Zaskórniki zamknięte – jak pozbyć się ich na dobre?

Fot.: PeopleImages / Getty Images

Zaskórniki zamknięte to okrągłe, białe, niebolesne grudki na skórze, które wyglądem przypominają kaszkę. Te łagodne zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej na twarzy, ramionach, szyi, klatce piersiowej i plecach, a ich obecność wynika ze zbyt dużej produkcji sebum.

Zaskórniki zamknięte mogą mieć różną wielkość – od prawie niewidocznych kropek po dość duże wykwity. Często towarzyszą im inne zmiany skórne, mianowicie zaskórniki otwarte i wypryski.

Zaskórniki zamknięte – przyczyny

Zaskórniki zamknięte powstają, gdy pory skóry zostały zatkane przez nadmiar sebum (łój), martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia. Wytworzone w ten sposób, znajdujące się pod cienką warstwą skóry, grudki mają białawy odcień.

Do pojawienia się zmian zaskórnikowych dochodzi najczęściej w okresie dojrzewania, w związku ze zmianami hormonalnymi wpływającymi na ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry. Produkcja łoju jest tak intensywna, że pory skóry nie nadążają z samoistnym oczyszczaniem się z wydzieliny, która wypełnia je i zalega w nich razem z martwymi komórkami naskórka i bakteriami. Pory pęcznieją, a ich ujścia ulegają zatkaniu, przyczyniając się do tworzenia się zaskórników.

Istotną rolę w powstawaniu zaskórników zamkniętych odgrywają także inne czynniki: nawyki higieniczne (nadmierne przesuszanie skóry, wyciskanie zmian skórnych), tryb życia (niezdrowa dieta, palenie papierosów) oraz predyspozycje genetyczne. Podatność na rozwój zaskórników ma również związek z poziomem hormonów stresu w organizmie – u osób żyjących w napięciu emocjonalnym ilość sebum wytwarzanego w skórze jest większa, a zmiany trądzikowe (w tym zaskórniki) są bardziej nasilone. Nie bez znaczenia jest fakt, iż ludzie zestresowani częściej dotykają twarzy i próbują oczyszczać pory skóry samodzielnie, dodatkowo narażając się na nadkażenia bakteryjne i pogorszenie stanu cery.

Zaskórniki otwarte i zamknięte – czym się różnią?

Zaskórniki otwarte pod wieloma względami przypominają zaskórniki zamknięte: są to zatkane łojem i martwymi komórkami naskórka pory skóry, charakterystyczne dla łagodnej postaci trądziku. Czubek zaskórnika otwartego ma czarny kolor, ponieważ pod wpływem powietrza nagromadzone w porze skóry komórki uległy utlenieniu (zaskórniki zamknięte nie mają otworu, przez który tlen mógłby dostać się do ich wnętrza, stąd ich białawy odcień). Wbrew obiegowej opinii czarne kropki na skórze nie są oznaką zalegającego w niej brudu.

W walce z zaskórnikami otwartymi dużą popularnością cieszą się domowe peelingi i paski na nos, które odrywają czubki zaskórników, dając wrażenie ich skutecznego oczyszczenia. Rzeczywisty efekt jest jednak daleki od ideału – usunięciu ulega tylko górna część zaskórnika, która wkrótce pojawi się ponownie, po utlenieniu zanieczyszczeń, martwych komórek i sebum, obecnych wewnątrz porów skóry. Znacznie lepszy rezultat przynoszą peelingi z zastosowaniem kwasu salicylowego.

Zaskórniki zamknięte – leczenie

Mimo iż zmiany skórne tego typu są w wielu przypadkach mało nasilone, osoby dotknięte problemem trądziku często szukają informacji, jak pozbyć się zaskórników zamkniętych. Dobrą wiadomością jest fakt, że te występujące na policzkach, nosie, ramionach lub innych partiach ciała można skutecznie wyleczyć w ciągu zaledwie kilku dni. Uzyskaniu szybkiej poprawy stanu cery sprzyjają dobre nawyki higieniczne, niedotykanie twarzy i brak prób oczyszczania skóry. Gdy na skórze widoczne są zaskórniki zamknięte, wyciskanie ich nie tylko nie pomaga w leczeniu, ale wręcz zaburza ten proces, prowadząc między innymi do uszkodzeń skóry i jej nadkażeń.

Kluczową rolę w walce z zaskórnikami zamkniętymi odgrywają lekkie preparaty zawierające kwas salicylowy, który złuszcza naskórek i oczyszcza pory skóry z zalegających w nich substancji. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, a ponadto wspomaga wzrost komórek skóry i pomaga usunąć niewielkie przebarwienia związane z obecnością zmian trądzikowych.

Zaskórniki zamknięte na czole i innych partiach twarzy i ciała często zwalcza się z pomocą maści zawierających nadtlenek benzoilu, ale ten silnie działający związek może poważnie przesuszać skórę i powodować jej nadmierne złuszczanie. Zbyt mocne wysuszenie i podrażnienie skóry skutkuje intensywniejszą pracą gruczołów łojowych skóry, co oznacza, że po zakończeniu leczenia zmiany trądzikowe mogą nawracać – i to ze zdwojoną siłą.

Zobaczcie, jak wykonać parówkę na trądzik. Nie jest to skomplikowany zabieg:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Klinika urody

Zaskórniki zamknięte – domowe leczenie

Zmiany skórne mogą pojawiać się okresowo lub być obecne stale. W obu przypadkach trądzik zaskórnikowy zamknięty wymaga odpowiedniego podejścia do kwestii codziennej pielęgnacji, która stanowi główny element domowego leczenia zmian. Każdego dnia należy myć twarz rano i wieczorem, a następnie aplikować niewielką ilość preparatu leczniczego. Skóry nie wolno pocierać ani zbyt często złuszczać, ponieważ nadmierna ingerencja podrażnia naskórek i nasila zmiany skórne.

Zaskórnik zamknięty nie jest przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków do makijażu, ale warto pamiętać, że gęste, dobrze kryjące podkłady i pudry mogą dodatkowo zatykać pory skóry i pogarszać stan cery. Najlepiej zmywać je tuż po powrocie do domu, aby zminimalizować ich wpływ na cerę trądzikową.


Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej