Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej

Problem nietrzymania moczu jest wstydliwy i osoby z nim się borykające, chcą jak najszybciej powrócić do formy. Jest to możliwe ale trzeba poradzić się eksperta, ponieważ nie tylko wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy jest istotne, a ćwiczenie we własnym zakresie często może zaszkodzić (tylko 30% kobiet potrafi prawidłowo wykonać skurcz tej grupy mięśniowej).

Według badań nietrzymanie moczu dotyczy 2 razy częściej kobiet niż mężczyzn.  W Polsce z problemem boryka się około 5 mln pacjentów. Niestety nietrzymanie moczu samo nie minie, a wręcz przeciwnie – problem postępuje z wiekiem. Na schorzenie wpływa wiele czynników, m.in. poród i połóg, cukrzyca, otyłość, częste zakażenia dróg moczowych, zażywane leki, wiek, przebyte operacje, trening siłowy, intensywne ćwiczenia.. Do najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu zalicza się osłabienie dna miednicy. 

Polecamy: Nietrzymanie moczu - leczenie przez ćwiczenia

Problem nietrzymania moczu możecie poruszyć z ekspertem z tej dziedziny - fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek na naszym czacie. Odbędzie się on 26 kwietnia 2018 r. o godzinie 12.00 i potrwa godzinę. Przez ten czas możecie zgłębić wiedzę o schorzeniu i, co najważniejsze, dowiedzieć się, jak sobie pomóc.

Podczas czatu z ekspertką, Katarzyną Krzysztoszek, możecie dowiedzieć się więcej o problemie nietrzymania moczu. Specjalistka zajmuje się kobietami:

  • w ciąży - które chcą prawidłowo uaktywnić mięśnie dna miednicy (ułatwić poród, przyspieszyć regenerację poporodową oraz zadziałać profilaktycznie);
  • w połogu - mobilizacja blizn po cięciu lub pęknięciu, profilaktyka nietrzymania moczu oraz obniżenia się narządów miednicy mniejszej, ćwiczenia przy rozejściu mięśnia prostego brzucha;
  • przygotowujących się do ciąży;
  • z problemem nietrzymania moczu, stolca, gazów;
  • z obniżeniem narządów miednicy mniejszej;
  • z dolegliwościami w obrębie dna miednicy - np. w czasie stosunku;
  • z bolesnymi miesiączkami;

Katarzyna Krzysztoszek jest doktorantką Akademii Wychowania Fizycznego. Ukończyła wiele kursów specjalistycznych, aby jak najlepiej pomagać swoim pacjentom, m.in.:

  1. Nietrzymanie moczu i obniżenie narządów miednicy mniejszej, pessary i techniki operacyjne (Kraków);
  2. Rehabilitacja w dysfunkcjach miednicy mniejszej - nietrzymanie moczu u kobiet— Moduł I, Moduł II (Kraków);
  3. Fizjoterapia kobiet - terapia uroginekologiczna, okresu ciąży i pooperacyjna (Warszawa);
  4. Osteopatia ginekologiczna (Warszawa);
  5. Wykorzystanie powierzchniowej elektromiografii oraz stymulacji funkcjonalnej (FES) w diagnozowaniu i terapii pacjentów z zaburzeniami czynności mięśni szkieletowych oraz nietrzymaniem moczu oraz stolca (Poznań);
  6. Rehabilitacja w dysfunkcji dna miednicy mniejszej - kobiety w ciąży i połogu (Kraków).

Pracuje w Grupie Luxmed oraz w gabinecie FizjoPelvi, przedmiotem jej badań jest trening mięśni dna miednicy.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.



Data aktualizacji: 20.06.2018,
Opublikowano: 24.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej