Zapalenie gardła czy angina?
Rozpoznanie, czy dopadła nas angina, czy zapalenie gardła, zwłaszcza na początku infekcji, nie jest proste. Zaczyna się często od drapania w gardle i zaczerwienienia migdałów. Później ból może przybierać na sile, pojawiają się problemy z przełykaniem, osłabienie, czasami także podniesiona temperatura i bóle głowy.
Są jednak pewne różnice, które mogą pomóc w rozpoznaniu przypadku. Angina najczęściej ma bardzo gwałtowny przebieg. Temperatura jest dość wysoka zwykle powyżej 39 C, w przypadku zapalenia gardła taka zdarza się rzadko, częściej utrzymuje się stan podgorączkowy. Przy anginie także rzadko pojawia się suchy kaszel, który czasami dokucza osobom zmagającym się z wirusowym zapaleniem gardła. Warto także przyjrzeć się dokładnie migdałom. Przy anginie wystarczy obejrzeć je w lusterku, by zauważyć biały nalot, często w postaci okrągłych kropek. To czopy ropne, które towarzyszą tylko tej chorobie. W przypadku wirusowego zapalenia gardła czasami zdarza się szarawy nalot na gardle i języku, ale wyraźnie można go odróżnić od ropnych czopów.
Ulga w bólu przy problemach z gardłem
Leczenie tych chorób wygląda nieco inaczej, ale w obu przypadkach bardzo ważnym elementem jest stosowanie środków łagodzących ból gardła. Powinny mieć działanie zmniejszające obrzęk, przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Substancją aktywną, która najlepiej sprawdza się w takich przypadkach jest benzydamina, która znajduje się na przykład w leku Septogard. Jest to preparat wyróżniający się formą – aerozol do stosowania w jamie ustnej, który łatwo można zaaplikować na gardło. Na dodatek jest w pełni bezpieczny, ponieważ aplikator jest zdejmowany i można go szybko zdezynfekować. Środek znajduje się w ekologicznej, szklanej butelce i można używać go zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Angina wymaga antybiotyku!
Dlaczego rozpoznanie rodzaju infekcji jest takie ważne? Obie są leczone w zupełnie inny sposób. Angina, czyli w zasadzie bakteryjne zapalenie gardła (spowodowane paciorkowcem) to bardzo poważne schorzenie, które może mieć bardzo groźne skutki. Może wpłynąć na przykład na stawy lub doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Dlatego, jak tylko zauważysz pierwsze objawy choroby, od razu udaj się do lekarza rodzinnego.
Leczenie anginy wymaga zastosowania antybiotyku. Jest to zakażenie bakteryjne, dlatego domowe sposoby nie pomogą. Do tego oczywiście lekarz może zalecić środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie obędzie się także bez chociażby kilkudniowego zwolnienia z pracy, ponieważ choroba może być zakaźna i naprawdę mocno osłabia organizm.
Leczenie zapalenia gardła
Wirusowe zapalenie gardła ma nieco mniej gwałtowny przebieg. Czasami gorączka wcale nie występuje, czasami temperatura może być tylko nieco podwyższona. Jednakże nie oznacza to, że to schorzenie można bagatelizować.
Odpoczynek, wypijanie dużej ilości płynów i zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę mogą okazać się naprawdę skuteczne. Do tego przyda się także zwiększenie spożycia witaminy C, która stymuluje odporność oraz stosowanie środków łagodzących ból i zmniejszających obrzęk gardła, jak na przykład Septogard. Jeśli infekcja nie mija lub dołączają do niej inne uporczywe objawy, jak bardzo silny lub mokry kaszel, warto udać się do lekarza.