Zapalenie otrzewnej – objawy, przyczyny i leczenie schorzenia

Fot. gpointstudio / Getty Images

Zapalenie otrzewnej może mieć charakter ograniczony lub rozlany. Może być powikłaniem po operacji wyrostka robaczkowego, powikłaniem po dializach czy powstać jako samoistne zapalenie otrzewnej. Rokowanie zależy od stanu chorego i czasu zgłoszenia się do lekarza.

Otrzewna to błona wyściełająca od środka całą jamę brzuszną. Pokrywa również narządy wewnętrzne. Najczęściej zapalenie otrzewnej jest wywołane bakteriami, które dostają się do jamy otrzewnej. Kiedy stan zapalny obejmuje całą otrzewną, przebieg choroby jest gwałtowny i stanowi zagrożenie dla życia chorego. Bez względu na to, jaki patogen wywołuje stan zapalny, w przebiegu zapalenia otrzewnej dochodzi do niedrożności porażennej przewodu pokarmowego, czyli upośledzenia perystaltyki jelita grubego. Zapalenie otrzewnej jest ostrym stanem chirurgicznym występującym z częstotliwością nawet 200 razy na 100 000 ludzi.

Przyczyny zapalenia otrzewnej

Wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia otrzewnej. Najczęściej zapalenie otrzewnej jest wtórne, czyli pochodzi z innego źródła. Bakterie dostają się do jamy otrzewnej, która powinna być pozbawiona jakichkolwiek patogenów, czyli powinna być jałowa. Jednak np. na skutek perforacji, czyli przedziurawienia przewodu pokarmowego, zostaje zainfekowana bakteriami bytującymi w nim fizjologicznie lub w przebiegu chorób. Czasami zapalenie obejmuje tylko niewielki obszar. Wtedy mechanizmy obronne ludzkiego organizmu są wystarczające do opanowania zakażenia i zapobiegnięcia jego szerzeniu się. Częściej jednak dochodzi do uogólnienia się procesu zapalnego i powstania rozlanego zapalenia otrzewnej, które daje dość charakterystyczne objawy.

Główne przyczyny zapalenia otrzewnej to następujące choroby i ich powikłania:

Objawy zapalenia otrzewnej

Głównymi objawami zapalenia otrzewnej są: silny ból brzucha, nudności, wymioty, a także objawy zatrzymania ruchów perystaltycznych jelita, czyli brak gazów i stolca. Jednak tylko ból brzucha, który jest silny, niedający się złagodzić żadnymi środkami, jest objawem pierwszym i charakterystycznym. Pozostałe objawy występują w różnym nasileniu i mogą dołączyć nieco później. Objawy dodatkowe, pojawiające się wraz z pogorszeniem stanu chorego, to: twardy, deskowato napięty brzuch, blada i wilgotna skóra. Może dojść do zatrzymania nie tylko stolca, ale i moczu.

Rozpoznanie i diagnostyka zapalenia otrzewnej

Zapalenie otrzewnej rzadko jest zjawiskiem pierwotnym. Najczęściej już sam wywiad i badanie mogą wskazywać na ropne zapalenie otrzewnej. Jeśli np. wywiad wskazuje na to, że pacjent przebył zabieg chirurgiczny, można podejrzewać, że zapalenie otrzewnej jest powikłaniem pooperacyjnym.

Ból w zapaleniu otrzewnej jest na tyle silny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie jakichkolwiek czynności. Diagnostyka opiera się na wywiadzie i badaniu fizykalnym, ze szczególnym akcentem na badania jamy brzusznej. Lekarz często zleca badania dodatkowe, głównie po to, by zlokalizować ognisko pierwotne.

Leczenie zapalenia otrzewnej

Zapalenie otrzewnej jest stanem, który leczy się chirurgicznie poprzez usunięcie źródła zakażenia. Zabieg operacyjny przeprowadza się metodą otwartą lub laparoskopową. Rokowanie zależy od czasu, w jakim chory trafi do szpitalu i szybkości rozpoznania. Na rokowanie ma również wpływ wiele innych czynników, np. stan, w jakim chory zgłosi się do lekarza.

Zobacz, jak zbudowany jest układ pokarmowy człowieka oraz jak sposób gryzienia wpływa na trawienie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 19.07.2018,
Opublikowano: 19.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej