Wzdęcia u noworodka – jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Fot: Handemandaci / gettyimages.com

Wzdęcia u noworodka to jedne z najczęstszych dolegliwości, które są przyczyną płaczu, niepokoju, bólu brzucha i złego samopoczucia dziecka. Mogą być konsekwencją nieodpowiedniej techniki karmienia lub nietolerancji niektórych składników pokarmowych. Warto znać sposoby na wzdęcia u noworodka, aby skutecznie pomóc swojemu dziecku.

Układ pokarmowy noworodka rozwija się stopniowo, dlatego przez pierwsze kilka miesięcy po narodzinach jest wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych. Na początku jest dostosowany wyłącznie do trawienia substancji zawartych w mleku matczynym lub w mieszankach modyfikowanych. Z powodu niedojrzałości układu pokarmowego często pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości: kolka jelitowa, ulewanie, a także zaparcia i wzdęcia. U noworodka można zaobserwować także nietolerancje pokarmowe. Większość objawów ustępuje wraz z wiekiem. Zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli występują zbyt często.

Skąd się biorą wzdęcia u noworodka?

Wzdęcia u noworodka są wywołane dużą ilością powietrza nagromadzonego i zalegającego w przewodzie pokarmowym. Objawiają się one powiększeniem obwodu brzuszka malucha, dyskomfortem w jamie brzusznej, bólem, odbijaniem, podkurczaniem nóżek oraz wydalaniem dużej ilości gazów. Często, kiedy pojawiają się wzdęcia u noworodka, dziecko jest rozdrażnione, niespokojne i bardzo płacze.

Wzdęty brzuch u niemowlaka może być spowodowany kilkoma czynnikami. Najczęściej jest to przejściowy problem, którego przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego i brak wykształconej mikroflory jelitowej. Może się także zdarzyć, że noworodek ma nietolerancję na niektóre składniki pokarmu. Często wzdęcia u noworodka biorą się z tego, że dziecko zbyt łapczywie je, płacze podczas karmienia lub jest karmione za rzadko.

Wzdęcia u noworodków karmionych piersią mogą wynikać ze złej techniki przystawienia dziecka do piersi. W sytuacji, kiedy brodawka nie jest dobrze objęta ustami, do buzi dziecka dostaje się powietrze, które jest połykane razem z mlekiem. Następnie zalega ono w jelitach. U noworodka może to także skutkować ulewaniem.

Wzdęcia u noworodków karmionych sztucznie mogą natomiast wynikać z nieodpowiedniego składu mleka modyfikowanego. Często zdarza się także, że smoczek od butelki ma zbyt duży otwór, dlatego dziecko połyka powietrze lub przyjmuje zbyt dużą ilość pokarmu.

Sposoby na wzdęcia u noworodka

Pełny, napięty i wzdęty brzuch u noworodka może przysporzyć maluchowi wiele cierpienia. Mimo że wzdęcia u noworodka są częstą dolegliwością, która zwykle ustępuje z wiekiem i dojrzewaniem układu pokarmowego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inną przyczynę tej przypadłości.

Istnieją różne sposoby na wzdęcia u noworodka. Warto wypróbować kilka z nich i znaleźć najskuteczniejszy. W pierwszej kolejności trzeba uspokoić niemowlę i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu zmniejszy się jego niepokój, płacz i stres związany z nieprzyjemną sytuacją. Dziecko można wziąć na ręce i delikatnie kołysać lub tulić do siebie.

Dobry sposób na wzdęcia u noworodka to delikatny masaż brzuszka. Pozwala on usunąć zalegające powietrze w jelitach i usprawnić perystaltykę jelit. Brzuch należy masować otwartą dłonią okrężnymi ruchami. Inne domowe sposoby na wzdęcia u noworodka to:

  • ułożenie dziecka na brzuchu;
  • okład z ciepłej pieluszki;
  • ciepła kąpiel w wanience;
  • przywodzenie nóżek do brzuszka.

Jeżeli pojawiają się wzdęcia u noworodka karmionego piersią, należy zadbać o prawidłowe przystawienie malucha do piersi. W razie problemów można skorzystać z porad doradcy laktacyjnego. Natomiast u dzieci, które jedzą mleko modyfikowane, można zastosować butelkę antykolkową. Warto także skonsultować się z pediatrą, ponieważ czasem okazuje się, że konieczna jest zmiana mieszanki.

Co podać na wzdęcia u noworodka?

W aptekach dostępne są krople na wzdęcia u niemowląt, które można nabyć bez recepty. Ich głównym składnikiem jest symetykon – substancja, która ułatwia rozbijanie pęcherzyków powietrza w jelitach. Przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie każdy preparat można stosować u dzieci poniżej pierwszego miesiąca życia. Na wzdęcia u noworodka można podawać także probiotyki.

Wzdęcia u noworodka a dieta mamy karmiącej

Przez długi czas uważano, że wzdęcia u noworodka karmionego piersią są spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się jego mamy. Zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną nie ma żadnych szczególnych wskazań dotyczących diety kobiety, która karmi piersią. Powinna ona odżywiać się zgodnie z ogólnymi zasadami i unikać fast-foodów, słodyczy oraz tłustych i smażonych pokarmów.

Niekiedy można wyeliminować produkt, który może źle wpływać na dziecko. Warto jednak zaznaczyć, że po pewnym czasie powinien on zostać ponownie włączony do jadłospisu. Dieta eliminacyjna jest wskazana tylko w sytuacji, gdy rozpoznana zostanie alergia pokarmowa.

Zobacz wideo: Jak działa układ pokarmowy?

36,6

Bibliografia:

1. Borszewska-Kornacka M. i wsp., Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji, [w:] „Standardy Medyczne Pediatria”, 2013, t. 10, s. 265–279.

Data aktualizacji: 29.01.2022,
Opublikowano: 01.02.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej