Zapalenie pęcherza moczowego – dlaczego nawraca?

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które może mocno uprzykrzyć życie. Co gorsza, nawet skuteczne wyleczenie infekcji nie daje gwarancji, że choroba nie powróci. Jak się zatem chronić i co zrobić, aby infekcje nie nawracały.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza moczowego? W ogromnej większości przypadków za rozwój choroby odpowiada bakteria Escherichia coli, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Choć bytuje przede wszystkim w okolicy odbytu, to czasem zdarza się, że zostaje przeniesiona w okolice pochwy i cewki moczowej. Jeśli się tam dostanie – zaczyna osiadać i namnażać się na ścianach pęcherza moczowego, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

Choroby nie wolno bagatelizować! Zobaczcie, co o schorzeniu mówi urolog:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Zapalenie pęcherza moczowego – kto choruje najczęściej?

Choroba może się pojawić praktycznie u każdego. Wiek i płeć nie mają znaczenia. Mimo to dolegliwość znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet. U pań cewka moczowa jest dużo krótsza niż u mężczyzn. W przypadku pań mierzy zaledwie 4-5 centymetrów, zaś u panów – aż 15-20 centymetrów. Ale nie tylko długość w tym przypadku ma znaczenie. Najwięcej kłopotów sprawia fakt, że cewka moczowa znajduje się bardzo blisko pochwy i odbytu, tym samym przeniesienie bakterii z odbytu do pochwy, a w konsekwencji do pęcherza moczowego jest dużo łatwiejsze.

Co zrobić, aby problem nie nawracał?

Zapaleniu pęcherza moczowego sprzyja m.in. seks, zwłaszcza ten, który odbył się bez stosowanego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Przyczyną problemu może być także przewianie nerek. Nie bez znaczenia jest także higiena. Trzeba o niej pamiętać zwłaszcza po stosunku, ale nie można z nią przesadzać. Stosowanie wkładek higienicznych czy perfumowanych podpasek może zaostrzyć problem. Dzieje się tak ponieważ nie pozwalają one na swobodny przepływ powietrza. Ciepło i wilgoć, które panują wtedy w obrębie części intymnych stwarzają idealne warunki dla rozwoju różnego rodzaju patogenów, nie tylko tych wywołujących zapalenie pęcherza moczowego.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Z tym samych powodów, nawet raz wyleczone schorzenie będzie systematycznie nawracało. Ale to nie jedyne przyczyny. Pojawienie się kolejnej infekcji w krótkim czasie może sugerować, że poprzednia infekcja została tylko zaleczona. Zapalenie pęcherza moczowego znacznie częściej dotyka osoby, które:

  • często uprawiają seks bez zabezpieczenia (bardzo często infekcja jest konsekwencją wakacyjnej przygody z przypadkowym partnerem)
  • zmagają się chorobą przewlekłą, w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które chorują na cukrzycę, kamicę dróg moczowych lub mają problemy z prostatą
  • jako formę antykoncepcji stosują kremy plemnikobójcze lub tzw. kapturki dopochwowe, tego rodzaju środki mają niebagatelny wpływ na florę bakteryjną części intymnych, jej osłabienie sprzyja rozwojowi różnych infekcji; czasem zdarza się, że podobnych problemów przysparza tabletka antykoncepcyjna, niewłaściwie dobrana może wywołać zaburzenia hormonalne, co także może mieć wpływ na florę bakteryjną pochwy i skłonność do infekcji
  • niewłaściwie dbają o higienę części intymnych, dotyczy to przede wszystkim tych osób, które używają kosmetyków, które nie są przeznaczone do tej części ciała lub do mycia części intymnych używają gąbek czy myjek, które – ze względu na wilgoć i wysoką temperaturę panującą w łazience – są siedliskiem bakterii i grzybów

W grupie ryzyka znajdują się także kobiety w ciąży oraz w okresie menopauzy. W obu przypadkach winne są zaburzenia hormonalne, które zachodzą u kobiet w tych dwóch szczególnych okresach życia.

Infekcje ciągle nawracają? To może być poważniejszy problem

Jedna czy dwie infekcje na przestrzeni roku nie są jeszcze powodem do obaw. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy zdarzają praktycznie non stop. W takich sytuacjach należy umówić się na wizytę u specjalisty i dokładnie się przebadać. Pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz częste wizyty w toalecie to objawy, które mogą towarzyszyć także zapaleniu cewki moczowej lub ujścia pochwy. W niektórych przypadkach bakterie przedostają się jeszcze dalej i docierają aż do nerek. Jeśli zostaną zajęte może dojść do ich całkowitego uszkodzenia. Dlatego przy nawracających infekcjach pęcherza moczowego warto wykonać USG oraz badanie moczu z oznaczeniem GFR. To tzw. wskaźnik przesączania kłębuszkowego, czyli ilości osocza przefiltrowanego w jednostce czasu przez kłębuszki nerkowe.


Data aktualizacji: 02.11.2018,
Opublikowano: 12.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej