Zapalenie ucha wewnętrznego – objawy, przyczyny i powikłania

Fot. Evgeniy Anikeev / Getty Images

Zapalenie ucha wewnętrznego jest dość rzadkim schorzeniem. Prowadzi do upośledzenia słuchu i równowagi. Objawy narastają bardzo szybko. Ważna jest właściwa diagnoza, by jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Ucho wewnętrzne zawiera dwie główne struktury, tj. zmysły słuchu i równowagi. Wobec tego zaburzenie w zakresie ucha środkowego może dawać objawy zarówno obejmujące zaburzenia słuchu, jak i zaburzenia równowagi. Struktury ucha wewnętrznego określa się mianem błędnika. Zdecydowanie częściej w praktyce klinicznej można spotkać się z zapaleniem ucha środkowego i zapaleniem ucha zewnętrznego. Zapalenie ucha wewnętrznego przebiega najczęściej jako stan nagły, ostry, wymagający pilnej konsultacji lekarskiej i jak najwcześniejszego włączenia właściwego leczenia.

Zapalenie ucha wewnętrznego – przyczyny

Zapalenie ucha wewnętrznego, inaczej określane mianem zapalenia błędnika, może szerzyć się z ucha środkowego do ucha wewnętrznego, jak również drogą krwiopochodną bądź z zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych. Może mieć charakter infekcyjny, jak i nieinfekcyjny. Inny podział wyodrębnia zapalenia toksyczne, ropne i przewlekłe.

Zapalenie błędnika może być powikłaniem zapalenia ucha środkowego czy też neuroinfekcji. Najczęstszą przyczyną są wirusy, zdecydowanie rzadziej wywołują je bakterie.

Wśród patogenów wywołujących infekcyjne zapalenie ucha wewnętrznego należą:

  • wirus odry,
  • wirus różyczki,
  • wirus świnki,
  • cytomegalowirus,
  • HIV,
  • Neisseria meningitidis,
  • Streptococcus pneumoniae,
  • Haemophilus influenzae,
  • grzyby,
  • pierwotniak wywołujący toksoplazmozę.

Toksyny bakteryjne, jak również mediatory zapalne wnikają do ucha wewnętrznego, wywołując toksyczne, inaczej surowicze, zapalenie. W ropnej postaci dochodzi do bezpośredniej inwazji patogenów do ucha wewnętrznego. Zapalenie przewlekłe związane jest najczęściej z wnikaniem mas tkankowych w głąb błędnika (perlak czy ziarnina).

Zapalenie ucha wewnętrznego – objawy

Zapalenie ucha wewnętrznego daje najczęściej nagłe, ostre objawy. Obejmują one:

Mimo etiologii zapalnej mogą nie pojawiać się objawy ogólne infekcji, jak gorączka czy pulsujący ból ucha. Ponadto objawy mogą być jedno- lub obustronne, w zależności od przyczyny.

Zobacz film i sprawdź jak jest zbudowane ucho: 

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6 

Zapalenie ucha wewnętrznego – co robić?

W sytuacji wystąpienia nagłych objawów związanych z zaburzeniami słuchu i równowagi, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Celem diagnostyki wykonuje się szereg badań otolaryngologicznych i neurologicznych. Czasami należy wykonać rezonans magnetyczny. Leczenie zapalenia błędnika odbywa się wyłącznie w warunkach szpitalnych. Konieczne jest określenie etiologii zapalenia i wdrożenie leczenia adekwatnego do przyczyny. Jeśli diagnostyka wykaże zakażenie bakteryjne, konieczne jest wdrożenie antybiotyku. Spośród metod terapeutycznych stosuje się również leczenie zabiegowe, polegające na oczyszczeniu ucha z ziarniny.

Często niezbędne jest podawanie leków zmniejszających nasilenie wymiotów. W zależności od etiologii zakażenia, leczenie może okazać się w pełni pomyślne, a zapalenie nie pozostawi stałych ubytków w zakresie funkcji narządów słuchu i równowagi. Może jednak okazać się, że rozwiną się powikłania zapalenia ucha wewnętrznego.

Powikłania zapalenia ucha wewnętrznego

Wśród powikłań niewłaściwie leczonego, za późno rozpoznanego lub też po prostu niereagującego na leczenie zapalenia ucha wewnętrznego, mogą rozwinąć się:

  • głuchota,
  • uszkodzenie błędnika,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • ropnie mózgu.
Data aktualizacji: 14.12.2018,
Opublikowano: 14.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej