj ustępują szybko, jednak niektóre grupy chorych są bardziej narażone na jej ciężki przebieg oraz wystąpienie powikłań.

Czytaj więcej