Zapalenie ucha w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie

Fot. SIphotography / Getty Images

Zapalenie ucha w ciąży najczęściej rozwija się w obrębie ucha środkowego. Zazwyczaj jest wywołane infekcją bakteryjną. Leczenie powinno być ustalone przez specjalistę, ponieważ niekiedy konieczne jest zażywanie antybiotyków.

Ciężarne kobiety są szczególnie narażone na rozwój infekcji z racji osłabionego w tym czasie poziomu odporności organizmu. Zapalenie ucha w ciąży nie należy do rzadkości. Ponieważ farmakoterapia u ciężarnych jest bardzo ograniczona, warto rozważyć domowe sposoby leczenia. Uciążliwe dolegliwości łagodzą ciepłe okłady z soli morskiej, zakraplanie olejków eterycznych czy octu jabłkowego.

Zapalenie ucha w ciąży – przyczyny

Zapalenie ucha w ciąży wywołują te same czynniki, które odpowiadają za chorobę u reszty społeczeństwa. Posiada ono przeważnie podłoże wirusowe (adenowirusy, rynowirusy, wirus grypy, paragrypy czy RSV tj. Respiratory Syncytial Virus) lub bakteryjne (Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Haemophilus influenzae – pałeczka grypy). Do rozwoju infekcji predysponuje osłabienie mechanizmów obronnych organizmu podczas ciąży. Zapalenie ucha bywa powikłaniem przeziębienia, grypy lub zapalenia zatok. Może być konsekwencją przewiania. Prawdopodobieństwo zachorowania jest wyższe u kobiet ze skrzywioną przegrodą nosową lub przerostem małżowiny nosowej. Zapaleniu ucha sprzyja nieprawidłowa higiena uszu – gromadzenie się nadmiaru woskowiny powodujące powstanie korka woskowinowego zamykającego kanał słuchowy. W ciąży rozwija się przeważnie zapalenie ucha środkowego, znacznie rzadziej zewnętrznego i wewnętrznego. Ostra postać choroby z reguły trwa do kilku dni.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6

Objawy zapalenia ucha w ciąży

Zapalenie ucha może przez długi czas przebiegać bezobjawowo. W miarę postępu choroby mogą pojawić się: szum w uszach, pogorszenie słuchu, silny i pulsujący ból ucha nasilający się w nocy i promieniujący do szczęki i szyi, uczucie zwiększonego ciśnienia w uchu, wrażenie zatkania ucha, ogólne osłabienie i zmęczenie oraz podwyższona temperatura ciała. Chorobie towarzyszą często bóle i zawroty głowy. Ponadto z ucha może się sączyć ropa.

Przyszła matka musi mieć na uwadze, że doskwierająca jej choroba może być szkodliwa dla płodu. Samo zapalenie ucha nie stanowi zagrożenia dla ciąży, ale pojawiająca się w jego przebiegu gorączka i powikłania mogą okazać się niebezpieczne. Nieleczone lub zaniedbane zapalenie ucha może doprowadzić do rozległej infekcji, która rozchodzi się na sąsiadujące tkanki. Stan zapalny może spowodować nawet zapalenie opon mózgowych, ropnia mózgu lub zapalenia kości skroniowej.

Leczenie zapalenia ucha w ciąży

Chore na zapalenie ucha kobiety w ciąży powinny znajdować się pod opieką laryngologa, który określi rodzaj infekcji. Ustalenie przyczyny dolegliwości jest konieczne do opracowania właściwego sposobu leczenia. Jeśli zapalenie ucha w ciąży zostało wywołane przez bakterie, lekarz może zdecydować o podaniu antybiotyku. Najczęściej stosowana jest amoksycylina, która jest lekiem bezpiecznym dla ciężarnych. Większość kropli do uszu może być stosowana w ciąży, ale wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Na ból ucha w ciąży pomaga także paracetamol. Nie można przyjmować ibuprofenu, ponieważ wywiera on niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.

Domowe rozwiązania na zapalenie ucha w ciąży

Leczenie stanu zapalnego ucha u przyszłych mam warto wspomagać naturalnymi rozwiązaniami. Ból łagodzą ciepłe okłady z soli morskiej. Do czystej, bawełnianej skarpety wsypuje się sól morską do połowy długości i zawiązuje ją na mocny supeł. Następnie podgrzewa się z obydwu stron przez około 5 minut na suchej patelni. Ciepły kompres przykłada się do bolącego ucha 2 razy dziennie.

Na zapalenie ucha sprawdza się domowy olejek czosnkowy. Czosnek to naturalny antybiotyk, który wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W pojemniku rozgniata się 4 ząbki czosnku razem z łupinami, dodaje się 20 kropli olejku z witaminą E i 200 ml oliwy z oliwek. Naczynie po przykryciu gazą lub lnianą ściereczką zabezpiecza się gumką i odstawia na 3 doby. Po tym czasie miksturę odcedza się przez gazę i odstawia na dobę. Następnego dnia ponownie przecedza się olejek. Do każdego ucha zakrapla się 1–2 krople, do 3 razy dziennie. Podobne działanie przyniesie włożenie do ucha obranego czosnku.

Do ucha można zapuszczać wodę utlenioną, wkładać wacik nasączony olejkiem kamforowym, wyciśniętym sokiem z cytryny lub imbiru. Przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo działa mieszanka przygotowana z łyżki stołowej czystego olejku migdałowego, 2 kropli eterycznego olejku lawendowego, 2 kropli eterycznego olejku rumiankowego i 3 kropli eterycznego olejku herbacianego. Po zmieszaniu olejki podgrzewa się i ciepłe wkrapla po 2 krople, 2 razy dziennie.

Ocet jabłkowy to doskonałe wsparcie leczenia infekcji ucha. Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Należy go lekko podgrzać. Następnie moczy się w nim niewielkie waciki i wkłada je do uszu. Podczas aplikacji octu jabłkowego najlepiej być w pozycji leżącej, dzięki temu nie wypłynie on z ucha.

Ważna jest odpowiednia higiena i prawidłowe oczyszczanie uszu. W tym celu nie należy stosować patyczków kosmetycznych, które mogą powodować podrażnienia i wepchnąć głębiej zalegającą woskowinę.

Zobacz film: Na czym polega higiena słuchu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Janczewki G., Otorynolaryngologia praktyczna – podręcznik dla studentów i lekarzy. Tom I, Gdańsk, Via Medica, 2005.

2. Kuczkowski J., Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2011, 5(4), s. 287–294.

3. van Braak H., von Kuster S., Ocet jabłkowy, Warszawa, Oficyna Wydawnicza ABA, 2014.

Data aktualizacji: 09.04.2018,
Opublikowano: 09.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej