Zapalenie gardła czy angina – jak je odróżnić?

mat. prasowe 

Infekcje gardła są niestety dość częste i mogą dopaść każdego, niezależnie od pory roku. Dokuczają nam i latem, i zimą, i zawsze są tak samo przykre. Ból gardła, problemy przy przełykaniu, podniesiona temperatura – to mogą być objawy zarówno anginy, jak i zapalenia gardła. Jak je odróżnić i leczyć?

Zapalenie gardła czy angina?

Rozpoznanie, czy dopadła nas angina, czy zapalenie gardła, zwłaszcza na początku infekcji, nie jest proste. Zaczyna się często od drapania w gardle i zaczerwienienia migdałów. Później ból może przybierać na sile, pojawiają się problemy z przełykaniem, osłabienie, czasami także podniesiona temperatura i bóle głowy.

Są jednak pewne różnice, które mogą pomóc w rozpoznaniu przypadku. Angina najczęściej ma bardzo gwałtowny przebieg. Temperatura jest dość wysoka zwykle powyżej 39 C, w przypadku zapalenia gardła taka zdarza się rzadko, częściej utrzymuje się stan podgorączkowy. Przy anginie także rzadko pojawia się suchy kaszel, który czasami dokucza osobom zmagającym się z wirusowym zapaleniem gardła. Warto także przyjrzeć się dokładnie migdałom. Przy anginie wystarczy obejrzeć je w lusterku, by zauważyć biały nalot, często w postaci okrągłych kropek. To czopy ropne, które towarzyszą tylko tej chorobie. W przypadku wirusowego zapalenia gardła czasami zdarza się szarawy nalot na gardle i języku, ale wyraźnie można go odróżnić od ropnych czopów.

Ulga w bólu przy problemach z gardłem

Leczenie tych chorób wygląda nieco inaczej, ale w obu przypadkach bardzo ważnym elementem jest stosowanie środków łagodzących ból gardła. Powinny mieć działanie zmniejszające obrzęk, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Substancją aktywną, która najlepiej sprawdza się w takich przypadkach jest benzydamina, która znajduje się na przykład w leku Septogard. Jest to preparat wyróżniający się formą – aerozol do stosowania w jamie ustnej, który łatwo można zaaplikować na gardło. Na dodatek jest w pełni bezpieczny, ponieważ aplikator jest zdejmowany i można go szybko zdezynfekować. Środek znajduje się w ekologicznej, szklanej butelce i można używać go zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Angina wymaga antybiotyku!

Dlaczego rozpoznanie rodzaju infekcji jest takie ważne? Obie są leczone w zupełnie inny sposób. Angina, czyli w zasadzie bakteryjne zapalenie gardła (spowodowane paciorkowcem) to bardzo poważne schorzenie, które może mieć bardzo groźne skutki. Może wpłynąć na przykład na stawy lub doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Dlatego, jak tylko zauważysz pierwsze objawy choroby, od razu udaj się do lekarza rodzinnego.

Leczenie anginy wymaga zastosowania antybiotyku. Jest to zakażenie bakteryjne, dlatego domowe sposoby nie pomogą. Do tego oczywiście lekarz może zalecić środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie obędzie się także bez chociażby kilkudniowego zwolnienia z pracy, ponieważ choroba może być zakaźna i naprawdę mocno osłabia organizm.

Leczenie zapalenia gardła

Wirusowe zapalenie gardła ma nieco mniej gwałtowny przebieg. Czasami gorączka wcale nie występuje, czasami temperatura może być tylko nieco podwyższona. Jednakże nie oznacza to, że to schorzenie można bagatelizować.

Odpoczynek, wypijanie dużej ilości płynów i zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę mogą okazać się naprawdę skuteczne. Do tego przyda się także zwiększenie spożycia witaminy C, która stymuluje odporność oraz stosowanie środków łagodzących ból i zmniejszających obrzęk gardła, jak na przykład Septogard. Jeśli infekcja nie mija lub dołączają do niej inne uporczywe objawy, jak bardzo silny lub mokry kaszel, warto udać się do lekarza.

Data aktualizacji: 23.09.2020,
Opublikowano: 22.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej