Zapalenie pęcherza moczowego – u jakiego specjalisty szukać pomocy?

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Zapalenie pęcherza moczowego może pojawić się niezależnie od wieku i płci. Pozostawione bez leczenia może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego lepiej nie lekceważyć pierwszych objawów choroby i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. U kogo szukać pomocy?

Pieczenie, ból przy oddawaniu moczu czy częste wizyty w toalecie, które kończą się oddaniem zaledwie kilku kropel moczu to najczęstsze objawy zapalenia pęcherza. Skąd się bierze zapalenie pęcherza moczowego? Schorzenie wywoływane jest przez bakterie. Za ogromną większość zakażeń odpowiada Escherichia coli, która naturalnie bytuje w okolicy odbytu i dopóki tam jest – nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia. Do rozwoju zapalenia pęcherza dochodzi w sytuacji, gdy patogen zostanie przeniesiony w okolice pochwy i cewki moczowej, a następnie do pęcherza moczowego.

Kiedy bakteria trafi do pęcherza moczowego przyczepia się do jego ścian, zaczyna namnażać, czego konsekwencją są m.in. ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Co sprzyja infekcji?

Zapalenie pęcherza moczowego może pojawić się praktycznie u każdego. Jednak ze względu na specyficzną budowę układu moczowego kobiety chorują aż cztery razy częściej. Ich cewka moczowa jest dużo krótsza niż u mężczyzn, do tego znajduje się znacznie bliżej odbytu. Tym samym przeniesienie bakterii jest znacznie łatwiejsze. Jak tam trafia? Zazwyczaj podczas stosunku seksualnego (szczególnie groźne są te bez zabezpieczenia, do tego z przypadkowym partnerem), korzystania z publicznej toalety czy wizyty na basenie. Ale nie tylko. Zapalenie pęcherza moczowego znacznie częściej rozwija się u kobiet w ciąży czy w okresie menopauzy (winne są przede wszystkim zaburzenia hormonalne), stosujących wkładki higieniczne czy perfumowane podpaski (ograniczają przepływ powietrza, ciepło i wilgoć, które panują za ich sprawą w obrębie części intymnych, sprawiają, że bakterie mają idealne warunki do rozwoju). Przyczyną problemów może być także niewłaściwa higiena, tj. stosowanie kosmetyków, które nie są do tego przeznaczone.

Zapalenie pęcherza moczowego – jakie daje objawy?

Objawy zapalenia pęcherza moczowego są dość charakterystyczne. Dolegliwości, które powinny skłonić do wizyty u lekarza to:

  • ból podczas oddawania moczu
  • pieczenie
  • ból w podbrzuszu
  • parcie ma pęcherz i częste wizyty w toalecie, które kończą się oddaniem zaledwie kilku kropel moczu
  • u niektórych pacjentów schorzeniu może towarzyszyć lekka gorączka. Zazwyczaj nie przekracza ona 38 °C.

Na początku można próbować „ratować się” się samu. Jak to zrobić? Przede wszystkim dużo pić, najlepiej wody niegazowanej. Więcej płynów to więcej wizyt w toalecie, a tym samym większe szanse na to, że przynajmniej część bakterii uda się wypłukać i oczyścić układ moczowy. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że to jedynie doraźne rozwiązanie i trzeba umówić się na wizytę u lekarza.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza? Jak leczyć dolegliwości? Zobaczcie, co o zapaleniu pęcherza mówi urolog:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Zapalenie pęcherza moczowego – u kogo szukać pomocy?

Leczeniem tego rodzaju schorzeń zajmuje się lekarz urolog. Wbrew pozorom jego specjalizacja nie ogranicza się tylko to pomagania mężczyznom, którzy mają problemy z prostatą lub funkcjami seksualnymi. Ten specjalista leczy szeroko rozumiane problemy z układem moczowym, także u kobiet i dzieci. Jak wygląda taka wizyta? Zazwyczaj zaczyna się – tak samo, jak u każdego innego specjalisty – od szczegółowego wywiadu. Następnie lekarz może zlecić badanie USG dróg moczowych, urografię – USG układu moczowego z kontrastem lub zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej. Czasem jeśli będzie podejrzewał, problemy z nerkami zleci badanie moczu z oznaczeniem GFR.

Aby dostać się do lekarza urologa trzeba dostać skierowanie od lekarza rodzinnego. Warto zaznaczyć, że czasem już wizyta u internisty wystarczy. W oparciu o objawy zgłaszane przez pacjenta jest on w stanie postawić prawidłową diagnozę (niekiedy może zlecić badanie ogólne i bakteriologiczne moczu). Konsultacji u urologa wymagają zazwyczaj te osoby, które po raz kolejny zgłaszają się do lekarza z tym samym problemem. Lekarz rodzinny powinien wtedy wystawić skierowanie do urologa i serię dokładniejszych badań, które pozwolą określić przyczynę problemu.

Inaczej sytuacja wygląda u kobiet w ciąży i tych w okresie menopauzy. W ich przypadku bardzo często schorzenie ma związek z zaburzeniami hormonalnymi, dlatego powinny one skonsultować się z lekarzem ginekologiem.


Data aktualizacji: 02.11.2018,
Opublikowano: 12.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej