Zastosowanie i właściwości gliceryny (glicerolu)

Fot.: tycoon75 / Getty Images

Gliceryna w kosmetykach odpowiada za ich właściwości nawilżające, regenerujące i natłuszczające. Jest także wykorzystywana w celach medycznych, spożywczych oraz w garbarstwie. Działanie gliceryny związane jest głównie z jej silną higroskopijnością, czyli zdolnością do wchłaniania wilgoci.

Gliceryna, glicerol (łac. Glycerolum) to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi cukrowych i jednocześnie najprostszy trwały alkohol trójwodorotlenowy. Prawidłowa nazwa chemiczna glicerolu to propanotriol. W warunkach normalnych gliceryna jest cieczą. Nie ma zapachu, jest bezbarwna (lub prawie bezbarwna), przezroczysta i bardzo tłusta.

Podział gliceryny (otrzymywanie):

  • Naturalna – jej głównym źródłem są tłuszcze zwierzęce oraz tłuszcze roślinne; gliceryna roślinna wytwarzana jest z olejów roślinnych, np. z oleju kokosowego. Znajduje się też w niektórych warzywach i owocach.
  • Syntetyczna – otrzymuje się ją z propylenu (propenu).

Zastosowanie i właściwości gliceryny

Glicerynę stosuje się na szeroką skalę w przemyśle. Jest wykorzystywana jako rozpuszczalnik i nośnik, środek nawilżający, wiążący, odkażający i natłuszczający. Używa się ją do zmiękczania i smarowania. Najpopularniejsze są: gliceryna kosmetyczna, gliceryna farmaceutyczna i gliceryna spożywcza.

Gliceryna kosmetyczna

Gliceryna stosowana jest w przemyśle kosmetycznym ze względu na właściwości natłuszczające, zmiękczające i nawilżające. Rozpuszcza tłuszcze, regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia. Jest silnie higroskopijna (wchłania wilgoć i zatrzymuje wodę w naskórku), dlatego należy do humektantów. Ułatwia transport substancji odżywczych w głąb skóry. Gliceryna ma również zdolność homogenizowania składników produktów kosmetycznych (skutkiem homogenizacji jest wytworzenie jednorodnej mieszaniny ze składników, które w normalnych warunkach się ze sobą nie mieszają).

Z tego względu gliceryna w kosmetykach stosowana jest głównie jako substancja bazowa. Wykorzystuje się ją m.in. do produkcji: kremów (np. do rąk i twarzy, zwłaszcza chroniących przed niskimi temperaturami), mydeł, szminek i pomadek, past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej, perfum, płynów i żeli do kąpieli, balsamów do ciała.

Zobacz film: Które mydło wybrać? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Inne zastosowania gliceryny w kosmetyce:

Gliceryna na włosy: kilka kropli gliceryny można dodać np. do maski albo odżywki, aby odżywić, nabłyszczyć i nawilżyć suche włosy. Można również same końcówki natłuścić na noc gliceryną, a rano dokładnie spłukać i umyć włosy jak zwykle.

Gliceryna na rzęsy: glicerynę można dodać do olejku rycynowego (według proporcji: 1 łyżeczka gliceryny na 2 łyżeczki olejku), aby stworzyć domową odżywkę wzmacniającą i nabłyszczającą rzęsy.

Gliceryna na twarz: najlepiej stosować ją w formie kosmetyków o działaniu nawilżającym, natłuszczającym, regenerującym, wygładzającym. Glicerynę kosmetyczną można też nałożyć bezpośrednio na skórę.

Gliceryna farmaceutyczna

Sprzedawana jest w różnym stężeniu (np. 85/86–procentowym; resztę stanowi zazwyczaj woda utleniona). Gliceryna farmaceutyczna (apteczna) do picia albo w postaci czopków może być podana w celu ułatwienia wypróżnienia. Zewnętrznie, jako roztwór na skórę, używa się jej w przypadku rogowacenia i pękania naskórka. Ma łagodne działanie przeciwzapalne. Gliceryna jest także składnikiem preparatów (w formie ampułki, sprayu bądź kropli) rozmiękczających woskowinę uszną.

Gliceryna spożywcza

Gliceryna spożywcza przede wszystkim jest niezbędnym składnikiem masy cukrowej, którą dzięki jej obecności można dowolnie formować. Dodatek gliceryny spożywczej do zaschniętych barwników sprawi, że będą ponownie nadawały się do użytku. Gliceryna jest ponadto bardzo dobrym konserwantem.

Inne zastosowania gliceryny:

  • W garbarstwie (dzięki silnym właściwościom higroskopijnym ma zdolność wysuszania skóry).
  • Do produkcji materiałów wybuchowych.
  • Do produkcji płynów hamulcowych i chłodniczych.
  • Do produkcji barwników.
  • Jako pomoc w budowaniu tkanki mięśniowej (np. według proporcji: łyżkę gliceryny rozpuścić w 0,5 l wody i wypić ok. 30 minut przed treningiem).
  • Jako składnik płynów (liquidów) do e-papierosów.

Glicerynę warto mieć w domu. Można ją np. dodać do wody, którą myje się szyby (w celu uzyskania większego połysku), natłuścić nią gumowe akcesoria (w tym kalosze), aby przedłużyć ich trwałość i je nabłyszczyć. Ściereczką nasączoną gliceryną można przetrzeć lustro, żeby nie osadzała się na nim para.

Czy gliceryna jest szkodliwa?

Gliceryny nie powinny stosować osoby na nią uczulone. Niebezpieczne jest wdychanie oparów pochodzących z termicznego rozkładu gliceryny (skutkiem tego jest m.in. skrócenie oddechu, kaszel i kichanie). Gliceryna stosowana w wysokim stężeniu, nierozcieńczona, może wysuszyć skórę. Nadmierne spożywanie gliceryny obniża koncentrację i zaburza jasność myślenia. Długotrwałe używanie znacznych ilości gliceryny może powodować zaburzenia pracy serca. Gliceryna stosowana wewnętrznie nie jest polecana diabetykom, ponieważ powoduje wahania poziomu cukru we krwi.

Zobacz film: Mydło glicerynowe. Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Data aktualizacji: 11.03.2018,
Opublikowano: 13.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

17.09.2018r.

aha

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej