Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wodnej – przyczyny i objawy

Fot. PeopleImages / Getty Images

Zaburzenia wodno-elektrolitowe mogą mieć różne przyczyny i dawać różne objawy. Mogą okazać się bardzo niebezpieczne, np. wywołując zaburzenia rytmu serca zagrażające życiu, jak w przypadku zaburzeń poziomu potasu.

Zaburzenia wodno-elektrolitowe obejmują stany odwodnienia, przewodnienia, a także nadmiar bądź niedobór elektrolitów warunkujących odpowiednią osmolalność płynów ustrojowych. Osmolalność płynów ustrojowych jest we wszystkich przestrzeniach jednakowa. Warunkują ją substancje osmotycznie czynne, które nie przechodzą aktywnie przez błony komórkowe, utrzymując ciśnienie osmotyczne jednakowe po obu stronach tej błony. Zaburzenia gospodarki wodnej lub elektrolitowej mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Wpływają bowiem na pracę wszystkich narządów i układów.

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej – rodzaje

W przypadku zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej wyróżnia się zaburzenia równowagi wodnej. Obejmują stany przewodnienia bądź odwodnienia. Jeśli chodzi o elektrolity, najczęściej w praktyce klinicznej znaczenie mają zaburzenia poziomu sodu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia.

Zaburzenia elektrolitowe – przyczyny

Zaburzenia elektrolitów dotyczą głównie gospodarki fosforanowej, wapniowej, magnezowej, potasowej i sodowej. Zbyt niskie poziomu powyższych elektrolitów to odpowiednio:

  • hipofosfatemia,
  • hipokalcemia,
  • hipomagnezemia,
  • hipokaliemia,
  • hiponatremia.

Zbyt wysoki poziom tych elektrolitów to analogicznie:

  • hiperfosfatemia,
  • hiperkalcemia,
  • hipermagnezemia,
  • hiperkaliemia,
  • hipernatremia.

Zaburzenia elektrolitowe powstają przede wszystkim przy chorobach nerek czy układu pokarmowego. Bardzo często pojawiają się u osób z nasilonymi wymiotami, biegunką. Układ moczowy i pokarmowy to dwa układy mające bardzo duży udział w regulacji poziomu elektrolitów we krwi. Wiele innych czynników ma także wpływ na wahania poziomu poszczególnych elektrolitów. Poziom potasu może się istotnie zmieniać np. przy zmianach pH krwi. Poziom poszczególnych elektrolitów wpływa również na pozostałe.

Duży wpływ na poziom elektrolitów ma gospodarka hormonalna. Poziom parathormonu, hormonu antydiuretycznego, aldosteronu i wielu innych hormonów reguluje poziom elektrolitów we krwi. Ich niedobór bądź nadmiar, powoduje istotne zaburzenia gospodarki elektrolitowej.

Zaburzenia gospodarki elektrolitowej – objawy

Objawy zależą od stopnia niedoboru poszczególnych elektrolitów lub ich nadmiaru. Najczęściej minimalne odchylenia od normy nie powodują objawów chorobowych. Niedobory wapnia mogą wywołać drżenia napadowe i drętwienie symetrycznych grup mięśni. Nadmiar wapnia może wywołać objawy z przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zaparcia, zapalenie trzustki), objawy nerek (wielomocz, kamica nerkowa). W przypadku spadku bądź zbyt wysokiego poziomu sodu mogą pojawić się senność, splątanie, osłabienie, zaburzenia świadomości. W przypadku zaburzeń poziomu potasu występują bardzo istotne zaburzenia rytmu serca stanowiące nawet zagrożenie dla życia.

Zaburzenia gospodarki wodnej

Zaburzenia gospodarki wodnej w ustroju mogą przebiegać pod postacią odwodnienia bądź przewodnienia. Zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego stanu wyróżnia się dodatkowo stany odwodnienia izotoniczne, hipertoniczne (z towarzyszącą hipertonią płynów ustrojowych) oraz hipotoniczne ( z towarzyszącą hipotonią płynów ustrojowych).

Odwodnienie izotoniczne powstaje w wyniku nadmiernej utraty płynów, np. przez przewód pokarmowy, nerki bądź nadmierną utratę krwi. Objawem jest spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie akcji serca. Dodatkowo dochodzi do zmniejszenia ilości wydzielanego moczu, błony śluzowe stają się suche, a skóra traci elastyczność. Odwodnienie hipertoniczne wynika z nadmiernej utraty samej wody np. przy hiperwentylacji (przyspieszone, głębokie oddechy) czy przy utracie wody przez nerki w wyniku cukrzycy. Dochodzi w tym przypadku do odwodnienia komórek, ponieważ woda przemieszcza się z przestrzeni śródkomórkowej do pozakomórkowej. Objawy to: silne pragnienie, spadek ciśnienia i suchość błon śluzowych i skóry. Odwodnienie hipertonicznych powstaje, kiedy człowiek traci płyny przez przewód pokarmowy itp., a uzupełnia je hipotonicznymi płynami. Tym samym woda zaczyna przenikać do komórek, mogąc doprowadzić do powstawania obrzęków, m.in. obrzęku ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz film: Wrzody żołądka – skąd się biorą? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 15.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej