Zasady przyznawania skierowania do sanatorium z NFZ i ZUS. Kto wystawia wniosek, gdzie złożyć dokumenty, komu należy się leczenie?

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Skierowanie do sanatorium można uzyskać w ramach NFZ, ZUS, KRUS, MSWiA lub MON po złożeniu wniosku wypełnionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego bądź prowadzącego. Procedury aplikacji, koszty i czas oczekiwania w kolejce znacznie się różnią.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w lipcu 2019 roku szykują zmiany dotyczące zasad kierowania do sanatorium w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Mają one na celu zmniejszenie kolejek oczekujących na leczenie sanatoryjne i rehabilitację uzdrowiskową. Rewitalizacja przepisów nie dotyczy jednak dzieci i osób nieletnich.

Skierowanie do sanatorium z NFZ

Skierowanie do sanatorium z NFZ mogą uzyskać pacjenci w trakcie leczenia szpitalnego lub poszpitalnego i ambulatoryjnego oraz osoby pragnące poprawić zdrowie obciążone przewlekłą chorobą. Aby skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, należy spełnić odpowiednie warunki i dopełnić formalności. Przede wszystkim skierowanie do sanatorium przeznaczone jest dla pacjentów ubezpieczonych w NFZ.

Kto wystawia skierowanie do sanatorium i gdzie należy wysłać wniosek o wyjazd?

Skierowanie do sanatorium z NFZ wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub pracujący w przychodni, która ma zawartą umowę z Funduszem. W aplikacji lekarz opisuje stan zdrowia pacjenta z przeciwwskazaniami do zabiegów fizykalnych oraz określa stopień jego samodzielności. Do wniosku o skierowanie do sanatorium zwykle dołącza się kopie wyników badań wstępnych (morfologia, odczyn Biernackiego (OB), mocz, elektrokardiografia (EKG), zdjęcie rentgenowskie (RTG)) oraz opisy specjalistycznych badań dotyczących jednostki chorobowej i karty pobytów szpitalnych. Wypełniony wniosek o skierowanie do sanatorium przekazywany jest do wojewódzkiego oddziału NFZ przez lekarza w formie osobistej lub za pośrednictwem poczty, jednak częściej tę część procedury wykonują sami świadczeniobiorcy. Pacjent ma prawo złożyć aplikację o sanatorium raz na 18 miesięcy. Wyjątek stanowią osoby, które przed 1997 rokiem pracowały zawodowo w bliskim kontakcie z azbestem.

Skierowanie do sanatorium z NFZ – kolejka

Skierowanie do sanatorium rejestrowane jest w systemie i otrzymuje indywidualny numer. NFZ zobowiązany jest podjąć decyzję w ciągu 30 dni, jednak w uzasadnionych przypadkach czas ten może zostać wydłużony, np. w celu uzupełnienia dokumentacji medycznej przez pacjenta. Kontrolę etapu realizacji zlecenia na wyjazd umożliwia internetowa przeglądarka skierowań do sanatorium, wykorzystująca przypisany do pacjenta kod. Aby sprawdzić skierowanie do sanatorium, należy wejść na witrynę NFZ i wybrać kolejno zakładki: „Dla pacjenta”, „Leczenie uzdrowiskowe” i „Przeglądarka skierowań”.

Szacuje się, że do NFZ każdego roku wpływa blisko pół miliona skierowań na leczenie sanatoryjne, a część z nich jest od kuracjuszy, którym nie minął rok od ostatniego pobytu w uzdrowisku. W związku z tym kolejki na wyjazd są bardzo długie. Czas oczekiwania do sanatorium jest różny i zależy od oddziału NFZ, choć wynosi blisko 2 lata. Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w lipcu 2019 r. w celu skrócenia kolejek pacjentów.

Zobacz film i dowiedz się czego można się spodziewać po pobycie w sanatorium:

Zobacz film: Jak wygląda pobyt w sanatorium? Jakich zabiegów można się spodziewać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Skierowanie do sanatorium z NFZ – zmiany 2019

Nowelizacja przepisów dotyczących skierowania do sanatorium z NFZ przewiduje wprowadzenie 12-miesięcznego okresu od zakończenia przez pacjenta ostatniego leczenia sanatoryjnego lub uzdrowiskowego do czasu otrzymania kolejnego skierowania. Zabieg ma na celu skrócenie kolejek z 500000 do 150000 osób, co przełoży się na czas oczekiwania na wyjazd. Ponadto:

  • skierowanie do sanatorium straci ważność po 30 dniach od daty wystawienia przez lekarza;
  • lekarz specjalista z NFZ oceniający wniosek i wydający decyzję zdecyduje o miejscu pobytu pacjenta;
  • skierowanie na badanie RTG klatki piersiowej przed wyjazdem do sanatorium będzie niezbędne tylko w przypadku wskazań medycznych.

ZUS – skierowanie do sanatorium

Większość pacjentów korzysta z sanatorium z NFZ, jednak na wyjazd może także kwalifikować Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Skierowanie do sanatorium z ZUS przeznaczone jest dla osób czynnych zawodowo, którym choroba uniemożliwia pracę, w ramach tzw. prewencji rentowej. Wniosek o wyjazd wystawia lekarz prowadzący, uwzględniając przede wszystkim rozpoznanie choroby z uzasadnieniem konieczności przeprowadzenia leczenia sanatoryjnego oraz rokowania co do odzyskania sprawności i powrotu do pracy zawodowej. Formularz pacjent może dostarczyć samodzielnie lekarzowi, korzystając ze wzoru umieszczonego na stronie internetowej ZUS. Wniosek o skierowanie do sanatorium należy złożyć w dowolnej jednostce ZUS, w której zostanie poddany ocenie lekarza orzecznika. Decyzję wydaje się w ciągu 2–4 tygodni. Instytucja wyznacza datę rozpoczęcia turnusu i ośrodek rehabilitacyjny, przy czym pacjent może poprosić o dogodny termin i lokalizację leczenia. Na leczenie sanatoryjne z ZUS mogą zostać skierowane osoby ubezpieczone w ZUS.

Zobacz film: Nowe zasady wyjazdu do sanatorium. Co się zmieniło?

Rolnicy mogą starać się o pobyt w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a policjanci i żołnierze po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) lub Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).

Bibliografia:

Oficjalna strona Narodowego Funduszu Zdrowia: http://www.nfz.gov.pl/, dostęp 11.07.2019.

Oficjalna strona Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: https://www.zus.pl/, dostęp 11.07.2019.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 22.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej