Zastosowanie kliniczne badania poziomu chromograniny w surowicy krwi

Fot: undefined / gettyimages.com

Chromogranina należy do grupy laboratoryjnych, niespecyficznych markerów chorób nowotworowych. Jest to białko produkowane przez niektóre gruczoły wydzielania wewnętrznego. Podwyższony poziom chromograniny może sugerować obecność w organizmie nowotworu neuroendokrynnego, np. przewodu pokarmowego.

Ze względu na niespecyficzność chromograniny jej badanie nie pozwala określić dokładnego typu nowotworu ani lokalizacji guza. W tym celu niezbędne jest rozszerzenie diagnostyki o swoiste badania laboratoryjne oraz obrazowe. Wyniki referencyjne dla chromograniny różnią się w zależności od zastosowanej metody badawczej.

Co to jest chromogranina?

Chromograniny należą do grupy markerów chorób nowotworowych, co oznacza, że ich podwyższony poziom sugeruje obecność choroby rozrostowej w organizmie. Markery takie mogą być swoiste (specyficzne dla danego nowotworu) lub nieswoiste – występują w wielu różnych jednostkach chorobowych. Do nieswoistych markerów należą chromograniny.

Wyróżniamy chromograniny A (CgA), B (CgB) oraz C (CgC). Najczęściej stosowana w praktyce klinicznej jest chromogranina A. Wszystkie te markery używane są w diagnostyce nowotworów neuroendokrynnych, czyli złośliwych guzów atakujących tzw. rozproszony układ wewnątrzwydzielniczy.

Rozproszony układ wewnątrzwydzielniczy występuje w wielu narządach organizmu. Tworzy m.in. wyspy trzustkowe, obecny jest także w ścianach układu oddechowego lub przewodu pokarmowego. Komórki składające się na ten układ zdolne są do wytwarzania i wydzielania hormonów (stąd ich nazwa – układ wewnątrzwydzielniczy, czyli hormonalny). Niektóre substancje wykazują cechy neurohormonów i występują w układzie nerwowym. Hormony rozproszonego układu wewnątrzwydzielniczego mogą zarówno działać miejscowo, jak i być wydzielane do krwiobiegu.

Do najważniejszych hormonów narządowo swoistych, wydzielanych przez układ neuroendokrynny, należą: sekretyna, gastryna, cholecystokinina, somatostatyna, insulina, glukagon, serotonina, histamina.

Nowotwory neuroendokrynne rozwijają się w około 70% przypadków w układzie pokarmowym (głównie w jelicie cienkim oraz w trzustce). Mogą wydzielać hormony (np. chromograninę) lub być nieczynne hormonalnie. Do najważniejszych nowotworów neuroendokrynnych zaliczamy: rakowiaka, gastrinomę, insulinomę, glukagonomę oraz guzy znajdujące się w jelicie cienkim i grubym.

Chromogranina A jest białkiem wydzielanym przez ziarnistości komórek neuroendokrynnych do krwiobiegu, np. w rdzeniu nadnerczy czy w trzustce. Służy do diagnostyki biochemicznej nowotworów neuroendokrynnych, oceny skuteczności leczenia operacyjnego tych guzów, a także może być pomocnym narzędziem w monitorowaniu efektów terapii. Rola chromograniny A w organizmie człowieka nie została dotąd poznana.

Jakie choroby mogą powodować wzrost poziomu chromograniny?

Chromograniny wytwarzane są w komórkach należących do czynnych hormonalnie guzów neuroendokrynnych, znajdujących się w rozproszonym układzie wewnątrzwydzielniczym, głównie w przewodzie pokarmowym. Podwyższony poziom chromograniny A w surowicy krwi pojawić się może w przypadku:

  • nowotworów neuroendokrynnych rozwijających się w przewodzie pokarmowym (w dwunastnicy, jelicie cienkim, wyrostku robaczkowym, jelicie grubym, odbytnicy, trzustce);
  • guza gastrynowego (łac. gastrinoma);
  • glukagonomy;
  • guza chromochłonnego (łac. pheochromocytoma);
  • neuroblastomy;
  • raka rdzeniastego tarczycy;
  • drobnokomórkowego raka płuc;
  • raka prostaty.

Choć podwyższony wynik chromograniny sugerować może obecność guza nowotworowego, niezbędne jest poszerzenie diagnostyki o bardziej specyficzne markery oraz badania obrazowe. Chromogranina B wydzielana jest przez nowotwór neuroendokrynny trzustki, czyli przez guz insulinowy. Podwyższony poziom markera, obok nieprawidłowych wyników swoistych badań laboratoryjnych, może nasuwać jego rozpoznanie.

Jakie są normy laboratoryjne dla chromograniny?

Normy stężenia chromograniny zależą od zastosowanych metod laboratoryjnych oraz od rodzaju przeciwciał użytych do identyfikacji tych neurohormonów. Dla chromograniny A prawidłowy wynik waha się w granicach 1,6–5,6 µg/L. Badanie należy przeprowadzić na czczo. Przy interpretacji nieprawidłowego stężenia badanej substancji trzeba pamiętać, że na jego wynik wpływ mogą mieć: stosowanie niektórych leków (np. inhibitorów pompy protonowej i inhibitorów receptorów H2 w chorobach żołądka), zanikowe zapalenie żołądka, zaawansowana niewydolność nerek, cukrzyca, przewlekła niewydolność serca oraz wątroby, stany zapalne jelit, reumatoidalne zapalenie stawów. Stany te mogą zawyżać wyniki. Badania naukowe dowodzą, że im niżej zróżnicowany jest nowotwór (a co za tym idzie – bardziej złośliwy), a także im większa jest jego masa, tym poziom chromograniny rośnie.

Chromogranina A nie jest jedyną metodą monitorowania rozpoznanej i leczonej choroby nowotworowej. Jej wysoki poziom po terapii nie musi oznaczać wznowy. Z drugiej strony prawidłowy wynik nigdy nie gwarantuje braku progresji choroby.

Zobacz wideo: Z czego składa się krew?

x-news

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna praktyczna, Kraków 2016.

2. Chromogranina A (CgA) — charakterystyka dostępnych metod badawczych i uwarunkowań mogących mieć wpływ na uzyskane wyniki. https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:uLWV2GPVBnoJ:https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/download/25456/20280+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl.

Data aktualizacji: 06.03.2022,
Opublikowano: 07.03.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej