Zapalenie mięśnia/nerwu szyi – przyczyny, objawy i leczenie

Fot. PeopleImages / Getty Images

Zapalenie mięśnia/nerwu szyi zwykle objawia się bólem i sztywnością karku. Wiele osób dotkniętych stanem zapalnym w okolicy szyi doświadcza trudności w poruszaniu głową, ponadto może dokuczać im drętwienie lub osłabienie dłoni lub całej ręki.

Przyczyna rozwoju stanu zapalnego w obrębie mięśnia szyjnego nie jest znana, ale wiadomo, że jest to problem o podłożu autoimmunologicznym. Równie zagadkowe jest zapalenie nerwu szyi – mimo iż może mieć związek z przebytym urazem, infekcją lub nawet niedoborem jednej z witamin z grupy B, u większości pacjentów nie udaje się zidentyfikować konkretnego źródła dolegliwości.

Stan zapalny w obrębie szyi – jak się rozwija?

Impulsem do rozwoju zapalenia w obrębie mięśni i nerwów szyi jest na ogół zbyt gwałtowne poruszenie głową, prowadzące do naciągnięcia mięśnia szyjnego, wystąpienia stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. U osób mających silne mięśnie szyi i karku ból utrzymuje się długo, ponieważ inne mięśnie znajdujące się w pobliżu napinają się w odpowiedzi na sygnały bólowe. Jedynym skutecznym sposobem na przerwanie tego błędnego koła jest rozpoczęcie leczenia stanu zapalnego, przy czym warto podkreślić, że w większości przypadków ból szyi związany z zapaleniem mięśnia lub korzenia nerwów szyjnych i ustępuje w ciągu dwóch tygodni.

Stan zapalny w obrębie mięśnia lub korzeni nerwów szyjnych i towarzyszący mu ból oraz sztywność karku może mieć związek z przewianiem szyi. Zazwyczaj dochodzi do niego w chłodne, wietrzne dni, gdy szyja nie jest osłonięta szalikiem lub na odwrót – w trakcie upałów, przy włączonej klimatyzacji (szczególnie wysokie ryzyko przewiania dotyczy osób, które zgrzały się podczas spaceru w pełnym słońcu, po czym weszły do mocno schłodzonego pomieszczenia, np. sklepu spożywczego z dużą liczbą lodówek).

Zapalenie mięśnia/nerwu szyi – leczenie

Ból i sztywność karku można zwykle stosunkowo łatwo wyleczyć, oczywiście jeśli przyczyna dolegliwości nie jest poważna (np. nie doszło do wypadku samochodowego). W większości przypadków lekarz zaleca przykładanie gorących lub zimnych okładów oraz stosowanie leków przeciwbólowych o działaniu przeciwzapalnym lub środków rozluźniających mięśnie. Czasem pomocne okazują się masaże, fizykoterapia i akupunktura.

Zapalenie mięśnia szyjnego może objawiać się wyraźnym osłabieniem jego funkcji – w tej sytuacji warto zapewnić mu odpowiednie warunki do regeneracji. Przez kilka dni należy możliwie dużo odpoczywać i unikać stresu, który powoduje instynktowne napięcie mięśni. Dobrą wiadomością jest fakt, że niezbyt nasilony stan zapalny mięśnia (np. po przewianiu szyi) z reguły dość szybko ustępuje i nie pozostawia po sobie większych (lub wręcz żadnych) powikłań.

Jeżeli stan zapalny mięśnia miał poważniejszą przyczynę i cięższy przebieg, mimo wyleczenia może trwale upośledzić funkcje mięśnia. Dotyczy to zwykle stanu zapalnego będącego wynikiem chorób autoimmunologicznych, infekcji, zatrucia po kontakcie z toksycznymi substancjami lub powikłań po stosowaniu niektórych leków.

Zobacz film i sprawdź co leczy akupunktura:

Zobacz film: Co leczy akupunktura? Źródło: 36,6

Domowe sposoby na objawy zapalenia mięśnia/nerwu szyi

Ból i dyskomfort związany ze stanem zapalnym w obrębie szyi można złagodzić za pomocą ziół o właściwościach przeciwzapalnych, takich jak kurkuma oraz imbir. Można dodawać je bezpośrednio do potraw lub przyjmować w postaci tabletek. Zapaleniu mięśnia, korzeni nerwów szyjnych czy splotu szyjnego przeciwdziałać można także z pomocą takich roślin, jak: kupalnik, czarci pazur, lukrecja i wierzba biała. Dobre efekty może przynieść również spożywanie ananasa, który zawiera enzym o nazwie bromelina, łagodzący objawy stanu zapalnego w organizmie.

Naturalnym sposobem na zwalczenie bólu mięśnia szyjnego są okłady borowinowe. Specjalne plastry borowinowe dostępne w aptece należy najpierw podgrzać zgodnie z zaleceniami, czyli w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Następnie należy przykładać plaster borowinowy do karku i owinąć się ręcznikiem. Ciepło w połączeniu z działaniem borowiny pomoże rozluźnić obolałe mięśnie i odzyskać ruchomość w obrębie szyi. Okład należy trzymać na skórze szyi przez mniej więcej trzydzieści minut.

Wyraźną poprawę samopoczucia można zaobserwować po przykładaniu zwykłych żelowych kompresów – po podgrzaniu utrzymują wysoką temperaturę przez długi czas i znacząco redukują uczucie napięcia, sztywności i bólu karku.

Jak uchronić się przed zapaleniem mięśnia/nerwu szyi?

Ze względu na fakt, iż nie do końca wiadomo, co powoduje stan zapalny w obrębie mięśnia lub nerwu szyjnego, skuteczna profilaktyka tej przypadłości stanowi swego rodzaju wyzwanie. Wyjątkiem jest tu jedynie przewianie szyi, któremu łatwo zapobiegać poprzez odpowiednie ubieranie się w chłodniejsze i wietrzne dni oraz unikanie nagłych zmian temperatury w trakcie upałów.

W pozostałych przypadkach warto postawić na dobre nawyki, które przynajmniej częściowo zmniejszają podatność na rozwój zapalenia mięśnia lub nerwu szyjnego. Są to: utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających (najlepiej poprosić o instrukcję profesjonalnego trenera, aby mieć pewność, że faktycznie pomogą, a nie zaszkodzą), rozgrzewanie się przed treningiem oraz unikanie gwałtownych ruchów szyi.

Bibliografia:

https://www.livestrong.com/article/543998-the-best-natural-remedies-for-inflammation-stiffness-in-the-neck/

https://helpmyneckhurts.com/inflammation-and-neck-pain/

https://www.healthhype.com/neuritis-nerve-inflammation-types-causes-and-symptoms.html

https://www.healthhype.com/inflamed-muscles-myositis-types-causes-and-symptoms.html

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 13.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej