Zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych. Jak uniknąć choroby zębów?

LGK/getty images

Zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych jest jednym z elementów utrzymania zdrowia jamy ustnej. Do najważniejszych działań należą: prawidłowa higiena, unikanie błędów dietetycznych i regularne kontrole w poradni stomatologicznej. Próchnica prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia zębów.

Próchnica zębów jest chorobą jamy ustnej spowodowaną przez bakterie obecne na tkankach twardych zęba. Toksyny wydzielane przez drobnoustroje prowadzą do stopniowej demineralizacji szkliwa, a następnie nieodwracalnego uszkodzenia zębiny i miazgi. Przyczyną choroby jest nieprawidłowa higiena, dieta bogata w cukry, a także niedobór substancji odżywczych takich jak wapń, fosfor i witaminy.

Jak zapobiec próchnicy zębów u dorosłych?

Próchnica zębów może dotknąć osoby w każdym wieku, także niemowlęta. Jest to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Szacuje się, że cierpi na nią aż 90% polskiego społeczeństwa, przez co zyskała miano epidemii. Jednym z głównych zadań ochrony zdrowia jest uświadamianie pacjentów, jak zapobiegać próchnicy.

Próchnica zębów u dorosłych może mieć postać ostrą i rozwijać się w szybkim tempie lub przewlekłą, która charakteryzuje się długotrwałym postępem choroby. Działania profilaktyczne niedopuszczające do wystąpienia schorzenia należy podjąć jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Odpowiedź na pytanie, jak zapobiec próchnicy, jest prosta. Najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej, dzięki której likwidowane są bakterie z płytki nazębnej, a także te bytujące na dziąsłach, języku i wewnętrznej stronie policzków. Zęby trzeba szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, chociaż dobrze jest robić to po każdym posiłku. Dodatkowo zalecane jest stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Zapobieganie próchnicy u dorosłych to także regularne wizyty kontrolne w poradni stomatologicznej. Do dentysty należy chodzić raz na pół roku lub częściej, jeżeli pojawi się ból lub inne dolegliwości. Nie wolno zwlekać z leczeniem, ponieważ każdy ubytek sprzyja namnażaniu się bakterii. W zależności od potrzeby wskazane jest poddawanie się profesjonalnym zabiegom oczyszczania zębów z płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Istotny jest również sposób odżywiania. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty zawierające dużą ilość cukru, ponieważ rozkłada się on w jamie ustnej i jest pożywką dla bytujących tam bakterii. Zamiast słodzonych i gazowanych napojów lepiej pić wodę mineralną. Warto spożywać produkty bogate w wapń, fosfor i magnez – przede wszystkim świeże warzywa, owoce, orzechy, ryby i nabiał. Konieczne jest także zaprzestanie palenia tytoniu.

Zapobieganie próchnicy u dzieci

Zapobieganie próchnicy u dzieci powinno rozpocząć się już w okresie niemowlęcym, zanim pojawią się pierwsze mleczaki. Jest to istotne, ponieważ bakterie mogą uszkodzić zalążki zębów. W tym celu:

  • należy podawać dziecku butelkę lub pierś tylko w porze karmienia;
  • nie można zostawiać maluchowi butelki z mlekiem lub słodkim napojem na noc;
  • nie należy oblizywać smoczka niemowlęcia przed podaniem (bakterie z jamy ustnej rodzica przenoszą się na dziecko);
  • warto podawać do picia tylko niesłodzoną wodę;
  • przed 12 miesiącem życia zaleca się zrezygnować z butelki;
  • trzeba pielęgnować jamę ustną niemowlęcia i dbać o jej higienę specjalną szczoteczką lub przecierać dziąsła gazą nasączoną wodą.

U dzieci starszych konieczne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej (szczotkowanie i stosowanie nici dentystycznej) i leczenie zepsutych zębów mlecznych. Do stomatologa należy zgłaszać się regularnie, a także stosować zabiegi takie jak fluoryzacja.

Zapobieganie próchnicy u dzieci to także przestrzeganie zaleceń dietetycznych. Niekorzystna jest obecność słodyczy i pokarmów z dużą ilością cukru, a także tych o lepkiej konsystencji. Z jadłospisu konieczne jest wyeliminowanie także fast foodów i żywności przetworzonej, ponieważ zawarte w niej substancje szkodzą szkliwu. Zamiast nich dziecku można podać świeże warzywa i owoce. Należy także ograniczyć przekąski między posiłkami.

Zobacz film: Próchnica

źródło:x-news

Dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy?

Regularne mycie zębów zapobiega próchnicy, ponieważ substancje zawarte w paście eliminują drobnoustroje znajdujące się w jamie ustnej. Dodatkowo jeden ze składników – fluor – chroni szkliwo przed szkodliwym działaniem toksyn i kwasów produkowanych przez patogeny. Szczotkowanie usuwa także zalegające resztki pokarmu, które są pożywką dla bakterii.

Co zrobić, kiedy pojawią się pierwsze objawy próchnicy?

Kiedy pojawią się pierwsze objawy próchnicy, należy zgłosić się do poradni stomatologicznej. Lekarz dentysta dokładnie obejrzy i oceni stan jamy ustnej oraz zadecyduje o ewentualnej terapii, dostosowanej do stopnia zaawansowania choroby. Leczenie próchnicy ma na celu uratowanie zęba i zapobieganie dalszemu rozwojowi procesów patologicznych.

Bibliografia:

1. A. Stodolak, A. Fuglewicz, Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, [w:] „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2014, t. 20, Nr 1, s. 76–81.

Data aktualizacji: 05.08.2020,
Opublikowano: 05.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej