Zadbaj o swój układ krwionośny i sprawdź metody na obniżenie poziomu złego cholesterolu!

mat. prasowe 

Nawet 61% osób zmaga się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, który jest jedną z najczęstszych przyczyn poważnych chorób układu krążenia. Dlatego należy dążyć do zredukowania stężenia frakcji LDL. Podstawą jest zmiana dotychczasowego stylu życia. Sprawdź, co obniża cholesterol.

Cholesterol jest substancją tłuszczową niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szacuje się, że 80% jego produkcji pochodzi z wątroby, zaś ok. 20% pozyskiwana jest z pożywienia. Część transportowana jest przez lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL), a część – przez lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL). O ile jednak HDL odpowiada za transport cholesterolu do wątroby, o tyle LDL transportuje go do poszczególnych komórek, co prowadzi do odkładania się go w blaszkach miażdżycowych. Dlatego należy dążyć do obniżania frakcji LDL przy jednoczesnym podnoszeniu frakcji HDL.

Modyfikacja diety to podstawa

Wysoki poziom cholesterolu występuje najczęściej u osób z nadwagą i otyłością, ale… wiele szczupłych osób również ma problem ze stężeniem frakcji LDL przekraczającym obowiązujące normy. Dlatego warto przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania – po to, aby wprowadzić pewne modyfikacje.

  • Wyeliminuj z diety tłuszcze trans i nasycone kwasy tłuszczowe
W produktach spożywczych występują 4 rodzaje kwasów tłuszczowych:
  • kwasy tłuszczowe jednonienasycone (MUFA), np. kwas oleinowy
  • kwasy tłuszczowe wielonienasycone (PUFA), np. omega-3, omega-6
  • kwasy tłuszczowe nasycone (SFA), np. kwas palmitynowy
  • kwasy tłuszczowe typu trans (TFA).

O ile te dwa pierwsze są pożądane w diecie, o tyle dwa ostatnie wpływają na wzrost stężenia frakcji LDL i obniżanie poziomu frakcji HDL. Dlatego ogranicz spożycie masła, serów żółtych, pełnotłustego mleka. Włącz do diety oleje roślinne, np. rzepakowy, lniany oliwę z oliwek,. Znacznie ogranicz żywność wysoko przetworzoną, gotowe wyroby cukiernicze.

  • Wzbogać dietę żywnością funkcjonalną

Żywność funkcjonalna to żywność wykazująca pozytywny wpływ na organizm – ponad ten, który wynika z zawartości składników odżywczych. Tak jest między innymi z margaryną do smarowania pieczywa, która – wzbogacona sterolami roślinnymi – pomaga obniżyć stężenie cholesterolu.

Badania naukowe potwierdzają, że sterole roślinne redukują poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy spożyciu 1,5-2,4 g dziennie w połączeniu z właściwie zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia.[1]

  • Ogranicz spożycie kawy niefiltrowanej

Czarna kawa pobudza do działania, ale… wypijana w nadmiarze może przyczynić się do wzrostu poziomu cholesterolu. Badania naukowe potwierdzają, że kafestol zawarty w parzonej kawie niefiltrowanej może przyczyniać się do wzrostu frakcji LDL nawet o 6-8% w przypadku wielotygodniowego spożycia (powyżej 4 tygodni)[2].

Jeżeli nie możesz rozstać się z kawą, wystarczy zastosować filtr lub ograniczyć liczbę wypijanych filiżanek.

Przestań się tyle stresować

Stres jest nieodłącznym elementem współczesnego życia, który – choć w niektórych przypadkach działa motywująco – potrafi także wpłynąć niekorzystnie na zdrowie.

Czy wiesz, że przedłużające się sytuacje stresowe wywołują nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego? Badania naukowe potwierdzają, że stres może przyczyniać się do wzrostu stężenia cholesterolu LDL przy jednoczesnym obniżaniu frakcji HDL[3].

Zwiększ aktywność fizyczną

Zastanawiasz się, co obniża cholesterol? Ruch jest dobrym lekarstwem na wszystko – także na zbyt wysoki poziom frakcji LDL. Znaczenie ma jednak rodzaj wykonywanych ćwiczeń oraz ich częstotliwość[4]. Szczególnie zalecane są:

  • marsze,
  • pływanie,
  • jazda na rowerze,
  • narciarstwo biegowe.

Ważne jest, aby trenować regularnie – minimum 3 razy w tygodniu. Każdy trening należy rozpocząć krótką rozgrzewką (5-10 minut) i zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi (10-15 minut).

Przyjmowanie leków obniżających cholesterol to ostateczność

W wielu przypadkach można zredukować poziom frakcji LDL zmianą dotychczasowego stylu życia. Jeśli jednak stężenie cholesterolu jest zbyt wysokie, może zajść konieczność wprowadzenia farmakoterapii. Lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu leków na podstawie:

  • wykonanych badań, np. lipidogramu,
  • współistnienia innych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy,
  • występowania chorób spowodowanych miażdżycą.

Podawanie leków jest koniecznością wówczas, gdy stężenie cholesterolu całkowitego przekracza 320 mg/dl, a cholesterol LDL jest wyższy od 240 mg/dl[5].

Twoja kondycja zdrowotna zależy w dużej mierze od ciebie. Dlatego jak najszybciej zmień swój styl życia – szczególnie, jeśli znajdujesz się w grupie osób obarczonych ryzykiem podwyższonego poziomu cholesterolu.

[1] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9555953/

[3] https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/medical-memo-stress-and-cholesterol

[4] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/wplyw-wysilku-fizycznego-na-profil-lipidowy/

[5]https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/60580,wysoki-poziom-cholesterolu-kiedy-nalezy-przyjmowac-leki

Data aktualizacji: 20.05.2021,
Opublikowano: 20.05.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej