"Współczesny mężczyzna starzeje się już po 30-tce". Rozmowa z lekarką, dietetykiem i trenerem

Oliver Rossi/Getty Images

Najnowsze badania wskazują, że andropauza u współczesnych mężczyzn zaczyna się dużo wcześniej, niż mogłoby się wydawać. Obniżony poziom testosteronu oznacza nie tylko problem z libido i ogólnym samopoczuciem, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na nadciśnienie i cukrzycę typu drugiego. Co może zrobić każdy mężczyzna, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę „męskiego” hormonu? Pytamy lekarzy i trenera personalnego.

Większość mężczyzn wciąż jest przekonana, że z andropauzą przyjdzie im się zmierzyć dopiero po 50-tce. Tymczasem badania wskazują, że z andropauzą mogą mierzyć się już 30-latkowie – wszystko przez coraz szybciej obniżający się poziom testosteronu u mężczyzn.

Co roku badania wskazują na coraz większy odsetek młodych mężczyzn, u których stężenie testosteronu jest tak niskie, że wskazywałoby raczej na wiek 70-latka niż 30-latka – tłumaczy dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, specjalista medycyny męskiej, autorka wydanej niedawno książki „Testosteron. Klucz do męskości”.

Zdaniem lekarki przyczyną zbyt wczesnego rozpoczęcia procesów andropauzy jest właśnie niedobór męskiego hormonu - testosteronu.

Co się dzieje, gdy brakuje testosteronu?

Braki w testosteronie powszechnie kojarzą z męskimi problemami znanymi z telewizyjnych reklam o mężczyznach, którzy „nie wymiękają”, czyli z problemami z erekcją. Jednak wysoki poziom testosteronu to nie kwestia męskiego honoru, ale zdrowia, który oznacza stan samopoczucia tak fizycznego jak i psychicznego. Testosteron odpowiada bowiem nie tylko za libido i potencję, ale daje także mężczyźnie energię do działania i wpływa na jego metabolizm, a kiedy on zwalnia, zmiany zaczynają być widoczne gołym okiem: tkanka tłuszczowa zaczyna się odkładać w okolicy brzucha, ud i bioder, powiększają się także gruczoły piersiowe.

Dzieje się tak dlatego, że niski poziom testosteronu sprzyja przybieraniu na wadze, a otyłość sprzyja zamianie testosteronu w estrogen. Dlatego też twarze mężczyzn o obniżonym poziomie testosteronu zaokrąglają się i nabierają kobiecych rysów, osłabia się także tembr ich głosu – tłumaczy dr Ewa Kempisty-Jeznach

Choć u mężczyzn z obniżonym poziomem testosteronu trudniej o imponującą muskulaturę, to jednak nie o wygląd toczy się walka. Niski poziom testosteronu zwiększa u mężczyzny także ryzyko wystąpienia nadciśnienia i cukrzycy typu drugiego, przyspiesza także procesy starzenia stawów i kości. Niedobór męskiego hormonu wpływa także na samopoczucie – to on może odpowiadać za drażliwość, brak energii i przewlekłe zmęczenie. Jest jednak kilka sposobów na to, by każdy mężczyzna mógł zadbać o odpowiedni poziom „męskiego” hormonu.


Przeczytaj także: Andropauza u mężczyzn - fizyczne i psychiczne objawy obniżonego testosteronu

Badania poziomu testosteronu i rola diety

Jeśli panowie podejrzewają u siebie kłopoty z testosteronem, warto zacząć od zbadania jego poziomu – dowiemy się nie tylko, czy mieści się on w normie, ale dzięki regularnym kontrolom zorientujemy się, czy stężenie męskiego hormonu obniża się powoli, stosownie do wieku, czy też zbyt gwałtownie.  Warto sprawdzić ten wskaźnik zwłaszcza wtedy, gdy mężczyzna walczy z nadwagą, ale efekty tej walki są mierne, mimo stosowania diety.

- Poziom testosteronu i dieta tworzą koło, które się napędza. Zła dieta, zbyt bogata w energię, cukry proste i mało odżywcze źródła tłuszczu pochodzące ze słodyczy czy fast foodów mogą wpływać na obniżanie się poziomu testosteronu, a z drugiej strony niski poziom męskiego hormonu może mieć wpływ na skuteczność w walce ze zbędnymi kilogramami – tłumaczy dietetyk, Michał Wrzosek.

Na co powinno uważać mężczyźni w diecie?

Podstawą zbilansowanej męskiej diety są wartościowe węglowodany, zdrowe źródła tłuszczu i pełnowartościowe białko, czyli produkty takie jak kasze, orzechy czy ryby, które dadzą paliwo do działania i energię do aktywności fizycznej – tłumaczy Wrzosek. Aby mężczyzna cieszył się pełnym zdrowiem, do dwóch koniecznych elementów, czyli regularnych badań i odpowiedniej diety, musi bezwzględnie dorzucić jeszcze trzeci – ruch.

Aktywność fizyczna dopasowana do możliwości

Dr Ewa Kempisty-Jeznach, która hołduje holistycznemu podejściu do zdrowia swoich pacjentów, podkreśla znaczenie aktywności fizycznej w procesie odzyskiwania sił i dobrego samopoczucia:

 Wspólną pracę z pacjentami zawsze rozpoczynam od zmiany stylu życia, wiążącego się przede wszystkim z odpowiednią dietą i zwiększeniem ilości ruchu. Należy jednak pamiętać, by wszystkie tego typu zmiany wprowadzać stopniowo – nie wystarczy kupić sobie karnet na siłownię, trzeba jeszcze wybrać trening dostosowany do naszych możliwości.

Trenerzy fitness podkreślają, że najczęstszym błędem popełnianym przez osoby samodzielnie walczące ze zbędnymi kilogramami jest zły dobór ćwiczeń i brak wiedzy jak poprawnie je wykonywać. - Źle dobrany trening może przynieść więcej szkody niż pożytku – przestrzega Mariusz Szewczyk, trener Orangetheory Fitness, marki wykorzystującej autorską metodę treningu personalnego w grupie z użyciem pulsometrów.

Najgorszym zagrożeniem jest ćwiczenie ze zbyt wielkim obciążeniem i dokładanie zbyt wielu serii, przez co trening wcale nie staje się bardziej efektywny, za to może doprowadzić do przeciążenia stawów i całego układu krążenia – tłumaczy Szewczyk

Trener podkreśla zalety treningu funkcjonalnego, który z jednej strony angażuje wszystkie partie ciała, ale z drugiej daje się w łatwy sposób dopasować do indywidualnych potrzeb.

Zobacz także video: Niedobór testosteronu czy depresja u mężczyzn?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Punktem odniesienia nie powinna być dla nas ilość wykonanych powtórzeń czy przebytych kilometrów, ale długość czasu spędzonego w tzw. pomarańczowej strefie tętna, czyli powyżej 84% tętna spoczynkowego, w której najefektywniej spalamy kalorie. Każdy dotrze do niej w innym czasie, ale właśnie o to chodzi – trenując w rytm serca, które jest naszym najlepszym trenerem personalnym, mamy pewność, że wyciskamy maksa ze swoich możliwości, nie przeciążając jednocześnie organizmu – dodaje Mariusz Szewczyk

Mariusz Szewczyk - trener i Head Coach Orangetheory Fitness Polska. Od ponad 13 lat jako trener dba kondycję i zdrowie swoich podopiecznych. Od 2018 roku związany z butikową siecią klubów fitness - Orangetheory Fitness Polska. Swoją karierę w świecie fitnessu i sportu rozpoczynał jako zawodnik. Przez ponad dekadę trenował wyczynowo wioślarstwo, zdobywając najwyższe trofea podczas zawodów w Polsce i zagranicą, m.in. tytuł Mistrza Polski w Wioślarstwie. Po zakończeniu przygody z profesjonalnymi startami, rozpoczął pracę w charakterze trenera, a następnie szkoleniowca.

Michał Wrzosek - Dietetyk kliniczny, doktorant warszawskiej SGGW, wykładowca na dwóch uczelniach wyższych, bloger. Ukończył studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i dzięki zdobytej tam wiedzy, postanowił dzielić się doświadczeniami na temat sportu i zdrowego stylu życia, pomagając swoim podopiecznym zmienić na zawsze ich nawyki żywieniowe. Wyznaje zasadę, że miłość do pysznego jedzenia można połączyć z posiadaniem wymarzonej sylwetki, zdrowego ciała oraz dobrego samopoczucia.

Zobacz także video: Sposoby na podniesienie poziomu testosteronu

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.01.2020,
Opublikowano: 15.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Deska SUP – Twój plan na tegoroczne wakacje 

Zima to doskonały moment na planowanie letniego urlopu. Zanim najkorzystniejsze oferty noclegów, wczasów i wycieczek zostaną wykupione, warto stworzyć plan wakacyjnego wyjazdu, aby maksymalnie wykorzystać piękną letnią aurę oraz przerwę od pracy i szkoły. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie muszą szukać atrakcji za granicą. W popularnych polskich ośrodkach turystycznych nad morzem, rzekami czy jeziorami możemy aktywnie trenować, poznawać nowe dyscypliny i szkolić się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Od kilku sezonów miłośnicy sportów wodnych szaleją na punkcie stosunkowo nowego akcesorium pozwalającego pływać na otwartym morzu, rzekach i zamkniętych akwenach – deski SUP. Czym jest deska SUP? Jaką wybrać, aby dobrze rozpocząć przygodę z nową, fascynującą dyscypliną? Jakie akcesoria do deski SUP podniosą jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania? Sprawdź! 

Czytaj więcej
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej