Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Fot: ruigsantos / stock.adobe.com

Arytmia to zaburzenia rytmu serca, które może bezpośrednio zagrażać życiu. Najczęstsze rodzaje arytmii to np.: migotanie komór, arytmie komorowe i nadkomorowe. Leczenie nieprawidłowej pracy serca to przede wszystkim zmiana trybu życia, przyjmowanie leków oraz zabiegi, np. ablacja RF. Objawy arytmii to: duszność, ból w klatce piersiowej oraz kołatanie serca (przyspieszone bicie serca). 

Arytmia serca - podstawowe informacje

Arytmia serca może mieć charakter napadowy bądź długotrwały, co oznacza, że utrzymuje się przez cały czas. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Należy pamiętać, że arytmia zawsze wymaga konsultacji lekarskiej i wdrożonego leczenia. Aby potwierdzić lub wykluczyć arytmię serca wykonuje się badanie EKG, RTG klatki piersiowej, echo serca oraz badanie metodą Holtera. Odczuwane przez nas nierównomierne bicie serca nie musi od razu oznaczać arytmii, jednak należy to sprawdzić, czyli skonsultować się z lekarzem. Arytmię serca leczy się głównie farmakologicznie, ale nie tylko w taki sposób - zobaczcie także: Arytmia - czym jest i jak ją leczyć. Na czym polega zabieg ablacji

Arytmia serca – co to jest?

Arytmie, czyli zaburzenia rytmu serca, to określenie na różnego rodzaju zakłóceń prawidłowej pracy mięśnia sercowego. Serce może bić za szybko lub zbyt wolno. Rozróżnia się arytmie komorowe (komorowe zaburzenia rytmu serca) i nadkomorowe. W terminologii medycznej wyodrębnia się także niemiarowość zatokowo-oddechową (arytmia oddechowa). Polega ona na przyspieszeniu bicia serca w czasie wdechu i zwolnienie jego pracy przy wydechu.

Prawidłowo funkcjonujące serce a arytmia

Prawidłowo funkcjonujące serce bije średnio 60-70 razy na minutę. W czasie wysiłku fizycznego wartość uderzeń na minutę może wzrosnąć do 120-180. Jeżeli dochodzi do zwolnienia lub przyspieszania bicia mięśnia sercowego bez konkretnej przyczyny, wtedy mowa o arytmii. Do migotania dochodzi, kiedy komórki mięśnia sercowego nie reagują na impulsy węzła zatokowego, kurcząc się w sposób chaotyczny. W efekcie tego zatrzymuje się krążenie krwi, co może spowodować bezpośredni stan zagrożenia życia człowieka.

Jak rozpoznać arytmię serca? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Badanie do wykrycia arytmii. Źródło: 36,6

Arytmia serca – objawy

Zdarza się że arytmia serca nie powoduje żadnych objawów. Jeżeli jednak symptomy zaburzeń pracy serca pojawiają się, najczęściej jest to kołatanie serca, czyli bardzo szybkie, niemiarowe jego bicie. Inne objawy arytmii serca to:

Arytmia serca a napady paniki

Powyższe symptomy, w szczególności ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i duszność, mogą być wynikiem nerwicy. Objawy arytmii serca na tle nerwowym mają podłoże psychiczne. Są reakcją związaną z nadwrażliwością mięśnia sercowego na silny stres lub lęk. Może dojść do tak zwanego napadu paniki - chory odczuwa przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, duszność a także ma zawroty głowy. Napady paniki powinny być leczone za pomocą psychoterapii i/lub u psychiatry.

Zobacz także: Migotanie przedsionków - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka arytmii serca

Arytmia serca – przyczyny

Przyczyną arytmii serca mogą być różnego rodzaju choroby, jak: miażdżyca, astma, wady zastawek, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy zapalenie mięśnia sercowego. Do zaburzeń pracy serca dochodzi także na skutek niedoboru potasu w organizmie, nagminnego stresu czy bardzo wysokiej gorączki utrzymującej się przez dłuższy czas. Do czynników zwiększających możliwość wystąpienia arytmii zalicza się:

  • nadużywanie alkoholu,
  • cukrzycę,
  • podwyższony poziom cholesterolu w organizmie,
  • palenie papierosów,
  • choroby serca w rodzinie.

Arytmia serca - historia Filipa

Arytmia serca to bardzo poważna choroba. Zobaczcie, jak radzi sobie z nią współczesna medycyna. W programie 36,6 opisano historię Filipa, który zmagał się z arytmią serca. Utrudniała mu ona funkcjonowanie, zwłaszcza, że bohater programu ma 16 lat. Zobaczcie więcej:

Zobacz film: Poznaj historię Filipa, który chorował na arytmię. Źródło: 36,6

Arytmia serca – leczenie

Leczenie arytmii serca musi być dostosowane do intensywności schorzenia. Lekarz musi stwierdzić, czy arytmia jest łagodna, czy może złośliwa. Jeżeli u podłoża zaburzeń pracy serca leży choroba, taka jak nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia hormonalne, należy skupić się na łagodzeniu jej objawów i stosować odpowiednie dla niej leczenie. W arytmii serca bardzo ważny jest styl życia. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. W diecie trzeba ograniczyć produkty bogate w zły cholesterol a także zadbać o aktywność fizyczną – zawsze w porozumieniu z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednią intensywność i rodzaj ćwiczeń.

W leczeniu arytmii serca stosuje się również zabiegi: ablację RF, operację zastawek serca, wszczepienie rozrusznika czy elektryczną symulację mięśnia sercowego (kardiowersja elektryczna).

Zobaczcie, kiedy warto pójść do kardiologa:

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Arytmia serca – leki

Leki, które najczęściej stosuje się w leczeniu bądź łagodzeniu objawów arytmii serca, to np.: beta blokery, amiodaron, glikozydy, propafenon czy antagoniści kanału wapniowego. W zaburzeniach pracy serca mięśniowego leczenie wspomagają także zioła, np. głóg, naparstnica wełnista, konwalia majowa, serdecznik pospolity, jemioła czy miłorząb japoński.

Arytmia serca – skutki

Arytmia serca może w znaczny sposób obniżyć jakość życia, a także przyczynić się do śmierci. W wyniku zaburzeń pracy mięśnia sercowego może dojść do utraty przytomności, a w jego efekcie groźnego upadku. Do najczęściej występujących powikłań arytmii należą: niewydolność krążenia, udar mózgu czy zatory obwodowe. W przypadku wystąpienia migotania komór niezbędne jest natychmiastowe użycie defibrylatora elektrycznego, w celu przywrócenia prawidłowej pracy serca.

Więcej o sposobach leczenia arytmii dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie arytmii? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej