Za co odpowiada jelito cienkie? Budowa, choroby jelita cienkiego

Fot: freshidea / fotolia.com

Jelito cienkie jest najdłuższą częścią układu pokarmowego i może mieć nawet 6 metrów. Jego podstawową funkcją jest wchłanianie składników odżywczych z trawionego pokarmu. Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby jelita cienkiego i jak im skutecznie zapobiec!

Jelito cienkie jest położone pomiędzy żołądkiem a jelitem grubym, od którego jest oddzielone za pomocą zastawki krętniczo-kątniczej. Od przedniej strony znajduje się w okolicy pępka, podbrzusza i bioder. U osób dorosłych ma od 5 do 6 m długości i nieco więcej w przypadku dzieci. Średnica (światło) zdrowego jelita cienkiego wynosi ok. 4 cm na jego początku i zmniejsza się wraz z jego końcem do ok. 2,5 cm. Należy pamiętać, że u zdrowych osób jelito cienkie nie jest wyczuwalne w dotyku przez powłoki brzuszne.

Jelito cienkie – budowa, podział

Błona śluzowa jelita cienkiego jest mocno pofałdowana i pokryta kosmkami jelitowymi. W całym jelicie cienkim jest ich około 10 milionów. Zadaniem kosmków jest zwiększenie powierzchni chłonnej jelita, która w przypadku zdrowych i dorosłych ludzi wynosi aż 200 m2! W jelicie cienkim produkowany jest sok jelitowy umożliwiający trawienie pokarmów. To za sprawą soku jelitowego i zawartych w nim enzymów następuje rozkład białek czy aminokwasów.

Jelito cienkie dzieli się na trzy elementy: dwunastnicę, jelito czcze, jelito kręte.

Dwunastnica jest pierwszym odcinkiem jelita cienkiego, rozpoczynającym się na końcu żołądka i kończącym się w miejscu przejścia w jelito czcze w dalszej części jelita cienkiego. Dwunastnica ma ok. 25–30 cm i przypomina kształtem podkowę. Do dwunastnicy poza trawionym pokarmem trafia żółć z wątroby, a także sok trzustkowy z trzustki.

Zobacz film i dowiedz się jak działają jelita:

Zobacz film: Jak działają jelita? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jelito czcze zaczyna się przy zgięciu dwunastniczo-czczym i w dolnej części jelita cienkiego przekształca się w jelito kręte. Ma od 2 do 5 m długości i jest ułożone w pętle.

Końcowe trawienie pokarmów przebiega w jelicie krętym, które kończy się zastawką krętniczo-kątniczą i przechodzi w jelito grube.

Choroby jelita cienkiego – rodzaje, objawy

Ze względu na spełniane w organizmie funkcje, jelita są podatne na wiele chorób. Wśród najczęstszych chorób jelit i zaburzeń trawienia wymienia się: celiakię, zespół krótkiego jelita, nowotwory jelita cienkiego, enteropatię, chorobę Whipple’a, niedrożność przewodu pokarmowego, zespół rozrostu bakteryjnego i pooperacyjną niedrożność jelit.

Najczęstszymi objawami chorób jelita cienkiego są: brak łaknienia, nudności, wymioty, silne bóle brzucha, przewlekłe lub ostre biegunki, gorączka, zaburzenia wchłaniania i niedożywienie.

Zobacz także: Skręt kiszek czyli niedrożność jelit

Choroby jelita cienkiego – celiakia

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, polegającą na nietolerancji glutenu. Objawami celiakii są najczęściej: 

  • niedokrwistość
  • osteoporoza
  • ból brzucha
  • wzdęcia
  • biegunki
  • spadek masy, a w przypadku dzieci zatrzymanie tempa wzrostu

Celiakia jest najczęściej diagnoza u osób w wieku 30–50 lat; dwukrotnie częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni.

Flora bakteryjna jelit - jak o nią dbać? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Jak dbać o florę bakteryjną jelit? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz także: Zapalenie jelit

Choroby jelita cienkiego – zespół krótkiego jelita

O zespole krótkiego jelita mówimy, gdy dojdzie do wyłączenia funkcji jelita cienkiego, które prowadzi do ograniczenia przyswajania składników odżywczych. Taki stan zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przyczynami zespołu krótkiego jelita są martwica, rozległe resekcje, przetoki oraz zaburzenia wchłaniania. Do objawów zalicza się wyniszczające i bardzo długie biegunki, odwodnienie, niedożywienie. Brak szybkiej reakcji może doprowadzić do chorób wrzodowych, kamicy nerkowej, kamicy żółciowej, zaburzeń rytmu serca, niedokrwistości, tężyczki i kwasicy mleczanowej.

Choroby jelita cienkiego – nowotwory

Nowotwory jelita cienkiego są rzadkie i stanowią blisko 2% nowotworów układu pokarmowego. W 2009 r. według Krajowego Rejestru Nowotworów zanotowano 220 zachorowań na ten rodzaj nowotworu w całym kraju.

Możliwe jest występowanie złośliwych oraz łagodnych postaci. Łagodne są mocno ograniczone, o powolnym wzroście. Wśród nich wyróżnia się: gruczolaki, tłuszczaki, włókniaki, naczyniaki oraz guzy z mięśniówki gładkiej. Nowotwory złośliwe mają odmienną budowę niż tkanka, z której powstały. Charakteryzują się znacznie szybszym i dynamicznym podziałem komórkowych i w przypadku braku podjętego leczenia prowadzą do śmierci. Do nowotworów złośliwych jelita cienkiego zalicza się: chłoniaki, gruczolakoraki, nowotwory neuroendokrynne, nowotwory podścieliskowe, mięsaki oraz przerzuty z innych narządów.

We wczesnym etapie nowotwory przebiegają bezobjawowo, dlatego tak trudno jest je wykryć. Pierwsze symptomy są mało charakterystyczne i najczęściej dotyczą bólów brzucha nasilających się po spożytych posiłkach, nudności, wymiotów, znacznej utraty masy ciała i osłabienia.

Co jeść, aby nie mieć problemów z układem pokarmowym? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dieta eliminacyjna - czy to bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz także: Nieswoiste zapalenie jelit

Jak oczyścić jelito cienkie?

Przyczynami chorych jelit są najczęściej błędy żywieniowe i brak aktywności fizycznej. Jeśli chcemy oczyścić jelita i przywrócić je do właściwego funkcjonowania, zastanówmy się, jakie alergeny spożywamy wraz z posiłkami. Zacznijmy pić 2 l wody dziennie, zieloną herbatę, a także włączmy do diety czosnek i olej lniany. Warto rozważyć także kompleksowy detoks jelit

Data aktualizacji: 11.01.2019,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej