Za co odpowiada narząd Cortiego w uchu?

Fot.: Vladimir Voronin / stock.adobe.com

Narząd Cortiego umiejscowiony jest w ślimaku, w miejscu nazywanym schodami środkowymi. Znajduje się na błonie podstawnej i rozciąga na całą długość przewodu ślimakowego z wyjątkiem kątnicy przedsionkowej. Odpowiada za odbieranie bodźców dźwiękowych. 

Podstawowym elementem odpowiadającym za zmysł słuchu jest ucho. Jego budowa jest niezwykle skomplikowana, dzięki czemu możliwe jest odbieranie informacji akustycznych i przekształcanie ich w potencjały czynnościowe. Ucho składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Właściwym narządem słuchu jest narząd Cortiego, który znajduje się w uchu wewnętrznym w ślimaku. Jego zniszczenie prowadzi do całkowitej głuchoty.

Jak zbudowany jest narząd spiralny?

Narząd Cortiego znajduje się w ślimaku, w przestrzeni, która nazywana jest przewodem ślimakowym lub schodami środkowymi. Umiejscowiony jest na błonie podstawnej i rozciąga się wzdłuż całego przewodu ślimakowego, z wyjątkiem kątnicy przedsionkowej. Wyglądem przypomina wał zwrócony stroną wewnętrzną w kierunku bruzdy spiralnej wewnętrznej. W części środkowej do narządu przylega rąbek spiralny.

Narząd spiralny składa się z dwóch rodzajów komórek – komórek zmysłowych i komórek tworzących zrąb narządu. Komórki zmysłowe nazywane są także komórkami słuchowymi, rzęskowymi, włoskowatymi lub rzęsatymi. Pogrupowane są w rzędy – jeden rząd tworzą komórki rzęsate wewnętrzne, a trzy rzędy tworzą komórki rzęsate zewnętrzne:

  • komórki rzęsate wewnętrzne – jest ich 3500 w jednym rzędzie, a 20 włókien tworzy synapsy na jednej komórce. Odpowiadają za różnicowanie częstotliwości fal akustycznych. Szybko transmitują dane;
  • komórki rzęsate zewnętrzne – jest ich od 15 000 do 20 000. Są bardziej pobudliwe, dlatego reagują nawet na nieznaczne różnice dźwięków docierających do ucha. Jedno włókno nerwowe zasila kilkanaście komórek. Charakteryzują się wysoką odpornością na dźwięki o wysokim natężeniu oraz substancje toksyczne. Ich rzęski wtopione są w błonę nakrywkową.

Komórki, które tworzą zrąb narządu, pełnią rolę swoistego szkieletu utrzymującego we właściwym miejscu komórki zmysłowe. Na zrąb narządu składa się aż 5 rodzajów komórek, pełniących różne funkcje:

  • filary, czyli komórki filarowe wewnętrzne i zewnętrzne – w części górnej są nachylone względem siebie i łączą się wierzchołkami, tworząc tzw. tunel wewnętrzny (tunel Cortiego). Jest on wypełniony płynem nazywanym chłonką Cortiego lub kortylimfą;
  • komórki Deitersa, czyli komórki falangowe wewnętrzne i zewnętrzne. Pełnią rolę podpór dla komórek rzęsatych. Między komórkami Deitersa a filarami zewnętrznymi znajduje się przestrzeń przytunelowa (przestrzeń Nuela). Jest to spiralny kanał, który przez szczeliny między filarami zewnętrznymi łączy się z tunelem Cortiego;
  • komórki Helda – komórki graniczne wewnętrzne;
  • komórki Hensena – komórki graniczne zewnętrzne;
  • komórki Claudiusa – komórki podporowe wewnętrzne i zewnętrzne.

W bocznej części narządu spiralnego znajduje się wypełniony kortylimfą tunel zewnętrzny, a za nim umiejscowiony jest rowek spiralny zewnętrzny.

Nad wewnętrznymi i zewnętrznymi komórkami rzęsatymi znajduje się błona pokrywowa. Jest to galaretowata masa, która pokrywa przestrzeń od rąbka spiralnego aż po bruzdę spiralną wewnętrzną. Składa się z włókien, które zanurzone są w masie zawierającej glikoproteiny i mukopolisacharydy. Jej odcinek zewnętrzny jest grubszy od wewnętrznego, a na powierzchni dolnej mieści się pasmo Hensena.

Jaka jest zasada działania narządu spiralnego?

Fale dźwiękowe najpierw docierają do małżowiny usznej, gdzie są przekształcane w energię mechaniczną przez kosteczki i błonę bębenkową. Bodziec dźwiękowy w części dociera do zewnętrznego przewodu słuchowego, a w części odbijany jest od małżowiny usznej. Drgania przenoszone są do błony bębenkowej, a następnie do ucha wewnętrznego.

W uchu wewnętrznym dochodzi do przekazania drgań do okienka owalnego ślimaka, co powoduje zmniejszenie lub zwiększenie ciśnienia w przewodzie ślimakowym. Znajdujący się w ślimaku płyn pobudza błonę podstawą ślimaka. Jej ruch powoduje wyginanie się komórek rzęsatych narządu Cortiego. Przetwarzają one mechaniczne bodźce drgań endolimfy na zmianę potencjału elektrycznego błony komórkowej. Polaryzacja powoduje pobudzenie komórek nerwowych przylegających do komórek rzęsatych i wysłanie impulsów nerwowych do ośrodków słuchowych w mózgu.

Impulsy nerwowe, które powstały w narządzie Cortiego, wychodzą ze ślimaka nerwami słuchowymi i docierają do jąder ślimakowych pnia mózgu. Nerwy słuchowe są skrzyżowane w śródmózgowiu, dzięki czemu informacja związana z bodźcami akustycznymi z jednego ucha trafia od razu do obu półkul. Impulsy elektryczne docierają do pierwszorzędowej kory słuchowej, która analizuje bodźce słuchowe; dzięki temu człowiek jest w stanie słyszeć dźwięki. Narząd Cortiego jest niezbędny do przekształcania bodźców słuchowych. Jego uszkodzenie prowadzi do nieodwracalnej głuchoty. 

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 18.01.2018,
Opublikowano: 19.12.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej