Zatkane zatoki – domowe sposoby leczenia, przyczyny i objawy

Fot: Tharakorn / gettyimages.com

Zatkane zatoki objawiają się m.in. mocnym bólem zlokalizowanym w obrębie czoła, skroni i szczęki. Przeszywający i świdrujący ból najczęściej jest objawem ostrego bądź przewlekłego zapalenia zatok, może być jednak związany także z innymi chorobami. Oprócz terapii specjalistycznej, skuteczne okazują się także domowe sposoby leczenia.

Zatoki to przestrzenie w kościach twarzoczaszki wypełnione powietrzem. Mają błonę śluzową i są połączone z jamą nosową. Wyróżnia się: zatoki czołowe, szczękowe, klinowe oraz komórki sitowe. W wyniku stanów chorobowych powodują silny ból, który jest powodem dyskomfortu i widocznych objawów. Jeżeli objawy utrzymują się poniżej 12 tygodni mówimy o ostrym zapaleniu zatok, gdy dłużej o zapaleniu przewlekłym. Zatkane zatoki mogą mieć także inne przyczyny. Zalicza się do nich: grzybice, polipy, torbiele, a także nowotwory (złośliwe i łagodne) zatok.

Zatkane zatoki – objawy i objawy towarzyszące

Zatkane zatoki mogą mieć wiele przyczyn, jednak w większości mają podobne objawy. Głównym symptomem wskazującym na zatkane zatoki jest ból. Przez osoby chore opisywany jest jako kłujący, tętniący i przeszywający czaszkę ból. Zależnie od tego, które zatoki objęte są stanem chorobowym, ból występuje w:

  • okolicy czoła, nasilający się podczas schylania podczas zapalenia zatoki czołowej;
  • środkowej części twarzy i towarzyszy mu nadwrażliwość na dotyk podczas zapalenia zatoki szczękowej i komórek sitowych;
  • okolicy skroni i promieniujący do tyłu głowy podczas zapalenia zatoki klinowej.

Niezależnie od tego, które zatoki borykają się z chorobą, ból zawsze pojawia się podczas ucisku i opukiwania. Oprócz bólu, zatkane zatoki charakteryzują się także wydzieliną z nosa, która może mieć bezbarwne, żółte oraz zielone zabarwienie. Wydzielina najczęściej powoduje niedrożność nosa. Zatkane zatoki charakteryzują się także czasowym osłabieniem lub utratą węchu. Gdy zatoki są zapchane, osoba odczuwa także objawy towarzyszące takie jak: zmęczenie, senność, gorączka.

Co na zatkane zatoki u dziecka?

Aby wspomóc leczenie zatkanych zatok, warto skorzystać z domowych, naturalnych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie dróg oddechowych, dlatego też niezwykle istotne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Sprzyja temu częste wietrzenie domu, a także nawilżacze powietrza. W sezonie grzewczym dobrym sposobem będzie skorzystanie z olejków eterycznych (mentolowe, eukaliptusowe, sosnowe), skropienie nimi mokrych ręczników i wywieszenie ich na grzejnikach. Sprawdzą się również dodane do wody podczas kąpieli. Kolejnym sposobem będą inhalacje tzw. parówki. Do wody można dodać zioła (rumianek, szałwia). Jeśli dziecko jest za małe bądź z jakiś przyczyn nie można wykonać irygacji (płukania) nosa solą fizjologiczną, to można skorzystać z dostępnych na rynku roztworów z solą morską w sprayu. Warto także pamiętać, aby nie zmuszać dziecka do mocnego oczyszczania nosa, które wywołuje wzrost ciśnienia i przedostanie się wydzieliny nie tylko do zatok, ale i uszu.

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Warto pamiętać, że domowe, naturalne sposoby to świetny sposób na wsparcie terapii zatkanych zatok. Specjaliści podkreślają, że nie zastępują one leczenia, dlatego zawsze wcześniej należy skonsultować się ze specjalistą. Do najczęściej stosowanych domowych sposobów leczenia zatkanych zatok zalicza się:

  • inhalacje

Inhalacje z powodzeniem można wykonywać w warunkach domowych. To świetny sposób na poprawę funkcjonowania układu oddechowego. Dzięki temu, że wspomagają pracę górnych dróg oddechowych, to skutecznie wpływają także na oczyszczanie jamy nosowej i zatkanych zatok. Do inhalacji można wykorzystać zioła, takie jak: szałwia, rumianek i oregano. Warto pamiętać, że tego rodzaju domowe sposoby na zatkane zatoki są tylko wsparciem terapii i nie powinny zastępować wizyty u specjalisty oraz leczenia farmakologicznego.

Czy inhalacje pomagają na zapalenie zatok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy inhalacje pomagają na zapalenie zatok? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • gorące okłady

Zatkane zatoki lubią ciepło, dlatego też oprócz inhalacji, wskazane będą także gorące okłady. Rozgrzewanie zatok polega na okładać np. z ciepłego kompresu. Warto jednak podkreślić, że okłady nie powinny być za gorące – nie mogą parzyć. Należy jednak podkreślić, że według niektórych lekarzy wzrost temperatury może wpływać na rozprzestrzenianie się stanu zapalnego, co sprawia, że metoda nie jest przez nich polecana.

  • płukanie zatkanych zatok

Zatkane zatoki to prawdziwa udręka, którą uśmierzy płukanie, czyli wtłaczanie do otworów nosowych niewielkiej ilości płynu. Aby tego dokonać, należy skorzystać ze strzykawki bądź dostępnych w aptekach, specjalnych irygatorach, które ułatwiają całość procesu. Do płukania zatkanych zatok używa się roztworu z soli fizjologicznej. Warto podkreślić, że płukanie zatok zwykłą wodą jest nieskuteczne, a dodatkowo może być bolesne.

Data aktualizacji: 22.07.2020,
Opublikowano: 22.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej