Zaparcia u noworodka – najczęstsze przyczyny i domowe sposoby

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Zaparcia to częste zjawisko zarówno u noworodków karmionych sztucznie, jak i naturalnie. Jeśli kobieta karmi piersią, może sięgnąć po jabłka czy herbatki zawierające np. koper włoski. Inne metody domowe to ciepła kąpiel dziecka, masaż brzuszka, a w ostateczności – czopek glicerynowy.

Zaparcia u noworodka to bardzo częsty problem. Najczęściej są to tzw. zaparcia czynnościowe. Częściej pojawiają się zaparcia u noworodków karmionych piersią, m.in. ze względu na wpływ diety matki na skład pokarmu. Jako zaparcie uznaje się zbyt wydłużone odstępy pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami, a konkretniej – pojawiają się one rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Ponadto towarzyszy im bardzo duży wysiłek i ból.

Przyczyny zaparć u noworodka

Najczęściej zaparcia u noworodka mają podłoże czynnościowe. Rzadkie są organiczne podłoża zaparć, do których zalicza się m.in.:

  • chorobę Hirschsprunga,
  • choroby układu mięśniowego,
  • choroby układu nerwowego,
  • mózgowe porażenie dziecięce,

Zaparcia u noworodków karmionych piersią mogą wynikać z nadmiernego spożycia przez matkę produktów zawierających laktozę czy wzdymających. U noworodków karmionych sztucznie zaparcie może pojawić się na skutek np. źle dobranej czy źle przygotowanej mieszanki.

Objawy zaparć u noworodka

Niestety w przypadku jakichkolwiek chorób noworodka często ciężko jest dość szybko wychwycić problem. Rodzic widzi, że dziecko jest marudne, ma problem ze snem. Ból brzuszka, który często jest konsekwencją zaparć, objawiać się może u noworodka prężeniami. Dziecko oddaje twarde, obfite stolce rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Noworodek prawidłowo oddaje średnio 6–8 stolców na dobę, więc mimo kryterium 2 stolców tygodniowo, niepokoić powinna częstotliwość oddawania stolca rzadsza niż chociaż raz w ciągu doby. Pierwsze tygodnie życia dziecka to kolonizacja jelit przez bakterie. Noworodek często wypróżnia się tuż po jedzeniu. Inaczej jest przy zaparciach – widać, jak dziecko męczy się podczas oddawania stolca.

Niewielki odsetek dzieci wykazuje organiczne podłoże zaparć. W przypadku choroby Hirschsprunga mogą pojawić się dodatkowe objawy, jak opóźnione oddanie smółki (pierwszej kupki), brak apetytu, problemy z karmieniem, rozdęcie brzuszka.

Co zrobić w przypadku wystąpienia zaparć u noworodka?

Jeśli problem występuje już od urodzenia i trwa, należy zgłosić problem położnej, która przychodzi w pierwszym miesiącu życia dziecka na wizyty patronażowe. Taką wizytę powinien też odbyć pediatra. Jeśli zauważy u dziecka coś niepokojącego, z pewnością zleci badania. Jeśli jednak uzna, że zaparcia to problem przejściowy, należy próbować radzić sobie domowymi sposobami.

Z pewnością w pierwszym miesiącu życia przewód pokarmowy dziecka nie jest gotowy na to, by radzić sobie z zachciankami kulinarnymi kobiety karmiącej. Niestety, przynajmniej przez pierwsze miesiące kobieta powinna bardzo dbać o to, co je. Pokarmy wpływają na skład jej pokarmu i mogą wywołać zaparcia u dziecka.

W przypadku wystąpienia zaparć u noworodka mama powinna zastanowić się, czy nie spożywa zbyt dużej ilości nabiału. Nie musi eliminować laktozy, wręcz przeciwnie, źródła wapnia, jakie zapewniają produkty mleczne, są bardzo pożądane przy karmieniu. Należy jednak zachować umiar. Nadmiar laktozy w diecie może wpłynąć na pojawienie się zaparć u dziecka. Czasami odstawienie produktów laktozowych na kilka dni może pozytywnie wpłynąć na wypróżnianie się dziecka.

Do diety kobiety karmiącej warto włączyć jabłka, które zawierają enzymy pobudzające pracę jelit u dziecka. Ponadto należy zaopatrzyć się w apteczne herbatki na laktację, zawierające koper włoski, anyż, melisę i wiele różnych ziół, które pośrednio przez pokarm wpływają pozytywnie na regulację pracy przewodu pokarmowego u dziecka.

Należy zachować ostrożność z masowaniem brzuszka. Najlepiej najpierw przygotować dziecku ciepłą kąpiel – ciepło rozluźni nieco jego brzuszek. Następnie po wyjęciu dziecka z wanienki należy nabrać na rękę odrobinę oliwki i okrężnymi ruchami, zgodnymi z ruchami wskazówek zegara, delikatnie masować brzuszek.

Pomóc może również zmiana pozycji ciała. Ułożenie noworodka na brzuchu zmusza go często do wysiłku, co również może pobudzić perystaltykę jelit.

Bardzo pomocna może być terapia z udziałem probiotyku u dziecka. Preparat ten może zostać podany z mlekiem bądź osobno. Można również zakupić specjalne mleka zawierające probiotyki, których zadaniem jest regulacja prawidłowej pracy jelit.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, a dziecko bardzo się męczy, można podać mu czopek glicerynowy (odpowiednio dobrany do wagi malucha). Jest to jednak ostateczność.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 28.03.2018,
Opublikowano: 16.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej