Zobacz zapis czatu dotyczącego medycyny podróży. Na wasze pytania odpowiadał dr Łukasz Durajski

Fot: Łukasz Durajski / drDurajski Clinic

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem z domu? Jak się przygotować do egzotycznych podróży? Na wasze pytania odpowiadał dr Łukasz Durajski, ekspert z zakresu pediatrii i medycyny podróży.

Medycyna podróży z punktu widzenia turysty to nic innego jak dobre przygotowanie do wyjazdu. Planując egzotyczne podróże należy pamiętać, że narażamy się na działanie drobnoustrojów, ukąszenia owadów oraz na wirusy, których u nas nie ma i do tej pory nie mogliśmy się z nimi zetknąć.

Pierwsze zetknięcie podczas wakacji nie musi od razu oznaczać choroby, jednak trzeba wiedzieć, jakie ryzyko podejmujemy. Większości chorób tropikalnych z powodzeniem możemy uniknąć dzięki profilaktyce i przestrzeganiu kilku prostych zasad podczas wycieczki. W tym celu należy odwiedzić lekarza specjalizującego się w medycynie podróży. 

Na specjalistyczną konsultację z lekarzem warto zgłosić się na sześć-osiem tygodni przed wyjazdem, a w przypadku wyjazdu z dziećmi - jeszcze wcześniej, co pozwoli na realizację planu profilaktyki w sposób spokojny. Należy pamiętać, że szczepienia dla turystów dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Te zalecane chronią nasze zdrowie i zależą od miejsca, do którego podróżujemy. 

Turyści udający się w rejony, gdzie komary przenoszą malarię powinni przyjmować odpowiednie leki, by uniknąć zagrożenia. Należy także pamiętać o odpowiednich repelentach, a także o higienie podczas podróży. Jednak nie wszyscy wyjeżdżamy w tropiki... Czym jeszcze zajmuje się medycyna podróży? Konsultacja z lekarzem pozwoli nam ustalić, czy miejsce do którego jedziemy, jest dla nas bezpieczne. Przykładowo alergicy nie powinni jeździć na wczasy w rejony, gdzie akurat pylą rośliny, na które mają uczulenie.

O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem w tropiki? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak przygotować się do wyjazdu w tropiki? Źródło: 36,6.

Czy kobiety w ciąży lub małe dzieci mogą bezpiecznie podróżować w tropiki? Co spakować do podręcznej apteczki? Kiedy można się szczepić, a kiedy lepiej poczekać? Gdzie nie powinno się podróżować, gdyż jest to ryzykowne? Na wszystkie wasze pytania odpowie dr Łukasz Durajski, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Dr Durajski niejednokrotnie podróżował w dalekie rejony świata jeszcze podczas praktyk studenckich: 

  • VII 2008, Włochy, Universita La Sapienza
  • VIII 2010, Grecja, University of Crete
  • VII 2011, Ghana, University of Ghana
  • VII 2012, Peru, Universidad Catolica Santa Maria.

Był także lekarzem w polskiej edycji Azja Express, gdzie dbał, by wszyscy uczestnicy mieli niezbędne szczepienia.

Dr Durajski jest lekarzem rezydentem specjalizujący się w dziedzinie pediatrii na Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jest także właścicielem DrDurajski Clinic w Warszawie.

Członek:

  • Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP) od I 2015 r.,
  • Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej (PTEiDD) od II 2015 r.,
  • Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (PTW) od VIII 2015 r.,
  • Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży (PTMMTiP) od III 2018 r.
  • Członek Honorowy Studenckiego Koła Kardiochirurgii przy Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.
Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Data aktualizacji: 24.09.2018,
Opublikowano: 20.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej